Hava Kuvvetleri Komutanlığında aday seçiminde AHP ile etkin karar verme
Making a effective decision in the TAF using AHP for the selection of the candidate
  1. Tez No: 126721
  2. Yazar: LEVENT ERİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen teknoloji, artan rekabet ortamı ve globalleşen dünya organizasyonların devamlılığını sağlayabilmelerinde itici bir güç olarak karşımıza çıkmaktadır. Rekabette başarılı olabilmek için, şirketler ellerindeki mevcut insangücü kaynaklarını, diğer kaynaklar gibi en yüksek verimlilikle kullanmak zorundadırlar. Bu yüzden artık işletmelerde insangücü kaynağına büyük önem verilmekte ve bu kaynağın geliştirilmesi ve sürekli güncel tutulmasının yolları aranmaktadır. Bu durum Türk Silahlı Kuvvetleri içinde geçerlidir. Özellikle yüksek teknolojik sistemlerin kullanıldığı Türk Hava Kuvvetlerinde, ithal edilen ve oldukça pahalı olan bu teknolojik sistemlerin etkin bir şekilde kullanımının ve devamlılığının sağlanması için ilgili personele gerekli eğitiminin verilmesi gerekmektedir. Personele verilecek söz konusu eğitimler genellikle yurtiçi ve yurtdışı kurslarla sağlanmaktadır. Kurslara kısıtlı sayıda personel gönderilebildiğinden, gönderilecek personelin çok iyi bir şekilde tespiti büyük önem taşımaktadır. Gönderilecek personel alacağı eğitimden en yüksek faydayı sağlayabilecek ve aldığı bu eğitimi diğer personele aktarabilecek nitelikte olmalıdır. Böylece alınan eğitimler aracılığı ile hem kişiler kendilerini geliştirecek hem de bu gelişimi işlerine yansıtarak Türk Hava Kuvvetleri'nin etkinliğinin ve verimliliğinin artmasını sağlayacaklardır. Bu tez çalışmasında herhangi bir eğitim programına veya özel bir göreve gönderilmek üzere belirlenen adaylar içerisinden en uygun olanının seçilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, oldukça kullanışlı ve basit bir karar verme yöntemi olan“Analitik Hiyerarşi Yöntemi”(AHP) ile söz konusu adayların bireysel performanslarının değerlendirilmesi yapılmaktadır. Performans değerlendirmede kullanılmak üzere bir takım kriterler ve alt kriterler belirlenerek, adayların değerlendirilmesi yapılmıştır. Özet olarak diyebiliriz ki, günümüzde artık her türlü organizasyonda insan faktörünün öneminin iyice anlaşılmaya başlanması ile birlikte, hem işe alımlarda hem de daha sonraki eğitim ve geliştirme programlarında, personel seçimi faaliyetleri de ayrı bir önem kazanmaya başlamıştır. Organizasyonların başarısı insanların başarısına bağlıdır. Bu yüzden de çalışanların başarılarının değerlendirilmesi, daha sonra personelle ilgili olarak alınacak her türlü idari ve yönetimsel karar için bilimsel bir dayanak olacaktır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, developing technology, increasing competency, and globalization of the world are a prupulsive power for companies to survive in the competitive market. In order to be successful in this competency, companies have to use their human resources very efficiency like other resources. For that reason, companies consider the human resource much than before and they try to improve and to make current this resource. This is also valid for Armed Forces, especially for the Turkish Air Force, too. In Turkish Air Force, very improved technological systems are used. These systems are very expensive and imported from other countries. Therefore, it is very important that the persons who operate and use these systems take some information about these systems and their maintenance procedure. These information can be usually provided taking cources from countries where these systems are imported. Because only the limited numbers of persons can be assigned to these courses, selecting procedure of the right persons is very important. In this study, selection of the most suitable person among candidates is aimed in order to appoint to one of the these courses. For that reason, the AHP that is an effective and useful decision making technique is used for the performance appraisels of the candidates. In conclusion, we can say that, the importance of the human factor, recruitment process, and training and improvement programs are growing continually in every kind of organizations. The success of organizations depends on the success of their employees. Therefore, the performance appraisal of employees is very important for organizations in order to make administrative decision about them. IX