İhvanü's-Safa'nın mantık anlayışı
Theory of logic Ikhwanal-Safa
  1. Tez No: 126498
  2. Yazar: AYTEKİN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR YAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
oxer özel Aytekin, İhvanü$s-Safa3mn Mantık Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doc. Dr. Tahir Yaren. Yüksek Lisans tezimizin giriş kısmında çalışmamızda izleyeceğimiz metodik ilkeler hakkında bilgi verildi ve bazı tarihsel özellikler değerlendirildi. Birinci bölümde ihvanü's-Safaya göre mantık kavramı değerlendirildi. Bu bölümde mantık kavramının farklı yönleri ele alındı. Örneğin, onun dil mantığı ve felsefi mantıkla olan ilişkisi değerlendirildi. Bununla birlikte mantığın matematikle olan ilişkisini araştırdık. Aynı zamanda İhvanü'sSafa'ya göre beş tümel ve kategoriler konularını tartıştık. Çalışmamızın ikinci bölümünde İhvanü's-Safa'nın kıyas ve önerme görüşlerini inceledik. Burada sembolik mantığın sembollerini kullanmaya çalıştık ve daha sonra formüle edilen akıl yürütme türlerini argümantasyon açısından değerlendirdik. Sonuç bölümünde de çalışmamız boyunca ulaştığımız sonuçlan aktardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Özel Aytekin, Theory of Logic of Ikhwan al-Safa, Master Thesis, Advisors Asist. Prof. Tahir Yaren, 94 p. In the introduction of our Master Thesis called“İhvanü's-Safa'nın Mantık Anlayışı”(Theory of Logic of Ikhwan al-Safa ) information is given about methodic principles to be followed up by ourselves in our Study and the some historical properties has been evaluated. In the first section the concept of logic according to Ikhwan al-Safa has been evaluated. In this section the concept of logic has been dealth with by its different aspects. For example, its connection with logic of language and philosophical logic has been evaluated. Hovewer we investigated the connection of logic with mathematics. Also we argued the subjects of five universals and categories according to Ikhwan al-Safa. in the second section our study, the view propositions and logical argument (kıyas) of Ikhwan al-Safa has been evaluated. Here, we tried to use symbols of symbolic logic and then evaluated from point of view argumentation. In the final section (conclusion), we transferred conclusions that we reached along our study.