Kültürel farklılıkların ve kültürün örgüt kültürüne etkisinin incelenmesi: MAN Otobüs ve Kamyon A.Ş örneği
Study of the cultural differences and the impact of the culture on the culture of organization
  1. Tez No: 126499
  2. Yazar: GÜRTAN HANDAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Turan, Gürtan Handan, Kültürel Farklılıkların ve Kültürün Örgüt Kültürüne Etkisinin İncelenmesi: MAN Otobüs ve Kamyon A.Ş Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Asker Kartan, 66s. ÖZET Araştırmanın konusu bir çokuluslu işletmede kültürel farklılıkların ve bu kültürel farklılıkların örgüt kültürüne etkisinin incelenmesidir. İşletmelerin toplumda yaşamıı sürdürmeye çalışan sosyal sistemler olarak var olması, kültürle ilişkisini de kaçınılmaz kılmaktadır. Çünkü kültür işletmelere toplumun üyesi olan bireylerce taşınmaktadır. Toplumda bireylerin beklentilerinin belirlenmesinde önemli etkenlerden birisinin kültür olduğu göz önünde tutulacak olursa işletmede de çalışanların kültürüne göre işyerinden beklentileri farklılık gösterecektir. Çalışmada temel amaç, 1969-1973 yuları arasında G. Hofstede'nin Türkiye'yi de kapsayan araştırması ele alınarak değişen dünya koşullarında kültürel değişimi ve kültürün örgüt kültürüne etkisini ortaya koymaktır. G. Hofstede'nin“Kültürel Boyutlar Kuramı”kültürü anlamlandırmada kullanılmıştır. Bu kurama göre, Türk ve Alman kültürü ve örgüt kültürüne etki Bireycilik-Ortaklaşa Davranışçılık, Erillik-Dişillik, Güç Aralığı ve Belirsizlikten Sakınma Derecesi açısından değerlendirilmiştir. Araştırma alan araştırmasıdır. Araştırma alanı olarak bir Alman şirketi olan ve Türkiye'de de faaliyet gösteren MAN seçilmiştir. Kültürel farklılıkları ve kültürel değişimi ortaya koymak için MAN şirketinin Türkiye'deki Türk ve Almanya'daki Alman çalışanları seçilmiştir. Bununla ilgili veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Türkiye MAN'daki örgüt kültürünün ortaya konmasında ise gözlem ve görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde Türk ve Alman kültürü kıyaslanarak, Türk kültüründeki değişim ve kültürün örgüt kültürüne etkisi ortaya konmuştur. Anket bulgularından Türk kültürünün Belirsizlikten Sakınma Derecesi ve Güç Aralığı boyutlarında kültürel değişime uğradığı görülmüştür. Görüşme ve gözlem yoluyla elde edilen bulgulara göre güç aralığı düzeyi dışındaki boyutlarda örgüt kültürünün Türk kültürüne uygun bir yapıda olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Turan, Gürtan Handan, Study of The Cultural Differences and The impact of The Culture on The Culture of Organization, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Asker Kartan, 66p. ABSTRACT The subject of this research is to study the cultural differences in multi-national companies and the impact of these differences on the culture of organization. The existence of the companies as social systems continuing to survive in the society make cultural relations inevitable. Because culture is brought to the companies by the individuals who are members of the community. If we are to consider that one of the important factors in determining the expectations of the individuals in a community is culture, the expectations from the work site of the individuals working in the companies will vary according to their cultures. The main purpose of this study is to understand the cultural changes according to the changing world conditions and the impact of culture on the culture of organization by taking into consideration the study conducted by G. Hofstede during 1969-1973, which also covers Turkey. G. Hofstede's“Culture's Consequence Theory”was used in defining culture. According to this theory Turkish and German cultures and their impacts on the culture of organizations were evaluated in respect to Individualism-Collectivism, Masculinity- Femininity, Power Distance and the Degree of Uncertainty Avoidance. This research is a field research. The German Company MAN, operating in Turkey, was selected as the field of research. In order to understand the cultural differences and cultural changes, the Turkish workers in Turkey and the German workers in Germany were selected. A questionnaire was used to compile data in this regard. Observation and interview techniques were applied in determining the culture of organization at MAN in Turkey. Turkish and German cultures were compared with the data obtained and the changes in the Turkish culture and its impact on the culture of organization were determined. The results of the questionnaire revealed that the Turkish culture had undergone some changes in the dimensions of the Degree of Uncertainty Avoidance and Power Distance. The findings observed through interviews and observation, except for power distance level, revealed that the culture of organization was consistent with the Turkish culture. lamr^T^^^