Endüstri yapılarında fotovoltaik panel kullanımının irdelenmesi: İzmir örneği
Examination of use of photovoltaic panels in industrial buildings: Izmir case
- Tez No: 936683
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yapıların faydalanabileceği yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi gelmektedir. Güneş sınırsız bir kaynaktır ve yapılar bu kaynaktan birçok açıdan faydalanabilmektedir. Güneşten aktif olarak yararlanılan en önemli sistemlerden biri fotovoltaik panel sistemleridir. Günümüzde fotovoltaik panel kurulumu yapılmış birçok yapı bulunmaktadır. Genellikle üretim odaklı yapılar olan endüstri yapıları; enerji ihtiyacının fazla olması, geniş çatı alanlarına sahip olmaları, geniş alanlara konumlanmaları, bulundukları konum itibariyle çevrelerinde gölgeleme yapacak unsurların olmaması ve enerjiye en çok ihtiyaç duyulan saatlerde maksimum verim elde edilmesi sebebiyle fotovoltaik panel kurulumuna uygun yapı türleridir. Çalışmadaki amaç; fotovoltaik bileşenlerin endüstri yapılarında kullanımını incelemek ve fotovoltaik sistem kurulumu yapılmış örnekler ışığında bu kullanım biçimlerini irdelemektir. Ayrıca fotovoltaik sistemleri bir endüstri yapısı örneği üzerinde uygulayarak, fayda-maliyet analizi yöntemiyle en uygun sistemi belirlemektir. Çalışma kapsamında; fotovoltaik panel kullanılan endüstri yapılarının enerji ihtiyaçları, enerji üretim-tüketim oranları ve yapıların çatılarında bulunan fotovoltaik sistemler karşılaştırılmıştır. Bir endüstri yapısı tasarlanmış ve farklı eğimlerde çatılara eklenmiş fotovoltaik sistemlerin enerji üretim değerleri Pvsyst programı ile belirlenmiştir. Eğimli çatılara uygulanan fotovoltaik sistemler için fayda-maliyet analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, incelenen yapıların çatı alanlarının yeterli büyüklükte olmasının yanı sıra çatı eğimlerinin düşük olması dört yönlü panel yerleşimi yapılabileceğini göstermektedir. Pvsyst'ten elde edilen ve fayda-maliyet analizi yöntemiyle ulaşılan sonuçlar doğrultusunda tasarlanan yapının 35° eğimli çatısının güney yönünde eğimli kısmına yerleştirilen FV sistemin en verimli sistem olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the primary renewable energy sources that buildings can benefit from. The sun is an unlimited resource and buildings can benefit from this resource in many ways. One of the most important systems that actively benefit from the sun is photovoltaic panel systems. Today, there are many buildings with photovoltaic panels installed. Industrial buildings, which are generally production-oriented structures; are suitable building types for photovoltaic panel installation due to their high energy need, large roof areas, location in large areas, lack of shading elements around them due to their location, and maximum efficiency in the installed system during the hours when energy is needed most. The purpose of the study is to examine the use of photovoltaic components in industrial buildings and to examine these usage patterns in the light of case studies of photovoltaic panel system installations. Additionally, the study aims to implement photovoltaic systems on a representative industrial building and determine the most optimal system configuration through a cost-benefit analysis method. In the light of the stated purpose and scope, industrial building case studies using photovoltaic panel systems were obtained through literature review, and then they were examined. In the scope of the study, evaluations were made by examining the energy needs of industrial buildings using photovoltaic panels, energy production-consumption rates, photovoltaic panel installation systems in buildings and photovoltaic panel orientations. Within the scope of the study; The energy needs, energy production-consumption rates and photovoltaic panel orientations of industrial buildings using photovoltaic panels were compared. An industrial building was designed and the energy production values of photovoltaic systems added to roofs with different slopes were determined using the Pvsyst software. Subsequently, a cost-benefit analysis was conducted for photovoltaic systems applied to these inclined roof structures. As a result, the roof areas of the buildings are of sufficient size and the roof slopes are low, indicating that four-direction panel placement can be made. In line with the results obtained from Pvsyst and the benefit-cost analysis method, it has been revealed that the photovoltaic system on the 35 degree inclined roof is the most efficient system.