Bazı porfirazin komplekslerinin voltametrik incelenmesi
Voltammetric investigation of some porphyrazine complexes
- Tez No: 126581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET BAZI PORFİRAZİN KOMPLEKSLERİNİN VOLTAMETRİK İNCELEMESİ Son yıllarda porfirazinlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ilgili araştırmalar büyük ilgi görmektedir. Bu ilginin sebebi, bu komplekslerin fotovoltaik enerji dönüşüm sistemlerinde, yan iletkenler sistemlerinde, ve birçok reaksiyonda katalizör olarak kullanım alanı bulmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle periferal pozisyonlarda fonksiyonel sübstitüentler içeren porfirazinler yüksek reaktiviteleri sebebiyle çalışmaların ilgi odağı olmaktadırlar. Porfirazin ve türevlerinin teknolojide kullanımı 18 u-elektron sistemlerine bağlı olarak yüksek elektron transfer aktivitelerine bağlıdır. Bu çalışmada serbest Oktakis(2-tosilaminetiltia)-porfirazin (H2Pz), Oktakis(2- tosilaminetiltia)nikel porfirazin (NiPz), 01ctalds(2-tosilaminetiltia) magnezyum porfirazin (MgPz), and oktakis(hekziltia) vanadil porfirazin (VOPz) komplekslerinin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri, kronoamperometri, kronokulometri ve potansiyel kontrollü kulometri teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Dönüşümlü voltametrik ölçümler ile bütün komplekler için DMSO / TBAP çözücü ortamında iki yarı-reversibil ve bir irreversibil indirgenme piki tespit edilmiştir. Nikel, magnezyum ve vanadium gibi farklı metal merkezler içeren kompleksler ile yapılan çalışmalarla metalmerkezin komplekslerin elektrokimyasal davranışlarına olan etkileri incelenmiştir. Komplekslerin redoks potansiyellerinin metale bağlı olarak serbest porfirazine nispeten önemli miktarda pozitif veya negatif potansiyellere kaydıği tespit edilmiştir. Farklı sübstitüente sahip VOPz nin indirgenme prosesinin negatif potansiyellere kayması VOPZ'e bağlı sübstitüentin elektron verme özelliğinin farkından kaynaklanmaktadır. Çözücü sisteminin etkisi DMSO nun yanı sıra DCM ve THF çözücüleri kullanılarak incelenmiştir. DCM çözücü ortamında komplekslerin indirgenme prosesleri DMSO ya göre pozitif potansiyellere, THF çözücü ortamında ise negatif potansiyellere kaymıştır. DMSO, DCM ve THF çözelti ortamlarında komplekslerin an, ks, n, ve D gibi elektrot parametreleri tespit edilmiştir. Ayrıca CV haricinde kullanılan kronoamperometri ve kronokulometri teknikleri komplekslerin indirgenmiş ve yükseltgenmiş türlerinin difüzyon sabitlerinin tayinine imkan vermiştir. Kronoamperometri ve kronokulometri ölçümleri bütün komplekslerin yükseltgenmiş türlerinin difüzyon sabitlerinin indirgenmiş türlerinin difüzyon sabitlerinden büyük olduğunu göstermiştir. Mayıs, 2002 Atıf KOCA II
Özet (Çeviri)
SUMMARY VOLTAMMETRIC INVESTIGATION OF SOME PORPHYRAZINE COMPLEXES In recent years, considerable interest in the physical and chemical properties of porphyrazines has developed. This stems in part from possible applications in areas such as photovoltaic energy conversion, semiconductors, and catalysis of various reactions. Porphyrazines and their derivatives exhibit high electron transfer abilities; almost all reactions and applications of porphyrazine derivatives are based on electron transfer reactions of their conjugated jr-electron ring system. In this study, the electrochemical properties of metal-free Octakis(2- tosilaminetiltia)-porphyrazine (EbPz), OctaMs(2-tosilaminetiltia)nickel porphyrazine (NiPz), Octakis(2-tosilarninetiltia)magnesium porphyrazine (MgPz), and octakis (hekzyltioa) vanadyl porphyrazine (VOPz) were investigated by using cyclic voltammetry, chronoamperometry, chronocoulometry, and controlled potential coulometry. Cyclic voltammetry measurements showed that all compounds exhibit two quasi-reversible and an irreversible reduction waves in DMSO / TBAP solution system. The effects of the metal center to the electrochemical behaviors of the complexes were determined by examining the electrochemical properties of different metal porphyrazine complexes such as nickel magnesium, and vanadyl. It was found that redox processes of mcomplexes shift towards negative or positive potentials with respect to the metals. Shifting of the reduction processes of VoPz having different substituents groups towards negative potentials was due to the electron withdrawing properties of the substituents. The effects of the solvent system were examined by using DCM and THF as solvent. While the reduction processes in DCM were shift towards positive potentials the reduction processes were also shift towards positive potentials in THF. Electrode parameters such as an, ks, n, and D were calculated for all complexes in the DMSO, DCM and THF solution system. Diffusion coefficients of oxidized and reduced form of complexes can be determined by using chronoamperometry and chronocoulometry techniques. Chronocoulometry measurements showed that diffusion coefficients of oxidized form of complexes were found bigger than the reduced form of the complexes. May, 2002 Atıf KOCA rv