Çok uluslu işletmelerde örgütsel yapıya dair farklılıklar ve çok uluslu işletmelerin Türkiye'deki yönetim yapıları
Differences about the organizational structure on multinational companies and management structures of multinational companies in Turkey
  1. Tez No: 394317
  2. Yazar: ERHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN DALYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
İnsanların birlikte yaşama alışkanlıkları ile ortaya çıkmış olan kültür kavramı toplulukların çeşitlenmesi ile anlam kazanmıştır. Çok sayıda unsuru barındıran bu kavram bir arada çalışma alışkanlıkları ile işletmelere taşınmıştır. Ulusların arasında mesafelerin çok olduğu dönemlerde işletmeler daha çok yerel kültürlerden etkilenmişlerdir. Globalleşmenin etkisi ve gelişen teknoloji ile birlikte uluslar arasındaki mesafeler kısalmıştır. Bu durum çok uluslu işletmelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çok uluslu işletmeler gittikleri her yeni ülkede ya da bünyelerine kattıkları farklı ulustan her çalışanda hakim olan yerel kültürün haricinde farklı kültür boyutları ile karşılaşmışlardır. Ortaya çıkan kültürel farklılıklar yeni bir inceleme alanı olmuş; öyle ki bu farklılıkların işletme başarısına ve devamlılığına doğrudan etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede örgüt kültürünün önemini arttırmış ve örgüt kültürü ile ilgili modellerin ortaya çıkmıştır. Prof. Hofstede öncülük ettiği bu modelleri belirli boyutlar altında toplamış ve aynı işletmenin farklı iştiraklerinde ayrıştırılan boyutları incelemiştir. Çalışmada örgüt kültürü ve Hofstede'nin örgüt kültürü modeli incelenerek Türkiye'de Telekomünikasyon sektöründe yer alan çok uluslu işletmelerde bu kavramlar röportaj yöntemi ile araştırılmıştır. Dikkat edilen unsur doğu kültürü olan Çin kültüründen Huawei ve batı kültürü olan Birleşik Krallık kültüründe Vodafone gibi iki farklı ancak birlikte çalışan işletmenin incelenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
After humankind started living together the concept of culture occurred and got meaningful after the communities were differentiated. This concept contains lots of aspects and finds itself a role in companies with different working styles. Once there was a distance between nations, with the effects of globalization and the development of new technologies the distance between nations disappeared. This caused the companies to open new branches in new countries and became multinational. With every new branch they opened, multinational companies faced new cultures different than theirs. The differences between countries and cultures correspondingly caused a new research area to be developed. Also, it was found that these cultural differences have direct effects on the company's success and continuity. With these findings organisational culture gained more importance and it caused a need for creating new models. One of the leading models which is divided into some aspects belongs to Prof. Hofstede. These aspects were investigated in same company's different branches. In this research the organisational culture model of Hosftede was researched and interviews (as a research methodology) were made with two of the multional companies from Telecommunications sector in Turkey. One of the companies is from one of the eastern cultures – China – while the other one is from one of the western cultures – United Kingdom.