Sivil havacılık sektöründeki küçük işletmeler için filo atama ve tayfa eşleştirme modellerinin birleştirilerek uygulanması
Application of integrated crew pairing and fleet assignment models for small airlines in a aviation sector
- Tez No: 160003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
m ÖZET ŞENÖZ Çiğdem, Sivil Havacılık Sektöründeki Küçük İşletmeler İçin Filo Atama ve Tayfa Eşleştirme Modellerinin Birleştirilerek Uygulanması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2005 1900'lü yılların başında kendini göstermeye başlayan sivil hava taşımacılığı, ilerleyen teknolojinin olanaklarıyla birlikte gelişimini hızlı bir şekilde günümüze kadar sürdürmüştür. Ulusal ve uluslar arası boyutta en hızlı taşımacılık hizmetim insanlığa sunmakta olan sektör, yalnızca ekonomik alandaki önemiyle değil aynı zamanda kültürel gelişime ve küreselleşmeye olan katkılarından dolayı çok önemli bir sektördür. Türk sivil havacılık sektöründe hava taşımacılığı yapmak üzere yerli pek çok havayolu şirketi ruhsat sahibi olmuştur. Fakat değişken uçak yakıt fiyatları, yüksek tayfa maliyetleri, işletme sermayesi sıkıntısı, bakım-onarım ve diğer alt yapı imkanlarının yetersizliği, nitelikli personel temininde karşılaşılan güçlükler ve havaalanlarında havayolu şirketlerinden tahsil edilen vergi ve diğer ücretlerin yüksekliğinden havayolu şirketleri olumsuz etkilenmektedirler. Birçok şirketin kurulup kısa süre sonra maliyet dezavantajlarından dolayı kapanmak zorunda kaldığı belirtilmektedir. Türk Hava Yollarının özelleştirilmesi ve sektörün serbestleştirilmesi aşamasında, sektörde kalıcı olacak havayolu sayısının artmasını sağlamak için havayollarına uygulanan vergiler azaltılmış ve yasal engeller kaldırılmıştır. Ayrıca rekabetin artması ve havayollarının sektörde tutunabilmeleri, büyümenin sağlanabilmesi için ülke ekonomisi gelişimine büyük katkıları bulunan özel sektör havayollarının uçuş ve yer emniyetini maksimize etmesi, iyi hizmet verebilmesi, ekonomik yönden daha güçlü hale gelebilmesi için havayolu şirketlerinin çizelgelerini iyi bir şekilde oluşturmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, yöneylem araştırması yöntemlerinden yararlanarak, karışık tamsayılı programlama yöntemiyle 44 uçuş, 12 havaalanı, 5 filo ve toplamda 24 uçak içeren küçük bir havayolu şirketi için filo atama ve tayfa eşleştirme problemlerine eşzamanlı bir yaklaşımla çözüm getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda her bir uçuşta uçması gereken filo tipi ve uçuş bacaklarının birleştirilmesiyle oluşan daha sonrada tayfaIV atamasının yapılması için temel hazırlanan tayfa eşleştirmeleri belirlenmiştir. Geliştirilen bütünleşik filo ataması ve tayfa eşleştirmesi modeli, uçuşların iptalleri veya eklenmesi durumunda ne yapılması gerektiği ve mevcut filo içinde kaç tane uçağın fazlalık yarattığı ya da hangi uçak tiplerinden satın alınması veya kiralanması gerektiği gibi konulara ışık tuttuğu için havayolu çizelgelemesi için bir karar verme aracı olarak da kullanılabilir. Anahtar Sözcükler Filo Ataması, Tayfa Eşleştirmesi, Havayolu Çizelgeleme, Karışık Tamsayılı Programlama, Kümelere Ayırma yöntemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şenöz Çiğdem, Application of Integrated Fleet Assignment and Crew Pairing Models for Small Airlines in Aviation Sector, Master's Thesis, Ankara 2005 With the improvement of technology oppurtunities, with the beginning of 1900s, civil aviation transportation continue its development rapidly till nowadays. Not only with the economical importance but also with its contribution to cultural improvement and globalisation, aviation transportation sector is an important sector as it is the fastest transportation service in national and international dimensions. In Turkish civil aviation sector, many local airlines get into the sector. But because of the variable aircraft fuel prices, high crew costs, operational capital difficulties, insufficiency of maintenance and other substructure possibilities, difficulties in finding the qualified personnel and the taxes that applied to airlines, airlines can not hold on the sector. Due to the disadvantages of these costs, airlines had to be shutted down. During the privatization of Turkish Airlines and having the sector free, taxes are reduced and legal handicups are removed for the airlines to increase the number of airlines that permanent in the sector. For holding on the sector, increasing competition and for the development of airlines, private airlines, that have great contributions in economies of countries, must maximize their flight and ground securities, must have good services and must generate a well-designed airline scheduling so as to have a strong economy. In this study, it is aimed to solve the fleet assignment problem and crew pairing problem simultaneously for a small airline that have 44 flights, 12 airports, 5 fleet and 24 aircrafts, using operational research to solve the problem with mixed integer programming. In the result of this study, we determine which type of aircraft to fly at each flight segment and partition the flights to assign the crews to pairings. The integrated fleet assignment and crew pairing model that improved in this study can be a decision making tool for airline schedule planning that it can determine which fleets have excess aircrafts and determine renting or buying aircrafts from specific fleet or should show what to do when flights are cancelled or added.VI Key Words Fleet Assignment, Crew Pairing, Airline Scheduling, Mixed Integer Programming, Set Partitioning