Endüstri yapılarının cephelerinde kullanılan taşıyıcı olmayan B. A. prefabrike çok katmanlı elemanların boyutlandırılmasına yönelik bir model önerisi
A Model suggestion related to giving dimension of the non-loadbearing multi-layered reinforced concrete units used on the elevations of industrial buildings
- Tez No: 126707
- Danışmanlar: PROF. DR. METE TAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ENDÜSTRİ YAPILARININ CEPHELERİNDE KULLANILAN TAŞIYICI OLMAYAN B. A. PREFABRİKE ÇOK KATMANLI ELEMANLARIN BOYUTLANDIRILMASINA YÖNELİK BİR MODEL ÖNERİSİ ÖZET Bu çalışmada, B.A. Prefabrike yapı üretiminde standartlaştırma çabalarına katkı sağlamak için yeni bir yaklaşım ortaya konmaktadır. Bunun için, standartlaşmanın temel karakteristiği olan boyutlandırmada, sadece yapı elemanlarının görünen niteliklerinin standartlaştırılması biçiminden farklı bir bakış açısı geliştirilmiştir. Yapı elemanının kendisinden beklenen performans ve davranışlar tespit edilerek, bunların standartlaştırılması yoluna gidilmiş ve bir model oluşturulmuştur. Bu model için, endüstri yapılarının cephelerinde kullanılan B.A. Prefabrike çok katmanlı cephe elemanları örnek olarak seçilmiştir. Bu örnek üzerinde geliştirilen model, bir bilgisayar yazılımı olan“MT2 Prefabrike”analiz programı olarak üretilmiştir.“MT2 Prefabrike”model yazılımı, B.A. Prefabrike yapı üretiminde kullanılan bütün elemanların standartlaştırılma çabalarında, boyutlandırma analizi bakımından bir örnek teşkil etmesi düşünülerek ortaya konmuştur. Tezin birinci bölümünde, konu tanıtılmış, amaç ve yöntemleri ortaya konmuştur. îkinci bölümde, B.A. Prefabrike cephe elemanlarının boyutlandırılmasına tesir eden faktörler tespit edilmiş ve bunlar açıklanmıştır. Bu yüzden elemanın koordinasyon boyutu (A), yüksekliği (h), ve kesitinin (d) oluşturulmasına yönelik üretim faaliyetlerine tesir eden faktörler, bugüne kadar bilinen yönleriyle ele alınmış ve bunun için literatürden faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde, bu elemanların boyutlandırılmasına etki eden ve elemanın yerine getirmesi gereken en önemli görevleri,“ısı yalıtım özelliği, koordinasyon boyutu, taşıyıcılık niteliği( statik) ve ses yalıtım özelliği”ile ilgili hesaplamalar için formüller ortaya konmuştur. Bu bölümde, ısı yalıtım özelliği, koordinasyon boyutu, taşıyıcılık niteliği(statik) ve ses yalıtım özelliği ile ilgili örnek problemler çözülmüştür. Bu problemler,“MT2Prefabrike”boyutlandırma analizi bilgisayar program yazılımında, görsel olarak izlenebilen sonuçların açılımı niteliğindedir. Dördüncü bölümde de,“MT2 Prefabrike”boyutsal analiz yazılımı kullanılarak yapılan optimizasyonun aşamaları izlenebilmektedir. Analizin sanal ortamdaki görünümü, üçüncü bölümünde yapılan hesaplamaların sonuçlarıdır. Bu optimizasyon yardımı ile, cephe elemanlarının üretim öncesi kararlarının verilemesinde kolaylık sağlanacaktır. Burada yapılan analizlerde, ısı ve ses yalıtımı bakımından eleman kesiti yeterli hale getirilebilecektir. Ayrıca elemanın taşıyıcılık niteliği(statik) ile ilgili hesaplamaların sonuçları ve kesitte çatlamaların oluşup oluşmayacağı görülebilecektir. Bunun dışında, elemanın koordinasyon boyutu(A) ile ilgili hesap sonuçları da, elemanın tasarım esnasındaki çizim görüntüleri ile aynı anda görsel olarak izlenebilmektedir. Beşinci ve sonuç bölümünde, üçüncü ve dördüncü bölümlerde bahsedilen analizler ile ilgili sonuçlar otaya konmakta ve genel olarak değerlendirilerek bazı gerekli öneriler yapılmaktadır. xi
Özet (Çeviri)
A MODEL SUGGESTION RELATED TO GIVING DIMENSION OF THE NON-LOADBEARING MULTI-LAYERED REINFORCED CONCRETE UNITS USED ON THE ELEVATIONS OF INDUSTRIAL BUILDINGS SUMMARY In this study, a new approach is put forward in order to provide a contribution to the efforts of the standardization in the building production of reinforced concrete prefabrication. For this, in the“dimensioning”which is the basic characteristic of standardization, a point of view different from the standardization method of sole visable characteristic of building units, has been developed. By determining the performance and behaviour expected from the building unit itself, a model has been established by standardizing these factors. As an example for this model, multi- layered reinforced concrete units used on the elevations of industrial buildings were chosen. The model developed on this example, has been produced as an analyzing program of“MT2 Prefabrication”which is a computer software programme. This model software programme of“MT2 Prefabrication”has been put forward with an idea in which it would be an example in the efforts of standardization of the entire units used in the building production of reinforced concrete prefabrication, in terms of the analysis of giving dimension. In the first chapter of this thesis, the topic of this study is introduced; and its aim and research methods are explained. In the second chapter, the factors affecting the dimensioning of the elevation units of reinforced concrete prefabrication, are determined and explained. Therefore, the factors dealing with the production activities related to establishing the coordination dimension of a unit (A), its height (h), and its thickness, have been examined from the literature in all aspects known up to today In the third chapter, the formulas for the calculations related to the most important duties to be performed by the units themselves, such as“The characteristics of XIIthermal isolation, coordination dimension(A), loadbearing (static) and sound isolation”, are put forward. In this chapter, also some example problems related to the characteristics of the units mentioned above, have been introduced and explained their solutions. These problems are introduced in the forms exposing the result which could be perceived as visually on the computer software programme of“MT2 Prefabrication”dimensioning analysis. In the fourth chapter, the stages of optimization, which have been carried out by using the dimensional analysis programme of“MT2 Prefabrication”, can be followed. The vision of the analysis in the abstract condition is the results of calculations done in the third chapter. With the help of this optimization, an easiness in the proccess of decisions given before the production of building elevation units, will have been provided. By the analyses carried out in this process, the units section could be improved to a required condition, in terms of thermal and sound isolation. Also, it could be seen the calculation results related to the loadbearing characteristic (static) of a unit and whether crackings will occur or not in the section. Furthermore, the calculation results of the coordination dimension (A) of a unit will have been pursued simultaneously together with the drawing images of the unit's design. In the fifth and concluding chapter, the results related to the analyses mentioned in the third and fourth chapters, are dealt with and evaluated in general and offerred some necessary recommendations. xin