Üsküdar ilçesindeki yeşil alanların kullanımının ve kullanıcıların memnuniyet derecelerinin değerlendirilmesi: Büyük Çamlıca Korusu, Fethi Paşa Korusu ve Doğancılar Parkı
The Evaluation of the usage of green areas and the degree of pleasure of user's in Üsküdar: Büyük Çamlıca Grove, Fethi Paşa Grove and Doğancılar Park
  1. Tez No: 126810
  2. Yazar: GÜLDEM CANAN TOPALFAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÜSKÜDAR ILÇESI'NDEKI YEŞİL ALANLARIN KULLANIMININ ve KULLANICILARIN MEMNUNİYET DERECELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: BÜYÜK ÇAMLICA KORUSU, FETHİ PAŞA KORUSU ve DOĞANCILAR PARKI ÖZET Açık ve yeşil alanlar, planlama disiplinleri ve planlama yönünden değişik anlam taşımakta, farklı tiplere ve işlevlere göre sınıflandırılmaktadır. Açık ve yeşil alanlar; kentleşme, endüstrileşme, yoğunluk artışı sonucunda doğadan kopmakta, doğayı bozmakta olan insanın doğaya yakınlaşmasını, korumasını, kullanmasını sağlayan alanlar olarak tanımlanmaktadır. Yapılmış olan bu çalışmanın amacı; açık mekan kullanıcılarının memnuniyet derecelerinin belirlenmesidir. Örnek olarak seçilen Büyük Çamlıca ve Fethi Paşa korusu ile Doğancılar parkında yürütülen anket soruşturması aracılığı ile kullanıcıların beklentileri ve memnuniyet dereceleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, açık ve yeşil alan kavramları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, açık mekan kullanımına ilişkin araştırmaların değerlendirilmesine, kullanılan yöntemler ve hedeflenen amaçların incelenmesine çalışılmıştır. Yabancı ülkelerde ve ülkemizde bu kapsamda yapılmış olan çalışmalardan bahsedilmiştir. 20 yıldan faza süredir, parklar, çocuk oyun alanları ve yaya yollan çok fazla ilgi çekmektedir. Açık alanlar içinde kamuya ait parklar en fazla psikolojik yarar sağlamaktadır. Bu açık alanlar kendi kullanımları ve kullanıcılarına hizmet etmek üzere planlanmaktadır. Açık alanların gelişmesi parkların ve caddelerin kullanımı ile direk olarak orantılıdır. Kamudaki demografik değişiklikler açık ve yeşil alanlardan yaran etkilemektedir. Her yaştaki insanları ve onların kısıtlı zamanını düşünerek yeni alanlar yaratılmalıdır, aynı zamanda hayat standartlarındaki değişiklikler de düşünülmelidir. Kentsel rekreasyon amaçlarına, sosyal değişiklikler ve olaylara eğilimleri ile karar verilmelidir. Temel ihtiyaçlar yerine bir çok özellikleri birlikte düzenleyen ve insanlar arasında sosyal ilişki sağlayan kentsel alanlar, insanların algılamalarına neden olmaktadır. Bu karışık yapı iki grupta toplanmaktadır ve insanları fiziksel ve zihinsel olarak rahatsız etmektedir. XIIBugün bu sistematik olmayan çevrede şehirlere baktığımızda, doğaya benzer planlar ve insan hayatı bulamayız. İnsanlara sorgusuz baskı yaratan yapay nitelikler bulunmaktadır. Şehirde yaşayanlar bu çeşit bir yaşam için ilgisini azaltmaktadır. Bu form, hayat standartlarını doğru bir şekilde yansıtarak moral hazırlamaktadır. Dördüncü bölümde, çalışma alam olarak seçilen Üsküdar ilçesinin Türkiye ve bölge içindeki yeri, demografik ve idari yapısıyla ilgili açıklamalar yapılmış ve ilçedeki mevcut yeşil alanlar belirlenerek, ilçenin yeşil sistemi değerlendirilmiştir. Üsküdar, İstanbul'un en yeşil ilçesidir. Çok sayıda çocuk oyun alanları, spor alanları, çayır-fîdanlıklar, korular, koruya katılan alanlar ve mezarlıklar Üsküdar ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Üsküdar tüm bu özellikleri gözönüne alınarak çalışma alam olarak seçilmiştir. Bununla birlikte Üsküdar yerleşim alanları içinde dinamik bir bölge niteliğindedir. Ayrıca kendi kendine hizmet eden fonksiyonel karakteristikleri bulunmaktadır. Bu çalışmada Üsküdar'daki yeşil alanlar nüfus-alan-kullanım ilişkileri ile beraber değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, araştırma alam olan Üsküdar ilçesinde tespit edilmiş olan iki adet koru ve bir adet semt parkında, koru ve parkların kullanımı ve kullanıcıların bu alanlarla ilgili görüşlerim almak üzere anket uygulanmıştır. Anketler ile genel olarak halkın ilçedeki yeşil alanlarla ilgili ne bekledikleri ve bu alanlardan memnuniyet dereceleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Üsküdar ilçesindeki yeşil alanların fiziksel durumları ve yerlerindeki değerlendirmeler ve açıklamalar yapılmıştır. Büyük Çamlıca korusu, Fethi Paşa korusu ve Doğancılar parkı çalışma alanı olarak seçilmiştir. İki koru ve bir adet semt parkında kullanıcılara 150 adet anket uygulanmıştır ve istatistik programı olan SPSS (PC) kullanılmıştır. Objektif veriler yerinde direk olarak toplanmıştır. Kullanıcıların cinsiyet, yaş, eğitim, ikamet, medeni durum, iş ve gelir bilgileri sorularak, toplanmıştır. Kullanıcıların soyo demografik özellikleri elde edilmiştir. Diğer çeşit objektif bilgiler fiziksel çevrede yapılmış olan gözlemler ile elde edilmiştir. Plan ve fotoğraflar da objektif bilgilerdir. Bu örneklerden toplanan bilgiler SPSS (PC) programında analiz edilmiştir. Sıklık dağılımı kullanılmıştır. Verilerin oluşmasında çapraz tabloda kullanılmıştır. Altıncı ve son bölüm olarak ise genel değerlendirme, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Yapılmış olan anket soruşturmaları sonucu elde edilen bilgiler ışığında kullanıcı memnuniyeti değerlendirilmiştir. İlk olarak Üsküdar ilçesinde kullanılmayan ve planlanmayan yeşil alanlar kullanıcı özelliklerine göre planlanmalıdır. Ayrıca Üsküdar sınırları içinde çok sayıda koru ve parklar bulunmasına rağmen, Üsküdar ilçesinde ilçe halkına hizmet veren, halka ait semt parkları eksiktir. X1I1
