Katı-katı reaksiyonu uygulayarak floresans-fosforesans özellikli bileşik sentezi
Synthesis of fluorescence-phosphorescence compound by solid state reaction
- Tez No: 126604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLİN TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET KATI-KATI REAKSİYONU UYGULAYARAK FLUORESANS-FOSFORESANS ÖZELLİKLİ BİLEŞİK SENTEZİ Lüminesans gösteren katı bir madde fosfor olarak isimlendirilir. Fosforlar yüksek saflıkta olan ince taneli inorganik bileşiklerdir. Eu3+ ve Nd3+ gibi nadir toprak metalleri 4f orbitalleri arasında elektron geçişleri baz alındığında iyi ışıma yaparlar. Eu3+ 5Do-> 7F2 geçişlerinden kaynaklanan kırmızı-portakal radyasyon ışımasını yayar. Nadir toprak katkılı toprak alkali aluminatlar hakkında birçok araştırma yapıldı. Bu çalışmada, nadir toprak katkılı aluminatlar yüksek sıcaklık katı hal reaksiyonuyla hazırlandı. Katı hal reaksiyonlarındaki başlangıç maddeleri EU2O3, AI2O3, CaCÛ3 ve Rb2C03'dır. Başlangıç maddeleri karıştırıldı ve hava atmosferinde 1400- 1 600°C'ye ısıtıldı. Katı hal reaksiyonunda eritici kullanılmadı. Her bir katı hal reaksiyonundan sonra, elde edilen fazlar X Işını Kırınımı Tekniğiyle(XRD) kontrol edildi. Morfolojik çalışmalar Taramalı Elektron Mikroskobuyla(SEM) yapıldı. En sonunda, tozlar bir polimer(poliüretan bazlı) maddeyle kaplandı. Polimerin ve polimerle kaplı maddelerin fluoresans spektrumu bir lüminesans spektrometresi kullanılarak ölçüldü. Ağustos 2002 İlhan PEKGÖZLÜ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF FLUORESCENCE-PHOSPHORESCENCE COMPOUND BY SOLED STATE REACTION A Solid material exhibiting luminescence is called a phosphor. Phosphors are usually fine inorganic compound powders of high degree of purity. The rare earth ions such as Eu3+ and Nd3+ show fine emissions based on electron transitions between the 4f orbitals. The Eu3+ emits red-orange radiation from 5Do-> 7F2 transitions, which is used for the red emission Many investigations have been performed on the rare earth-doped aluminates of alkaline earth. In this work, the rare earth-doped aluminates were prepared by high temperature solid state reactions. The starting materials in solid state reactions are EU2O3, AI2O3, CaCC>3 and Rb2C03. The starting materials were mixed and fired at 1400-1600°C in air atmosphere. No flux is used in solid state reactions. After each solid state reactions, the obtained phases were checked by X Ray Diffraction(XRD) technique. The morphological studies were performed on a Scanning Electron Microscope (SEM). Finally, Powders were coated with a polymer(based polyurethane) material.The fluorescence spectra of polymer and materials coated with polymer were measured using a Luminescence Spectrometer August 2002 ilhan PEKGOZLU ~*»£55r.£S? II ^JiKtJMA^SYON