Satın alma yönetimi ve yurtdışında faaliyet gösteren bir inşaat firmasında uygulanması
Purchasing management and its implementation in an overseas operating construction company
  1. Tez No: 126734
  2. Yazar: AHMET ALP EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET SATIN ALMA YÖNETİMİ VE YURT DIŞINDA FAALİYET GÖSTEREN BİR İNŞAAT FİRMASINDA UYGULANMASI İnşaat sözleşmelerinin en temel kısıtlarından biri sözleşme süresidir. Sözleşmelerde, olası süresel gecikmeler için gecikme cezalan, sözleşmenin feshi gibi caydırıcı unsurlar vardır. Proje yönetiminin temeli de süresel planlamaya dayanır. Bu nedenle tüm departmanlar süresel planlamaya hassasiyetle uymak zorundadır. Şantiye veya merkez departmanlarda olabilecek aksaklıklar sözleşme süresini direkt olarak etkileyebilir. İnşaat firmaları taahhüt ettikleri projeler için yüzlerce kalem malzeme satm almaktadırlar. Bu malzemelerin iş programına paralel olarak temin edilmesi ve şantiyeye şevki gerekmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir proje yönetimi için“Satın Alma Yönetimi”prensipleri çok iyi belirlenmelidir. Bu tez çalışmasında satm alma prensipleri ve satm alma departmanının organizasyonu incelenmiş ve satm alma yönetiminin temeli olan; malzemelerin doğru kalitede, doğru miktarda, doğru tedarikçiden, doğru zamanda, doğru fiyatta temin edilmesi açıklanmıştır. Talep edilen malzeme istenilen özelliklere haiz yani istenilen kalitede, istenilen miktarda, malzeme temin programına uygun zamanda, malzemenin bütçesine uygun ve karlılığı maksimize edecek fiyatta, bu koşullan optimum olarak sağlayacak tedarikçiden sağlanmalıdır. Bu tez çalışmasında incelenen ve satın alma yönetimi prensiplerinin uygulandığı inşaat firmasında, doğa şartlan nedeniyle şantiyelere malzeme şevkinin çok güç olması satm alma yönetiminin önemini arttırmaktadır. Bu koşullar altında çalışan bir inşaat firmasındaki satm alma departmanı üzerindeki yük, sıradan bir inşaat firmasındaki satm alma departmamndakinden çok daha fazladır. Şirketin karlılığım maksimize etmek için, bu çalışma kapsamında incelenen ve belirlenen prensiplerin çok dikkatli uygulanması ve takibi gereklidir. Yazar, bu tez çalışmasında, şirketin satm alma yönetimi prensiplerini ortaya koymuş ve sistemdeki problemleri tespit ederek, çözüm ve öneriler sunmuştur. ıxSonuçlar ve öneriler bölümünde; tespit edilen ve satın alma yönetimi çerçevesinde çözümü basan ile hayata geçirilen problemler açıklanmıştır. Ayrıca çözüm önerilen, ancak henüz onaylanmadığı için çözüme kavuşmamış bazı sorunlar da belirtilmiştir. Halen üst yönetimin değerlendirmesi gereken öneriler mevcuttur. Önerilerin hayata geçmesi ve ileri ortaya çıkabilecek sorunların satın alma yönetimi prensipleri çerçevesinde çözülmesi, proje yönetiminin basan ile uygulanmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PURCHASING MANAGEMENT AND ITS IMPLEMENTATION IN AN OVERSEAS OPERATING CONSTRUCTION COMPANY Construction companies have to purchase hundreds of items for their different kinds of projects. Construction contracts are mainly based on prompt timing. In most of the cases, the construction company is bound to pay penalties if the project cannot be completed on the promised date. Therefore timing is very important in construction business. When timing is considered, it is not the working pace of workers that should come to mind. It is the project management capabilities of the company that we should think of. Project management includes all the planning, purchasing, logistics, site management etc of a certain contract. In this analysis, purchasing part of the project management system is tackled. Purchasing, being part of a whole macro system in terms of the healthy development of a construction project, also indicates a very important role for the profitability of the project. The total cost of necessary items used in a project is the most important factor that affect the profitability of a company. And as a global rule of thumb, profitability is the sole objective of a business entity. Therefore companies, for their own sake, form a purchasing department to ensure the healthy development and profitability of the projects. This analysis can be divided into two. In the first part, the principles of purchasing and purchasing department is analysed. A broad understanding of purchasing in theory is given. The difficult question of“Do we need a purchasing department?”is tried to be answered. XIA theoretical look to the 5 principles of purchasing is also given. The right quality, right quantity, right supplier, right timing, right price which are the main principles of today's purchasing activities are explained. A purchasing department should buy a product which is in line with the specifications given by the requester which is the right quality, at the right quantity, which is the optimization of real needs, safety stocks, inventory costs from a right supplier which ensures quality and service. On the right timing, which will serve the purpose of the project. Price of course is the last but not the least important leg the five principles. It is very important that a good purchaser should analyze the prices very carefully and give sound decisions for the good sake of the company. In the second part of the analysis, the practical implementation of purchasing principles is tackled. The purchasing department in our company is given as an example for the real organization of a construction company purchasing. The procedures and systems used in this department are explained with real samples of purchasing request forms and other formats. The construction sites of our company are located in different places of Russia. These places are in very harsh climates which makes the transportation of the necessary items very difficult. Since the transportations can be done only in certain times of the year,“timing”becomes more critical. Purchasing department works under more pressure than ordinary construction company purchasing due departments these conditions. The procedures and formats used in the company are very important to catch right timings. Therefore the examples given in the analysis should be used very effectively for the maximum efficency of the department and the company. At the end of the second part of the analysis, the author explains the issues and actions that would facilitate the further efficiency of the system. First, he indicates the problems in the current system and then presents the recommendations. For example, there were needs for more detailed requests, more authorization to the purchaser, more and faster information flow between purchasing, logistic and construction sites. As a result of the author's recommendations sound decisions which helps the department's more effective work are taken. These are for example, further developed forms, different ways of information flows, etc. There are still more recommendations that the company management evaluates. If the company believes in these further recommendations, it would very much help the project management of the construction. xn