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE USAGE OF GREEN AREAS and THE DEGREE OF PLEASURE OF USERS' İN ÜSKÜDAR: BÜYÜK ÇAMLICA GROVE, FETHİ PAŞA GROVE and DO?ANCILAR PARK SUMMARY Open and green areas are classified with its functions. Open areas are places that have definite charactheristies of land use like agriculture, forest and rubbery on one hand and on the other hand they are unconstructed places in or out of theeithy which respond the need of park, garden and, the open places function. The target of this study is determining of the pleasure of open areas' users. The pleasure degree is determined by questionnaires which made at Büyük Çamlıca and Fethi Paşa groves and also Doğancılar park. The study is formed as six chapter. Entrance has been explained at the first chapter. Open and green area concepts has been explained at the second chapter. The pleasure of the users from the green areas are examined in the third chapter by studying the other evaluation studies made in Turkey and abroad. Open spaces such as parks, playgrounds, malls and plazas have attracted considerable research attention over the past 20 years. Public parks have been among the most frequently pschological benefits of open space use. These open spaces mentioned above have been criticized in the past as largely failing to serve their intended uses and users. The growing of the open areas is directly proportional with the using of parks, plazas, streets and it provides behovioral bill on it. The demographic changes in the public effects the profit from the green and open areas. By thinking every age of people and their spare times, new areas should be created, also the changes in the life styles should be thought. Urban recreation functions should determined by the social changes and tendency in events. Instead of basic needs, the urban areas that arranges with so many functions and makes social relations between people, so many admonitory is found that people have to perceive. The complexity of these admonitory can be grouped in 2 parts and this disturb people both physically and mentally. Today, when we look at the cities in this unsystematic environment, we can not find some plans that is similar to nature, and human's life. The situations are in artificial quality that comes into being with the pressure on people without a question. And the city dweller reduce his intrest for this kind of living. Form has to prepare morale ground for feature with reflecting the life standarts in a correct way. The analyses of preparation for the areas have relation with urban area admonitory should not be able to provide all the necessities for using urban areas. XIVAt the fourth chapter, the study area, the county of Üsküdar, has been explained by it's place in Turkey and the region, demographic and administrative structure. The county's green system has been evaluated by determinate the existing green areas in the county. Üsküdar is the most green county of Istanbul. Playgrounds, spor areas, meadows- nurseries, groves, areas joined to grove and graveyards are existing in the boundary of Üsküdar. Üsküdar has been chosen as the study area due to these characteristics. İn addition Üsküdar has a dynamic region quality inside settled areas. Also it has a functional characteristic which is serving to itself and also to whole city with it's location in İstanbul metropolis and it's physical characteristics. İn this study, the green areas in Üsküdar have been evaluated with population-area- usage relations. The pleasure of the users from green areas that will support to making aims in this thesis study are situated in fifth chapter. Questionnaires have been applied at two groves and one district park to get the opinions of the users about the usage of these areas at fifth chapter. The evaluation and the explanations on the physical condition and location of the green areas in Üsküdar has been explained. Büyük Çamlıca grove, Fethi Paşa Grove and Doğancılar park are chosen as a case study. 150 inquiries are applied to the users of these three parks and SPSS (PC) which is a statistical program was used. The objective data have been collected directly at the place. Asking survey respondent theis sex, age, education, residence, marital status, job and income objective information was gathered. The socio demographic features of the users were obtained. The others type of objective information was collected as a result of the observations made in physical environment. The plan and photographs of the park were the objective information. Information collected from the sample was analyzed at SPSS (PC). Frequency distribution was used. Cross tabulation technique was used to treat the data. General evaluation, conclusion and suggestions are explained at the sixth and last chapter. Users pleasure has been evaluated by the results of the questionnaires. First of all the unused and unplanned green areas in Üsküdar must be planned according to the users satisfaction. And although there are too many groves and also parks in the borders of Üsküdar, there are missing district parks in Üsküdar which belong to Üsküdar' s people. XV