Cam ambalaj üretiminde kalite ve verimlilik artırma çalışmaları
Studies to increase the quality and productivity in glass container manufacturing
- Tez No: 126672
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, genel olarak cam ambalaj üretiminin incelenmesi ve istatistiksel proses kontrol (İPK), üretim takip sistemi gibi proses kontrol tekniklerinin üretimde kalite ve verimliliğinin artırılmasına etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında ilk olarak cam ambalaj üretim prosesi incelenmiş ve ürün kalitesi açısından kritik olan parametreler belirlenmeye çalışılmıştır. Cam ambalaj üretiminin, harman hazırlama safhasından ürünün ambalajlanması aşamasına kadar kompleks bir prosese sahip olması, üretim hattı boyunca cam ambalaj ürün kalitesini etkileyen pek çok parametrenin bulunmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cam ambalaj üretim hattı boyunca her bir parametre ayrı ayrı kontrol edilerek gerekli kalite koşullan oluşturulmaya çalışılır. Ancak yapılan bütün bu çalışmalar ürünün kalitesinin kontrolüne yöneliktir. Günümüz rekabet koşullarında ise firmaların pazarda pay sahibi olabilmeleri, ancak kalitelerini geliştirip maliyetlerini azaltmaları ile mümkün olabilmektedir. Bunun içinde sadece ürün kalitesinin sürekli kontrol edilerek yüksek seviyede tutulması yeterli olmamakta, maliyetlerin düşürülmesine yönelik olarak ürünün üretildiği prosesinde kontrol altında tutulması gerekmektedir. Proses kontrolünün yapılmasındaki amaç ise hatayı oluşmadan önleyebilmektir. Günümüz kalite anlayışının temelini oluşturan bu prensiple hata oluşmadan prosese zamanında müdahale ile önlenebilmekte ve ürün kayıplarının azaltılması mümkün olmaktadır. Böylece, geleneksel kalite anlayışında olduğu gibi, hata meydana geldikten sonra nedenlerinin ve çözüm yollarının araştırılmasıyla harcanan zaman kayıpları önlenmekte ve bu esnadaki ürün kayıplarının engellenmesiyle de üretim maliyetlerinin azaltılması sağlanmaktadır. Üretim takip sistemi, üretim prosesinin farklı noktalarındaki kontrol cihazları ile haberleşmek suretiyle, üretim prosesi ile ilgili verileri tek bir sistemde toplayarak, üretim hattının tek bir noktadan takip edilmesine imkan veren bir sistemdir. İPK yöntemi ise, üretim takip sistemi ve diğer kontrol cihazlarından alman verileri kullanmak suretiyle, proseste meydana gelen değişikliklerin takip edilmesine imkan veren bir yöntemdir. Proses kontrolünün, kalite ve üretim maliyetleri üzerindeki olumlu etkileri dikkate alınarak, Şişe Cam, Anadolu Cam Sanayii Topkapı fabrikasının A-3 no'lu ecza şişesi üretim hattında, üretim takip sistemi ve istatistiksel proses kontrol olarak ifade edilen proses kontrol tekniklerinin uygulanmasına yönelik olarak bir pilot çalışma yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında üretim takip sistemi ve İPK teknikleri kullanılarak üretim hattının damla kesiminden, ambalajlamaya kadar olan kısmının kontrolü yapılmış sonuçlar ortaya konmuştur.Yapılan çalışma kapsamında, üretim hattında şişe ağırlığı ve hatalı şişe sayısı gibi parametrelerin tespiti amacıyla ölçümler alınmış ve elde edilen verilerden yararlanılarak, endüstride de yaygın olarak kullanılan İPK tekniklerinden biri olan kontrol çizelgeleri oluşturulmuştur. Ayrıca üretim takip sisteminin kalıp numarası bazında verdiği hatalı ürün bilgileri de kullanılarak kontrol çizelgesi oluşturulmuş ve böylece şekillendirme kalıplarının performansı hakkında da yorum yapılabilmiştir. Her iki proses kontrol yönteminin A-3 üretim hatunda uygulanması sonucunda, İPK ve üretim takip sistemi tekniklerinin, proseste meydana gelen değişimler hakkında gerçek zamanlı ve geriye dönük bilgiler sağladıkları tespit edilmiş. Ayrıca üretim takip sisteminin kullanılmasıyla operatörün üretim hattını tek bir noktadan kontrol etmesine olanak sağlanmıştır. Böylece İPK yöntemleri de kullanılarak proseste meydana gelmesi muhtemel değişikliklerin anında tespit edebileceği ve hata meydana gelmesine izin vermeden prosese * müdahale etme imkanına sahip olunabileceği anlaşılmıştır. Üretim takip sistemini sağladığı önemli bir avantaj, kontrol çizelgeleri oluşturmak amacıyla üretim hattındaki farklı noktalardan alman verilerin tek bir noktadan alınmasına imkan sağlamasıdır. Böylece zaman kaybı önlenmiş