Adsorption kinetics of bovine serum albumin (BSA) as affected by co-solvent
Bovine serum albumin (BSA)'in adsorpsiyon kinetiğine ko-solventlerin etkisi
  1. Tez No: 126694
  2. Yazar: DEMET GÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ONUR DEVRES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
BOVINE SERUM ALBUMIN'IN ADSORPSIYON KİNETİĞİNE KO-SOLVENTLERİN ETKİSİ ÖZET Globüler proteinler emülsiyonları ve köpükleri stabilize edici özellikleri nedeniyle gıda endüstrisinde fonksiyonel bileşen olarak yaygın olarak kullanılırlar. Birçok uygulamada proteinler sıvı bir fazda surfaktanlar, alkoller ve şekerler gibi çeşitli ko- solventlerle bir arada bulunurlar. Ko-solventler globüler proteinlerin moleküler ve fonksiyonel özelliklerini farklı fizikokimyasal mekanizamalarla değiştirirler. Bu nedenle ko-solventlerin varlığında globüler proteinlerin adsorpsiyonunu belirleyen etmenlerin ve protein-solvent ile protein-ko-solvent arası etkileşimlerin tanımlanması çok önemlidir. Bu çalışmada, ko-solventlerin (sukroz glukoz ve fruktoz) %0 ile 40 arasında değişen derişimlerde bovine serum albumin (BSA)'in hava-çözelti yüzeyinde 20°C sıcaklıktaki adsorpsiyon kinetiğine etkisi incelenmiştir. Zamana bağlı yüzey gerilimindeki değişim damla şekli analizi tensiyoometresi kulanılanarak ölçülmüştür. Ward and Tordai'nin genel adsoprsiyon modelinin proteinin adsorpsiyonun başlangıç kısmına uygulanmasıyla elde edilen difüzyon katsayıları sukroz, glukoz ve fruktoz varlığında saf su çözeltisindeki değerinden az olarak bulunmuştur, %10'dan düşük sukroz derişimlerinde adsorpsiyon hızındaki bağıl azalış yüksek derişimlerdekine kıyasla belirgin derecede fazla olarak ortaya çıkmıştır. Sonuçlar çözelti vizkozitesindeki artış nedeniyle protein moleküllerinin hareketliliğinin azalmasına ve şeker molekülleri ile protein moleküllerinin seçici etkileşimine bağlı olarak tartışılmaktadır. Şeker moleküllerinin protein molekülerinin yüzeyinden seçici olarak uzaklaştırılmaları ile BSA moleküllerinin stabilizasy onunun sağlandığı ve bu nedenle BSA'nın hava-cözelti arayüzeyine difüzyonun azaldığı düşünülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globular proteins are widely used as functional ingredients in the food industry, e.g., emulsifiers and foam stabilizers because of their ability to adsorb at oil-water or air- water interfaces. In many applications proteins are dissolved in an aqueous solution that contains different types of co-solvents, e.g., surfactants, alcohols and sugars. Co- solvents may alter the molecular and functional properties of globular proteins through a variety of different physiochemical mechanisms. Therefore, it is very important to establish the factors that determine the adsorption of globular proteins in presence of co-solvents and to characterize the interactions between protein-solvent and protein-co-solvent molecules. In this study, the influence of co-solvents glucose, sucrose and fructose at concentrations ranging from 0 to 40 wt% on the adsorption kinetics of bovine serum albumin (BSA) at air-aqueous solution interfaces at 20°C was measured. The change in surface tension with time was recorded using drop shape analysis tensiometer. Diffusion coefficients were calculated from the initial period of protein adsorption using the short term solution of the general adsorption model by Ward and Tordai for BSA dissolved in pure water were much greater than values obtained in the presence of sucrose, glucose and fructose. The relative decrease of the adsorption rate was significantly higher at sucrose concentrations less than 10 wt%. Results were attributed to an increase in solution viscosity reducing the molecular mobility of the protein molecules and preferential interactions of sugars with the protein surface, which contributes to a stabilization of the native non-absorbed state of BSA. vni