Hava Kuvvetleri Komutanlığında astsubay öğrencileri seçme ve sınıflandırma yöntemlerine ilişkin eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin görüş ve önerileri
The perceptions and the expectations of the instructors and the managers at the Turkish Air Force NCO college related to the selection process of the students to the NCO college
- Tez No: 155525
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu araştırma Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulunda görev yapan Öğretim elemanlarının ve eğitim yöneticilerinin Hava Astsubay MYO öğrencilerin seçim sürecine ilişkin algı ve beklentilerini belirlemek amacım taşıyan betimsel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirdiği“Hava Kuvvetleri Komutanlığında Astsubay Öğrencileri Seçme Ve Sınıflandırma Yöntemlerine İlişkin Eğitim Yöneticisi ve Öğretmenlerin Algı Ve Beklentilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan bir ön uygulamadan sonra ölçeğe güvenilirlik testi uygulanmış, ölçek maddeleri ile ilgili uzman görüşü alınmış problemli sorular çıkarıldıktan sonra tekrar uygulanmıştır. Ölçek kişisel sorular, algı ve beklenti olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Algı ve beklenti düzeylerine ulaşmak için toplam 68 soru sorulmuştur. Ölçek Hava Astsb.MYO'da görevli tüm öğretim elemanlarına dağıtılmış 152 tanesi geri dönmüştür. Elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans ve Yüzde, T-Testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar maddeler düzeyinde tartışılarak sürecin işleyişi ile ilgili yorumlar yapılmıştır. Genel olarak personelin İnsan Kaynaklan Yönetimi uygulamalarına ve Öğrenci seçim aşamalarına ilişkin algılarının düşük, beklentilerinin ise yüksek olduğu görülmüştür. Algı ve Beklenti düzeyleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Algı düzeyi yükseldikçe beklenti düzeyi de yükselmektedir. Alt problemler dikkate alındığında ise; 1. Rütbe değişkenine göre subay ve astsubayların algı ve beklenti düzeylerinde önemli bir fark bulunamamıştır, 2. Görev Süresi göz önüne alındığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Göreve yeni başlayan bir personel ile 21 yıldır görevde olan personelin algı ve beklenti düzeyleri birbirine çok yalan bulunmuştur. Genel olarak 95bakıldığında ise algı ve beklenti düzeyleri görev süresi değişkenine göre çan eğrisi özelliği göstermektedir. Görevin ilk yıllarında düşük olan düzeyler sonraki yıllarda artış göstermiş 21 yıl ve üzeri görev süresinde yeniden düşmüştür. 3. Branş değişkenine göre akademik ve teknik konularda eğitim veren öğretmenlerin algı ve beklenti düzeylerinde toplamda anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. Eğitim durumu değişkenine göre ise üniversite ve yüksek lisans mezunlarının diğer eğitim seviyelerine göre daha yüksek bir algı ve beklenti düzeyine sahip oldukları görülmüştür. 5. Yurt dışı deneyimi değişkenine göre algı düzeylerinde anlamlı bir fark görülmezken, beklenti düzeylerinde yurt dışı deneyimine sahip öğretmenler lehine bir fark olduğu bulunmuştur. 6. İKY üzerine eğitim alan ve almamış öğretmenlerin algı ve beklenti düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. 7. Seçim süreci hakkında bilgi sahibi olan öğretmenlerin beklenti düzeylerinin olmayanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. 8. Seçim sürecine katılım ise algı ve beklenti düzeylerinde anlamlı bir fark ortaya koymamaktadır. 96
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is a descriptive study in order to determine the perceptions and the expectations of the instructors and the managers at the Turkish Air Force NCO College related to the selection process of the students to the NCO College. A questionaire was prepared by the researcher inorder to collect the necessary data. After a pre-application a realibity test was applied and faulty questions were eliminated. And the questionaire was applied again. The questionaire consists of 3 parts. There are personal questions in the first part, there are perception questions in the second part and anticipation questions in the third part. In the second and third part there are total 68 questions. The questionaire was delivered to all instructors stationed at the NCO College, 152 returned. The data obtained from the returned questionaire was evaluated with SPSS statistics program. Arithmetic Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage, T- Test and Analysis of Variance were used to analyze the data. The data were evaluated and discussed to clarify the perceptions and the anticipations of the teachers at item level. In general, the perceptions of the instructors related to the selection process low and the anticipation was found high The results of the research are as follows: 1. No meaningful difference was found at both the perception and the expectations of teachers in terms of rank. 2. There is no meaningful difference at the perception and the expectation levels in terms of duty experience. The perception and the expectation levels are so close between the instructors with 1-year experince and the instructors with 21 -year experince. 3. No meaningful difference was found at both the perception and the expectations of teachers in terms of teaching branch. 974. The expectation level of University graduates was found higher than the other education levels. 5. The expectation level of the teachers who has been abroad was found higher than those who has never been abroad. 6. No meaningful difference was found at both the perception and the expectations of teachers in terms of Human Resources Education 7. The expectation level of the teachers who gained knowledge about the selection process was found higher. 8. No meaningful difference was found at both the perception and the expectations of teachers in terms of Selection process participitation. 98