Soket yazılımları geliştirme teknikleri
Development techniques of socket programming
- Tez No: 126536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET SOKET YAZILIMLARI GELİŞTİRME TEKNİKLERİ Bilgisayar ağları üzerinden veri iletişimini sağlayan yazılımları geliştirebilmek amacıyla“soket”adı verilen ara birimler geliştirilmiştir. Unix işletim sistemlerinde BSD soketlerden söz edilebilirken, Windows işletim sistemlerinde bir benzeri olan“WinSock”ara birimi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik- Bilgisayar Bölümü Bilgisayar-Kontrol programında verilen Bilgisayar Ağlan dersi laboratuvarındaki eğitime destek olmak üzere soket programlama tekniklerinin öğretileceği on adet deney uygulaması geliştirilmiştir. Basitten karmaşığa doğru hazırlanan bu deney uygulamaları ile soket programlama teknikleri uygulamalı olarak öğretilmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde tezin amacı ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde ülkemizdeki ve yurt dışında konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve kaynaklar irdelenmiştir. Bölüm III 'te ise deney uygulamalarının genel yapısı ve tasarım felsefesi verilmiştir. Deney uygulamaları ayrı bir bölüm olarak Bölüm IV ' te açıklanmıştır. Bölüm V ile yapılan çalışma ile ilgili değerlendirme ve öneriler belirtilmiştir. Her bir deney temel olarak altı bölümden oluşmaktadır :“Amaçlar”,“Temel Bilgiler”,“Özet”,“Gerekli Araçlar”,“İşlem Basamakları”ve“Sorular”. Amaçlar belirtilerek başlayan her uygulamada öncelikle ilgili deneye ait temel bilgi verilmektedir. Kısa bir özet ardından ihtiyaç duyulacak araçlar belirtilerek adım adım uygulamanın nasıl gerçekleştirileceğini belirten işlem basamaklarına geçilmektedir. Uygulamanın çalıştırılarak farklı parametreler ile test edilmesinin ardından öğrenciye ilgili deney hakkında sorular yöneltilmektedir. VITasarlanan deney uygulamaları; soket servisinin başlatılması-sonlandırılması, İP adresi ve bilgisayar adının sorgulanması, soket açılıp kapatılması, bağlantı kurulması, soket ilişkilendirme ve durum bilgisinin elde edilmesi, veri alış-verişinin gerçekleştirilmesi, soketler ile dinleme ve bağlantı kabul edilmesi konularındaki uygulamalardır. Eylül 2002 Mehmet KARASU vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT TECHNIQUES OF SOCKET PROGRAMMING In order to develop applications that communicate data over computer networks, interfaces called“socket”have been developed. BSD Sockets can be mentioned while speaking of Unix operating systems. Under Windows operating systems, the“WinSock”interface is often used. hi this thesis study, ten experiments were designed to support and improve the education in the laboratories of Computer Networks courses taught in Marmara University Technical Education Faculty Electronics-Computer Department designed. Socket programming techniques were introduced and designed in applied manner from simple to complex structure. The aim and the importance of this thesis study were stressed in the first part. In the second part, the studies and resources on the subject in our native country and outer countries were scrutinized. In Part m, the design philosophy of the experiments was mentioned. The experiments as a separate part were given in Part IV. In Part V, the evaluation and suggestions were stated. Each experiment basically consists of six parts :“Objectives”,“Basic Information”,“Summary”,“Required Materials”,“Steps of the Process”, and“Questions”. In each experiment starting with objectives, the basic information about the application is given firstly. After a short summary, required materials and the steps showing how to implement the application are explained. After running and testing the application with different parameters, students are asked some questions about the application. 'SSSSSSr-EE'Those experiments are starting up and cleaning up socket service, querying IP address and host name, opening and closing sockets, connecting to a remote host, socket binding, obtaining status of sockets, sending and receiving data, listening and accepting connection requests. September 2002 Mehmet KARASU IX