An Online analytical processing (OLAP) application in a private company
Özel bir şirkette OLAP (online analytical processing) uygulaması
- Tez No: 126602
- Danışmanlar: PROF. DR. T. ERKAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET ÖZEL BİR ŞİRKETTE OLAP (ON LINE ANALYTICAL PROCESSING) UYGULAMASI Son zamanlarda bilgi teknolojisi çok hızla büyüyen bir sektör oldu. İşletmeler bilimsel metodlarla daha fazla ilgilendikçe de bilgi yönetimindeki bu gelişme gün geçtikçe daha çok Önem kazandı. Bugünün organizasyonları çok çeşitli veri kümeleri ile çalışıyorlar. Veri tabanı yönetimi sistemleri veriyi düzenlemekte en etkili araçlar oldular. İlişkilendirilmiş veritabanı çoğu kuruluşta uygulanır oldu. İşletmeler çok sayıda veriyle uğraşmak zorunda kaldıklarından dolayı bugün yöneticiler veri birleştirici araçlar üzerinde yoğunlaşıyorlar. Artık, çoğu kuruluş karar verirken çok boyutlu veri görünümlerine bakma ihtiyacındalar. Bu tezde bir Online Analytical Processing (OLAP) programı geliştirilmiştir. OLAP programım kullanacak olan bölümde şirketin ürünleri ile ilgili müşteri şikayetleri değerlendirilmektedir. Bölümde müşteri şikayeti kayıtlarının tutulduğu bir program kullanılmaktadır. Kullanıcının bir kayıt açabilmesi için, programdaki önceden belirlenmiş olan sayıdaki alanlara bilgi girmesi gerekmektedir. Bu alanları doldurma zorunluluğu bölüme geçmiş kayıtlan ihtiyaç duyulduğu anda programdan çağırabilirle kabiliyeti sağlar; ancak, gerekli alanlar doldurulmamışsa bir kayıt oluşturulamamaktadır. Özellikle kısa telefon konuşmaları ile değerlendirilen şikayetlerin program girişi yapılamamaktadır; fakat, çalışanların verimliliği bu aktivitelerden etkilenmektedir. Bunun yanısıra, yönetici bu aktivitelerle ilgili geçmiş bilgiye ulaşamamaktadır. Bu tezde geliştirilen program kullanıcı odaklı olup mevcut programa girilemeyen kayıtlan tutmaktadır. Yöneticinin çok boyutlu sorgulamalarına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır. Temmuz, 2002 Zeynep Almışla ÇAM DERELİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ON LINE ANALYTICAL PROCESSING (OLAP) APPLICATION IN A PRIVATE COMPANY Information Technology has been a rapidly growing sector recently. As the enterprises become more concerned about scientific methods, this development in information management gets more importance day by day. Today's organizations are dealing with data sets with a wide variety. Database management systems have become the most effective tools in organizing data. Relational databases have been very common among organizations. Since enterprises have to organize huge data, managers are focusing on data aggregating tools today. Now, most enterprises need multidimensional views of data to make decisions In this thesis, an Online Analytical Processing (OLAP) tool have been designed. In the department, where OLAP software is needed, customer complaints about company's products are handled. There is already a program to which records of the customer complaints are entered. To create a record, the user must supply the program with a minimum number of fields of information. Although the obligation of filling in these fields provides the department with the capability of retrieving past data whenever needed, a record cannot be created if the program is not provided with the required information. Particularly, those complaints, which are handled via short conversations on the phone, are not entered into the program. However, efficiency of workers is affected by those activities, which are not recorded. Furthermore, the manager cannot retrieve any past data about unrecorded activities. The program, developed in this thesis, is user-friendly software to record activities that are not entered into the current program. It is designed to respond multidimensional queries of the manager. -i»v- July, 2002 Zeynep Almula ÇAMDERELİ