Havasız arıtma sistemlerde yüksek tuzluluk ve amonyak etkisi
Effect of high salinity and ammonia on anaerobic treatment systems
  1. Tez No: 126733
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Havasız arıtma sistemleri evsel atıksuların arıtımında yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Kanalizasyon sistemlerine belirli oranlarda ham sızıntı suyu ilavesi özellikle gelişmekte olan ülkelerce uygulanmaktadır. Daha önceki çalışmalar katı atık düzenli depolama alanlarından çıkan kuvvetli atık karakterindeki sızıntı sularının hacimsel olarak %2-3'e varan oranlarda merkezi kanal şebekesine verilmesinin kentsel atıksu arıtma tesislerinde önemli işletme sorunlarına yol açmayacağım göstermiştir. Yüksek konsantrasyonlarda KOİ, amonyak, çözünmüş madde v.b. gibi kirletici maddeler içeren sızıntı sularının evsel atıksularla birlikte arıtma tesislerine verilmesi bu tesislerde ilave yüklere neden olmaktadır. Kanalizasyon sistemlerinde, evsel atıksular sızıntı sulan ile kanştınldıkları zaman 1000 mg/F nin üzerinde KOİ konsantrasyonlarına ulaşılabilir. Bu durumda, anaerobik arıtma uygun bir biyolojik arıtma alternatifi olarak düşünülebilir. Ancak özellikle yüksek pH değerlerinde, yüksek konsantrasyonlarda^ NH3-N (amonyak) serbest amonyağa dönüşmek suretiyle anaerobik sistemde inhibisyona sebep olur ve sistem verimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu çalışmada, yüksek tuzluluğun anaerobik sisteme etkisi incelenecektir. Zira özellikle sahil yerleşim bölgelerinde bulunan arıtma tesislerinde yüksek oranlarda deniz suyunun kanalizasyona infiltrasyonu söz konusu olup bu durum arıtma tesisi verimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle yüksek tuzluluğun etkisini izlemek için yüksek oranda tuz içeren sentetik atıksu reaktöre beslenmiştir. Deneysel çalışmalar laboratuarımızda bulunan Havasız Mezofilik Çamur Yataklı Reaktör (HÇYR)' de gerçekleştirilecektir. Yüksek tuzluluğun etkisinin incelenmesini takiben, çalışmanın ikinci kısmında ise, anaerobik sistemlere yüksek amonyak etkisinin incelenmesi amacıyla yüksek konsantrasyonda amonyak içeren ve sızıntı suyu + evsel atıksu karışımım karakterize eden bir sentetik atık reaktöre beslenmiştir. Bu amaçla, hem yüksek amonyak hem de tuzluluğun ayrı ayrı ve birlikte havasız arıtma sistemlerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın belirlenen hedefine ulaşabilmesi için 8 aylık bir deneysel araştırma projesi yürütülmüştür. Bu çalışmada, yüksek tuzluluk (%o5, °/oolO ve %ol5) ve bunun yanında yüksek NH3 konsantrasyonunun (1000 mg/1) havasız sistemlerdeki inhibitor etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar, sistemin yüksek konsantrasyonlarda tuzluluk ve amonyağı (NH3) tolere ettiğini ve gözle görülür bir inhibisyonun gerçekleşmediğini göstermiştir. vn
Özet (Çeviri)
EFFECT OF HfflG SALINITY AND AMMONIA ON ANAEROBIC TREATMENT SYSTEMS SUMMARY Anaerobic systems have been used in domestic wastewater treatment successfully in the last decades. Addition of raw landfill leachates into sewerage in particular ratios has been applied especially in developing countries. Studies indicate that, mixing 2% of landfill leachates by volume with domestic wastewaters for the control of leachate, does not lead to important operational problems in Municipal Treatment Plants. Landfill leachate consist of various pollutants at high concentrations such as COD, ammonia nitrogen, dissolved materials etc. Hence, treatment plants expose to additional loads due to these pollutants at high concentrations. Discharging of leachates into the sewerage increases the COD concentrations above 1000 mg/1. In this case, anaerobic treatment can be considered as an alternative biological treatment system. However, especially at high pH values, ammonia nitrogen at high concentrations tends to be converted into free ammonia that lead to inhibition in anaerobic systems. Thus, system efficiency is affected adversly and decreases. In this study, salinity effect on anaerobic treatment system was investigated. Since, sea water infiltration into sewerage system at high ratios is observed especially in the coastal regions it was determined that high salinity may reduce the efficiency of the treatment plants. A synthetic wastewater containing high concentrations of salinity will be fed into the reactor for the investigation of the inhibition effect of salinity at high concentrations on anaerobic systems. Experimental studies will be conducted by Upflow Anaerobic Sludge Blanket (UASB) reactor present in the laboratory. Following the investigation of salinity effect, a synthetic wastewater containing high concentrations of ammonia and characterizing leachate + domestic wastewater mixture will be fed into the reactor for the investigation of the inhibition effect of ammonia at high concentrations on anaerobic systems. In this respect, not only will the effects of high ammonia and high salinity be investigated seperately, but also their combined effect will be examined. Eight months investigation period is planned to achieve the determined goal of the study. In this study, the inhibition effects of high salinity (%o5, %olO ve %ol5) and high ammonia (1000 mg/1) on anaerobic systems were investigated. Results indicated that system could tolerate such high concentrations of salinity and ammonia and no obvious inhibition was observed.