Operations research teaching aid
Yöneylem araştırması eğitimi için yardımcı program
- Tez No: 126603
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI EGITIMI İÇİN YARDIMCI PROGRAM Yöneylem ve Operasyon Yönetimi alanları esas olarak kantitatif metodlarla ilişkilidir. Bu alanlara ait problemlerin çözümleri genellikle içice geçmiş hesaplamalar içerir. Bu çalışmada öğretime yardımcı olabilen, problem çözmede kullanılabilen ve grafiksel modelleri gösterebilen kullanıcı uyumlu bir araç geliştirilmiştir. Bu araç Marmara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kullanıcı grubu olarak belirlemiştir. Bu aracın amacı sadece bir program sağlamak değil aynı zamanda öğrencinin konu hakkında bilgisini arttırmaya da yöneliktir. Bunu da girdiler arasında ilişkileri, hesaplamada kullanılan formüleri ve modellerin grafiklerini göstererek sağlamaktadır. Bu araç aşağıdaki konulan içermektedir:. Envanter Modelleri. Tahmin Modelleri. Kuyruk Modelleri Bu araç öğrencilerin öğrenme süreçlerini hızlandırmak ve aynı zamanda Öğretim üyelerinin ilgili konulan daha açık ve basit sunmaları için geliştirilmiştir. Araç herhangi bir kitaba bağlı kalmadığından dolayı bireysel bir ürün olarak kabul edilebilir. Temmuz, 2002 Berkant ÇAMDERELİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OPERATIONS RESEARCH TEACHING AID Operations Research and operations management fields are related mainly to quantitative methods. Solutions of problems of those areas usually require intern calculations. A user-friendly teaching aid package that solves problems, and shows graphical interpretations have been designed in this study. Target customer group of this study is composed of junior and senior Industrial Engineering students of Marmara University Faculty of Engineering. The aim of this study is to provide not only software package but also the package that will enrich students' knowledge about the topics. This has been accomplished by showing the relations among input variables, presenting the equations and formulas used in calculations, providing graphical representations of solutions and models. The topics included in the package are as follows:. Inventory Models. Forecasting Models. Queuing Theory This software package is developed to facilitate the learning process of students and help instructor presenting the related topics more clearly. For the package is not dependent upon any text book, it can be treated as standalone product July, 2002 Berkant ÇAMDERELİ