Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
The crime of the invasion of privacy
  1. Tez No: 495665
  2. Yazar: NAME TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Kişinin sahip olduğu manevi varlıklardan birisi de özel hayattır. Kişinin bu varlığı üzerinde sahip olduğu hak olan özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı, Anayasa'nın 20 ile 22'nci maddeleri arasında özel hayatın gizliliği, haberleşme hürriyeti ve konut dokunulmazlığı olarak üç başlık halinde düzenlenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ''özel hayata ve aile hayatına saygı'' başlıklı 8'inci maddesi de özel hayat, aile hayatı, konut ve haberleşmeyi koruyan bir düzenleme içermektedir. Türk hukukunda özel hayatın gizliliğinin ihlali bir suç olarak ilk defa 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap, İkinci Kısım, ''Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar'' başlıklı Dokuzuncu Bölümünde yer alan 134'üncü madde ile düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; kişinin kendisine yakın olan kişilerle paylaştığı ve bu kişiler dışındaki kimselere kapalı olan, kişiliğini geliştirmek ve gerçekleştirmek için sahip olduğu özel hayat alanının sınırlarını tespit etmek, kapsamını ortaya koymak, ulusal ve uluslararası hukuktaki görünümünü açıklamak ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun yapısal unsurlarını tüm yönleriyle incelemektir.
Özet (Çeviri)
One of theintangible wealt that a person enjoys is private life. Theright to privacy and protection of private life a person enjoys over this intangible wealt was regulated in three titles as privacy of private life, fredoom of communication and inviolability of the domicile in between the article 20 and the article 22 of the Constitution. In addition, the article 8 of the European on Human Rights entitled as ''Respect to Private and Familiy Life'' includes the regulation that protects private life, family life, fredoom of communication and inviolability of the domicile. In Turkish law, the invasion of privacy was regulated as crime for the firs time in the article 134 of Turkish Criminal Code Nr. 5237, second volüme, second chapter, ninth section entitled as ''Offenses aganist Privacy and Secrecy of Life''. The purporse of this study is to identify the boundaries of private life that a person enjoys to improve and become aware of his/her personality, also the boundaries of private life that a person shares with the people close to him and keeps the others out of them. It aims to reveal the scope of privacy and the National and Internetional Law perspective on private life. This study examines crime of the invasion of privacy and its structural elements in all its parts.