Veri yapılarının web tabanlı eğitimi
Web based education of data structures
  1. Tez No: 126561
  2. Yazar: TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERBİL AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET VERİ YAPILARININ WEB TABANLI EGITIMI Bu çalışmada bilgisayar bilimlerinin bir konusu olan veri yapıları dersi C++ programlama dili kullanılarak, WEB tabanlı eğitim materyali hazırlanmıştır. Bölüm l'de Tezin amacı, bilime ve uygulamaya katkısı ve kullanılan materyaller ile yöntem ele alınmıştır. Bölüm 2 'de WEB tabanlı eğitimin temel özellikleri, kullanım alanları gerçekleştirilmesine kadar geçen süreçteki evreler, klasik eğitime göre öğrenci veya öğretmene getirdiği üstünlükler veya klasik öğretimden eksik yanları ele alınmıştır. WEB tabanlı eğitim çalışmaları ile ilgili yurdumuzda ve yurt dışındaki çalışmalardan örnekler verilmiştir. Bölüm 3'te web sayfasının tasarımı sırasında kullanılan animasyonların hazırlanması, test ve cookielerin çalışma mantığı ile download edilen dosyaların kullanımına ilişlin açıklayıcı bilgiler verilmiştir Bölüm 4'de oluşturulan alt yapı beraberinde veri yapıları konusu C++ programlama dili kullanılarak WEB tabanlı eğitime aktarılması anlatılmıştır. Konu içerikleri, WEB tabanlı eğitim kriterlerine uygun olarak seçilen şu üniteleri kapsamaktadır. C++ hakkında genel bilgi, veri yapıları ve C++ sınıfları, container sınıfı, pointerlar ve dinamik diziler, linked lists, yığınlar, recursive fonksiyonlar,tree yapıları, arama, sıralama olmak üzere 10 konu incelenmiştir. Çalışma içeriği; animasyonlar, şekiller, yazılı anlatımlar ile yapıldıktan sonra öğrencinin öğrenme düzeyinin istenen seviyede olup olmadığını ölçen ve her konu sonunda, konu ile ilgili bilgileri sınayan testler ile desteklenmiştir. Bu çalışmalar sırasında sayfa tasarımında Macromedia Dreamweaver 4.0, animasyonlarda Macromedia Flash 5.0 ve C++ program uygulamaları için Microsoft Visual C++ 6.0 kullanılmıştır.Bölüm 5'te ise WEB tabanlı eğitimin uygulama sürecinde öğrenmeye sağlayacağı katkı ele alınmıştır. Ekim 2002 Türker Tekin ERGÜZEL vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEB BASED EDUCATION OF DATA STRUCTURES In this study data structures lesson subject has been prepared using C++ programming language according to the curriculum using WEB based education materials which enables student follow the lessons on the net. In section one, the purpose of the thesis, contribution to science, application and the materials used in the study have been dealt with. In section two, the main properties of WEB based education, use area, phases till the realization period, the superiorities brought to students and teachers when compared to classic education or the deficiency from the classic education are the main subject that are investigated. In this section there are also some examples about WEB based education studied in our country or abroad. In section three, there are some informative explanations about the animations, cookies, and the files which are available to download. In section four, it is explained how data structeres have been transferred into WEB based education using C++ programming language. It has been prepared according to WEB based education criteria for 10 units and there is also 1 test for each unit. The subjects are supported with a test which evaluates the learning level after each unit is presentation with animations, shapes and theoretical information. During this study, Macromedia Dreamweaver 4.0 has been used for web page design, Macromedia Flash 5.0 has been used for animations and Microsoft Visual C++ 6.0 has been used for C++ console applications. The subjects which have been dealt with are ; general information about C++, data structures and C++ classes, container class, pointers and dynamic arrays, linked lists, stacks, recursive functions, tree structure, searching, sequence. vnIn section 5, the contribution of WEB based education to learning during application period is dealt with. October 2002 Türker Tekin ERGÜZEL vııı