Bina duvar ısı yalıtım sistemleri ve ekstrüde polistren ile TS 825'e uygun bina yalıtım çözümleri üzerine bir inceleme
Thermal insulation of walls in buildings and a study of thermal insulation using extruded polystyrene foam in conformity with TS 825
  1. Tez No: 126732
  2. Yazar: SALİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
BİNA DUVAR ISI YALITIM SİSTEMLERİ VE EKSTRUDE POLISTREN İLE TS825'E UYGUN BİNA YALITIM ÇÖZÜMLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME ÖZET Sanayileşmenin başlamasıyla birlikte, artan enerji ihtiyacı tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de bir takım arayışlara itmiştir. Dünya doğal enerji kaynaklarının giderek azalması ve enerjinin üretimi ve tüketimi safhasında artan hava kirliliği öncelikli olarak tasarrufu gündeme getirmiş ve bu konu üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırılmıştır. Enerji sarfiyatının büyük bir bölümünün konutlarda ısıtma amacıyla kullanılması, yalıtımın önemini artırmış ve gün geçtikçe ısı yalıtım malzemelerinin gelişimini sağlamıştır. Bu amaçla, yedi bölümden oluşan bu tez çalışmasında; birinci bölümde tezin amacı belirtilmiş ve kapsamı tariflenmiştir. İkinci bölümde ise; ısının transfer yollan olan, taşınımla, ışınımla ve iletimle yayılım konularından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; ısı yalıtım malzemeleri konusunda tarifler verilip, malzemelerin yapılarına göre ve kullanım sıcaklıklarına göre sınıflandırmaları yapılmıştır. Yine bu bölümde piyasada duvar yalıtımında en çok kullanılan ısı yalıtım malzemelerinden bahsedilip, bu malzemelerde aranılan özellikler sıralanmış ve malzemeler birbirlerine göre mukayese edilmiştir. Dördüncü bölümde ise; duvar ısı yalıtım sistemleri olan, dıştan ve içten duvar yalıtımı ila karma sistemlerden bahsedilmiş, sistemlerin detayları üzerinde durulmuş ve uygulama teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde; Türkiye'deki enerji tasarrufu standartlarından ve yönetmeliklerin durumundan bahsedilmiş ve yeni TS 825'e göre mukayeseleri yapılmıştır. Altıncı bölümde ise, güncel olması amacıyla mevcut bir örnek bina seçilmiş, bu binanın önce eski standartlara göre ısı yalıtımlı duvar sistemi oluşturulmuş, ardından yeni standartlara göre, alternatif dört ısı yalıtım sistemiyle duvar çözümleri yapılmıştır. Yine bu bölümde, sistemlerin maliyetleri belirlenmiş, örnek binanın viiiyıllık olarak tüketeceği enerji, TS825 Isı Hesap Programı ile eski ve yeni standartlara göre hesaplanmış, eski standartlara göre tasarruf miktarları ölçülmüş ve sistemlerin maliyet mukayeseleri yapılarak yatırımların geri dönüş süreleri ortaya konmuştur. Yedinci bölümde ise, tez çalışmasında elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve ısı yalıtım malzemeleri ve sistemleri ile ilgili öneriler getirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
THERMAL INSULATION OF WALLS IN BUILDINGS AND A STUDY OF THERMAL INSULATION USING EXTRUDED POLYSTYRENE FOAM IN CONFORMITY WITH TS 825. SUMMARY Spreading of the industrialization make everyone to search for new energy sources as like as Turkey. As the natural sources of the power is being decreased day by day, the use of energy and power tried to be minimized by making lots of works on them. The most use of energy within the houses is heating systems, and this makes people to search for insulations of energy so that to achieve more heat with less power. In the view of this point this these is prepared which contains seven segments, in this first part the aim and the explanation of the project is being presented. In the second part, the transfer ways of heat is presented which are made, by transfer, convection, radiation and conduction. In the third part; the classification of the ingredients of heat is made. Also some examples are given from the actual life as the most popular use of wall insulation ways, ingredients and their comparisons is made. When we come to the fourth part; the systems of heat isolations starting from the outside to the inside and it's details has been explained. In the fifth part; the heat standards of Turkey and the government rules about this subject is pointed out, also it has been compared to the new TS 825 Heat Insulation Standards. A building is chosen as an example in the sixth part. First this building is being isolated due to the old ways and them re isolated with the 4 different new ways. Also their costing have been made and this has been compared with the new and the old ways, in this part. In the last part of my project which is part 7, a result has been given and also some suggestions about the subject have been advised.