Zemine gömülü boruların mühendislik davranışı
Engineering behaviour of buried pipes
- Tez No: 126763
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Çok eski çağlardan bu yana insanların yer altına yerleştirdikleri borularla temiz su ve atıksularını taşıdıkları bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle kullanım alanı genişleyen gömülü borular, günümüzde kanalizasyon hatları, drenaj hatları, su kanalları, menfezler, petrol boru hatları, atıksu arıtma tesisleri ve deniz deşarj sistemleri gibi pek çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Gömülü borular bu geniş kullanım alanları sayesinde kent yaşamının çok önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yapıların kısa bir süre için bile kullanım dışı kalması günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle gömülü boruların tasarım aşamasından yerleşim aşamasına kadar özel bir dikkat sarfedilmeli ve kullanılacak boruların üzerlerine etkiyecek hareketli ve hareketsiz yükleri taşıyabilecek mukavemete sahip olup olmadıkları önceden belirlenmelidir. Zemine gömülü borulara etkiyen toprak yüklerini hesaplamak için en yaygın olarak kullanılan yöntem, Marston ve Spangler'in geliştirdikleri yöntemdir. Günümüzde bu hesap yöntemlerine ilave olarak diğer birçok alanda olduğu gibi zemin-boru etkileşimi ve boru üzerindeki toprak yükü hesaplarında sonlu elemanlar yönteminin kullanımı mümkündür. Bu sayede çeşitli inşaat aşamaları, farklı özellikteki zemin tabakaları ve farklı malzemelerden meydana gelen yapısal elemanların kullanımı sonucu zemin-boru sisteminde meydana gelebilecek muhtemel değişimler kolaylıkla incelenebilmektedir. Bu çalışma kapsamında zemine gömülü boruların mühendislik davranışını belirleyebilmek amacıyla yapılan bir literatür çalışması ve PLAXIS sonlu elemanlar programıyla yapılan 36 ayrı modele yer verilmiştir. PLAXIS sonlu elemanlar programı kullanılarak 1.50 m dış çapa sahip rijit bir borunun (beton boru) farklı yataklama yöntemleri, farklı rijitlikteki gömlek malzemeleri ve üç ayrı hendek genişliği altoda yerleşimi durumundaki davranışı incelenmiştir. Ayrıca boru üzerinde meydana gelecek toprak yüklerini hesaplamak amacıyla Marston Yük Teorisi kullanılmış ve bu hesap yöntemiyle bulunan yükler, sonlu elemanlar çözümlerinden bulunan yüklerle karşılaştırılmıştır ve elde edilen bu veriler kullanılarak yataklama türü, geri dolgu ve gömlekleme malzemesi seçiminin gömülü boruların mühendislik davranışına etkisi belirlenmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
ENGINEERING BEHAVIOUR OF BURRIED PIPES SUMMARY It is known that since the very old ages people have transferee! their drinking water and waste water by using burried pipes. With the development of technology, burried pipes became a very important part of the civilized life. Nowadays burried pipes are used as sewage systems, drainage systems, water mains, gas lines, telephone and electrical cables, culverts and oil lines. As these lines are an important part of our daily life, any damage within these lines would effect our lives in a negative way. Therefore, burried pipes should be inspected very carefully during design and installation phases and the external loads that would occur on the burried pipes should be calculated before installation, so that the use of an appropriate pipe stiffness could be possible. In order to calculate the earth load that a burried pipe is subjected in service life, Marston Load Theory is the most common method. Marston Load Theory serves to predict the supporting strength of pipe under various installation conditions. This theory is used for determining the loads on a rigid pipe. For flexible pipe design, M.G. Spangler, a student of Marston, developed a theory. Nowadays the finite element method can be used for calculation of the loads on the burried pies as an alternative to the other computational methods. The finite element method is a computational procedure that may be used to obtain approximate solutions to mathematical problems that arise in a variety of areas of engineering. The essential feature of the method is that the governing mathematical equations (which are generally continuous) are approximated by a series of algebraic equations involving quantities that are evaluated at discrete points within the region of interest. The finite element equations are formulated in such a way as to niinimize the error in the approximate solution. The finite element method enables to have reasonable results in civil and geotechnical engineering for calculation of the loads, stresses, strains, flow field calculations, consolidation, load carrying capacity and general dynamic analysis where there is different kinds of materials. XIV