Arz zinciri yönetimi yazılımlarının Türkiye elektronik sektöründeki uygulamalarının incelenmesi
Analysis of supply chain management software practices in Turkish electronic sector
- Tez No: 126783
- Danışmanlar: DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Kökeni görece yeni olsa da arz zinciri yönetiminin popülerliği gün gettikçe artmaktadır. Bir şirketin arz zinciri; hammadde temini, hammadde ve yarı mamulleri işlenmiş ürüne dönüştürülmesi ve bunun ardından bitmiş ürünleri dağıtım kanallarında nihai tüketiciye kadar ulaştırılması sırasında değer yaratan bütün unsurlardır. Birbirinden bağımsız firmaların mükemmel gerçek zamanlı veriler ve analizler ile tek bir yapı olarak hareket ederek hedeflerine ulaşmasını içeren arz zinciri yönetimi firmalara önemli potansiyeller sunmaktadır.' Bu çalışmada birinci bölümde giriş ve çalışmanın amacı anlatılmıştır. İkinci bölümde, arz zinciri yönetimi incelenmiştir. Öncelikle arz zinciri yönetiminin tanımlanması gerçekleştirilmiş, ardından arz zinciri yönetiminin içeriği, hedefleri ve amaçlan değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, arz zinciri yönetim modeli, arz zinciri senkronizasyonu, arz zinciri stratejileri, arz zinciri ilişkileri, global arz zincirileri yönetimi konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, bilişim teknolojisinin arz zinciri yönetimine etkileri incelenmiştir. Bu bölüm kapsamında elektronik tedarik uygulamaları, elektronik pazar alanları ve XML teknolojileri incelenmiştir. Beşinci bölümde ERP uygulamaları ve arz zinciri yönetimi yazılımları hakkında genel bilgile/ verilmiştir. Ardından da dünya genelinde kabul gören Manugistics, İ2, Oracle, Baan ve SAP firmalarının arz zinciri yönetimi yazılımları ele alınmıştır. Altıncı bölümde ise, Türkiye elektronik sektörü hakkında verilen genel bilgilerin ardından, Türk elektronik sektöründe önemli role sahip olan Vestel, Beko Elektronik, Electrolux ve Tekofaks'ın uygulamaları incelenmiştir. Son olarakta; elektronik sektöründe firmaların arz zinciri yönetimi yazılımları seçiminde temel olabilecek kriterler ve önceki bölümde bahsedilmiş olan yazılımların bu kriterleri ne ölçüde karşılayabildiğim gösteren bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today the popularity of the Supply Chain Management has been gradually increasing although its origin is rather new. Supply chain of a firm is whole component which creates value from supplying raw material, the ones which deal with transformation of raw materials and semi-finished goods to finished goods namely production and.the others which are from finished goods allocation channels to consumers. The supply chain management, which consists of reaching the aims of independent firms to act as a structure with excellent real time data and analize, supplies important potential to firms. In this thesis, introduction and reasons of study is told in first chapter. In second chapter, supply chain management is examined. Firstly, supply chain management is described, after that, the consistahce, aims and targets of supply chain management are evaluated. In third chapter, the model of the supply chain management, supply chain synchronization, strategy of supply chain, supply chain relations, global supply chain management are examined with details. The effects of information technologies on supply chain management are analyzed in fourth chapter. This chapter also includes e-supply practices, e-marketplaces and XML technologies; The general information about ERP practices and supply chain management software are told in fifth chapter. After that, the supply chain software of the firms which are accepted worldwide as professionals; Manugistics, İ2, Oracle, Baan and SAP are analyzed. In sixth chapter, after the genera! information about Turkish electronic sector, the examples of Vestel, Bekö Electronic, Electrolux and Tekofaks which have an important role in Turkish electronic sector are examined. Consequently, the basic criteria of firms in selection of supply chain management software and appropriateness of the software which is told before are evaluated. XI