olmaktadır. Üretim takip sisteminin diğer önemli bir avantajı da kalıp numaralarına göre hata dağılımı yapabilmesidir. Bu veriler kullanılarak oluşturulan kontrol çizelgeleri ile hangi kalıplarda hatalı ürün oranının daha yüksek olduğunun tespiti de mümkün olmuştur. Sonuç olarak üretim takip sistemi ve kontrol çizelgesi yöntemleri ile üretim prosesinin sürekli olarak takip edilmesi sayesinde prosesteki değişikliklerin zamanında fark edilmesi sağlanmış ve bunun neticesinde de hatalara zamanında müdahale edilerek kalite ve üretim veriminin arttırılmasının mümkün olabileceği tespit edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is investigation of glass container production, and determining the effect of process control techniques which as statistical process control (SPC), and production control system on productivity, and quality of production. First of all, glass container production has been investigated, and critical parameters for quality of product have been determined. Due to the complex production process of glass container, there are a lot of parameters that effect the quality of product. In this case each parameter through the production line are controlled separately, and tried to form required quality conditions. But all these studies are for only quality control of product. At the present competitive conditions, companies have to improve their qualities, and reduce their costs of production to improve their market share. In case of this, not only continuous quality control of product is made, but also production process control should be made to reduce the cost of manufacturing. The aim of the process control is to prevent defects before they occur. In this way, it can be possible to reduce quantity of rejected products, and also it is not necessary to spend time to find cause of defects, and their solutions. It can be possible to prevent defects before they occured by using SPC (Statistical Process Control), and production control system. The aim of the production control system is to control production line from one point by making connection to each point on the line. In this way the quantity of rejected product, and the cost of can be reduced. Also SPC techniques ensure to follow process by making statistical diagrams by collecting required data from the production line. In this way we can see which points of the line is critical for quality and productivity. Considering these positive effects of process control on quality, and cost of production, a pattern study is made for the application of SPC, and production control system on A-3 pharmaceutical bottle production line in Sise Cam, Anadolu Cam Sanayi, Topkapı plant. During the investigation, weight of bottles is measured, and the quantity of inspected, and rejected bottles is. determined, and then control charts are made by using these data. We have made X&R control diagrams for measureble parameter as weight of bottle, and also p control diagrams for unmeasureble parameters as quantity of rejected bottles. In addition to above mentioned charts, another p control diagram is made by using data which are collected from production control system, and related the rejected bottles with the mould number. XIIAs a result of the application of both process control techniques on A-3 production line we have seen that it is possible to have real time, and past data from production process. Also it is determined that operator can control production process from one check point by using production control system. In this way the changes in process during production will be determined immediately by using SPC techniques, and it will be possible to interfere with process before defects have occured. Main advantage of production control system is to obtain distribution of defects proportions according to mould number. It is possible to make p contral diagrams by using these data, and we can see which moulds cause more defects than others. As a result, production process is controlled continuously by using control diagrams, and production control system, and the changes in process can be determined on time. As a result of this, it will be possible to increase quality, and productivity by interfering with process defects immediately. X1I1