Basınçlı döküm kalıplarında sert seramik kaplama uygulaması ile performans artışının değerlendirilmesi
Investigation of performance increase of diecasting moulds by using ceramic thin films deposition
  1. Tez No: 126761
  2. Yazar: ŞEYDA ÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
BASINÇLI DÖKÜM KALIPLARINDA SERT SERAMİK KAPLAMA UYGULAMASI İLE PERFORMANS ARTIŞININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Son yıllarda alüminyum enjeksiyon döküm kalıplarında malzeme ve ısıl işlem seçimi, kalıp yüzey işlemlerinin ve sert seramik kaplamaların enjeksiyon döküm kalıp ve maça ve aksamlarında kullanılabilme potansiyelinin araştırılması günümüz koşullarında üretim mahiyetlerinin ve ürün kalitesinin geliştirilmesine yönelik olarak üzerinde yoğun araştırmalar yapılan bir konudur. Bu çalışmada kalıp, maça ve iticilere uygulanan yüzey işlem ve sert seramik kaplama uygulamaları, kalıp kalitesi geliştirilmesi ile ürün kalitesi ve verimliliğin arttırılmasına yönelik çalışmalar bir uygulama örneği çerçevesinde ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında saha çalışmalarıyla CrN kaplamalı maçaların performansları belirlenirken, deneysel çalışmalarla da optimum döküm koşullan belirlenmiş ve deney maçalarında hasar analizi yapılmıştır. Deneysel çalışmalar çerçevesinde ise maçalara uygulanan CrN sert seramik kaplamaların, maçalarda yoğun olarak görülen korozyon, erozyon, yapışma ve termal yorulmaya karşı dirençlerini ve ömürlerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Saha çalışmaları kapsamında kullanılan CrN kaplı numuneler, kaplamasız numunelere göre 2 kat kadar daha uzun ömür sergilemişlerdir. Deneysel çalışmalarda ise kaplamasız numuneler 17 000 baskıdan sonra kullanılamaz hale gelirken, CrN kaplı numuneler 35 000 baskıdan sonra bile hala iyi durumdadırlar. Bunun yanısıra kaplamasız numunelerin işlem sırasında yüzeylerine yapışan alüminyum tabakasının temizlenmesi için zaman zaman üretim durdurulmuştur. Kaplamalı numunelerde ise işlem sırasında herhangi bir durma olmaması ek bir avantaj olarak yorumlanmıştır. Yapılan taramalı elektron mikroskobu (SEM) çalışmalarında 35 000 baskı sonrasında bile CrN tabakasının tozutmadığı ve kalıp çeliğini halen korumakta olduğu gözlemlenmiştir. vın
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PERFORMANCE INCREASE OF DIECASTING MOULDS BY USING CERAMIC THIN FILMS DEPOSITION SUMMARY In recent years, there have been extensive investigations on mould material and their heat treatment processes selection, surface treatment and the potential of hard ceramic coating in aluminum diecasting moulds, cores, pins to improve product cost and quality. In this study, a series of experiments were made to evaluate the effects of surface treatment and hard coating applications on aluminum diecasting pins. In addition to this, to improve product quality and increase productivity, practical die casting experiments were conducted by using hard ceramic coated pins during the diecasting process. And, a comparison was made among both the experimental and practical performance results of CrN coated pins. This study clearly showed a distinctive effect of CrN coatings on aluminum diecasting pins. Furthermore, not only an increase in the lifetime of pins but also a significant improvement in product quality are observed. In situ investigations showed that coated pins have two times or more service lifetime than the uncoated ones. Experimental results also prove this situation. Uncoated pins were not useful after 17 000 shots, in the experimental work where CrN coated pins performed over 35 000 shots. Beside this result, uncoated pins stopped the production several times for their surface cleaning during the cycles. With coated pins there were no such stops in the process. This situation provides an extra advantage to the CrN coated pins. During SEM investigations, an almost intact layer of CrN was seen between the aluminum and mould material. The layer was still protecting the die steel. IX