Belediyelerde toplam kalite yönetimi ve ISO 9000 uygulamaları
Total quality management and ISO 9000 applications in municipalities
  1. Tez No: 126727
  2. Yazar: YENER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
BELEDİYELERDE TOPLAM KALİTE YONETTMI ve ISO 9000 UYGULAMALARI ÖZET Belediyelerde Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesinin hayata geçirilebilmesi son yıllarda gündeme gelen fakat bu güne kadar somut olarak ciddi aşamaların kaydedilemediği bir konudur. Toplam Kalite Yönetimi anlayışının şöhret bulmaya başladığı yıllardan beri bu sistem sanki sadece özel sektörü ilgilendiriyormuş gibi değerlendirilmiş, bu konuda yazılan kitaplardan ancak çok azında, o da bu sistemin kamu kurum ve kuruluşlarında da uygulanabileceği, uygulanması gerektiği hususunda birkaç cümlelik ifadeler yer almıştır. Bir ülkenin kalkınması ve ulusal hayat standardının yükseltilmesi, ancak mevcut kaynakların verimli kullanılması, geleceğe yönelik ciddi hedeflerin tespiti, bu hedeflere ulaşımdaki politika ve stratejilerin belirlenmesi ve topyekün kalite, verimlilik odaklı çalışmaların sağlanması ile mümkündür. Ülke kaynaklarının ciddi bir bölümü merkezi ve yerel idareler tarafından kullanılmaktadır. Dolayısıyla merkezi ve yerel idarelerin kaynak kullanımındaki verimlilikleri, ülkemizin ekonomik kalkınması ve hayat standardının yükseltilmesi hususunda önemli bir etkendir. Bu tezin amacı, Belediyelerde de ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin kurulabileceğini, Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin uygulanabileceğini örnek uygulamalarla göstermek ve sonuçta kurulan sistem ve yapılan iyileştirme çalışmaları sonucu elde edilen kaynak tasarrufunu ortaya koyarak, kamu kurum ve kuruluşlarında da kurulabilecek bu sistemin ülke kaynaklarının kullanımında verimliliğini ne kadar fazla arttırdığım ortaya koymak, çalışanların ve müşteri memnuniyetinin sağlandığım göstermektir. Tez kapsamında, belediyelerde Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin uygulanması ve ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin kurulmasına yönelik uygulama örnekleri de yeri geldikçe verilmiş olup, tez bölümler itibariyle şu konulardan oluşmaktadır; Birinci bölümde, konuya giriş yapılarak çalışmanın amacı belirtilmiş, çalışma kapsamında izlenen yöntemden bahsedilmiştir. ikinci bölümde, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) felsefesi ve kavramlar açıklanmış, müşteri memnuniyetinin sağlanması yolunda, çalışanların tümünün katılımı ile çalışmaların nasıl yapılması gerektiği, kalite çemberlerinin kurulması, sürekli iyileştirme çalışmaları, TKY de kullanılan diğer unsurlar ve diğer yönetim teknikleriyle entegrasyon konulan işlenmiştir.Üçüncü bölümde, ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, maddeleri, yararlan, sistem kuruluş çalışmaları, uygulamaya geçiş aşamalarından bahsedilerek, ISO 9000 sistemi genel değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde, belediyede yaşanan/yaşanacak olan değişim nedeniyle Değişimi Yönetmek konusu işlenmiştir. Beşinci bölümde, Belediyelerde Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi'ne geçişte uygulama aşamaları, geçiş sürecinde yaşanan zorluklar, yeni sistemin nasıl kurulduğu, yeni sistemin neleri ne şekilde değiştirdiği ve ulaşılan sonuçlardan bahsedilmiştir. Örnek uygulamalarla, ISO 9000 çalışmaları ile belediyedeki mevcut işleyen sistemin nasıl ortaya çıkarılarak standart hale getirildiği, iş akış şemaları, prosedür, iş talimatı, görev tanımı örnekleri ve kalite el kitabı örneği verilerek gösterilmiştir. Mevcut sistemin ortaya konulmasının ötesinde, TKY felsefesinin mevcut sistem üzerine nasıl uygulandığı örnek çalışmalarla gösterilmiş, yapılan uygulama sonucu sağlanan zaman, kaynak tasarrufu ispatlanmıştır. Son bölümde ise, sonuç ve önerilere yer verilmiş, küçük bir örnek üzerinde gösterilen ve kalite sisteminin kurulması sonucu sağlanan kaynak tasarrufunun belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanması ile sağlanacak tasarrufun büyüklüğü ve bunun ülke ekonomisine katkısı vurgulanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT and ISO 9000 APPLICATIONS IN MUNICIPALITIES SUMMARY The application of Total Quality Management (TQM) in municipalities is a popular issue in recent years, however an issue on which solid solutions could not be suggested. The understanding of TQM has been evaluated as a subject to private sector from the very beginning of its popular years as a philosophy; very few sources has indicated that this system can be applied in governmental institutions. Economic development and increasing the life standards in a country can only be realized by the efficient use of available resources, careful target setting, policy and strategy selection to reach the targets, total quality management and efficiency- oriented work. A significant part of country resources is used by central and local authorities, so the efficiency of these authorities in resource usage is an important factor in terms of economic development and raising the life standards. The objective of this thesis is to show the possibility of setting ISO 9000 Quality Insurance System in municipalities and applying TQM by examples, and conclusively to show how much the effiency in resource usage can be raised by the savings through this system and necessary adjustments, and as a result to emphasize the increase in employee and customer satisfaction. In this thesis, Total Quality Management philosophy applications and the establishment of ISO 9000 Quality Insurance System in municipalities are discussed, also with convenient examples in the following chapters: In Chapter I, an introductory part is given to explain the aim of this work and the methodology which is followed. In Chapter II, TQM philosophy and the literature is explained. In order to provide customer satisfaction, which techniques should be used and how, by the full attendance of the employees, how to set the quality circles, continuous improvement, other skills used in TQM and the integration with other management techniques are argued. Chapter III evaluates the ISO 9000 Quality Insurance System, the articles, its benefits, system establishment phases, and the implementation steps. In Chapter IV,“Managing the Change”is discussed, as a result of the change which will take place in municipalities. XUChapter V argues the phases İn adapting TQM and ISO 9000 Quality Insurance System in municipalities and the following difficulties, how the system is established, and how the new system changes the old one, what is changed, and the results. ISO 9000 applications, current system in municipalities, how this system became a standardized one, work flow charts, procedures, job orders, job descriptions and quality hand book are explained by examples. Moreover, it argues how the TQM philosophy is applied on the current system by giving examples, proving the savings in time and resource, consequently. The last Chapter is for the conclusion and the examples, emphasizing the size of savings in municipalities and governmental institutions with a small-in-size quality system and the following effects on the economy. Xlll