Teknolojinin mimari ürüne yansımaları üzerine bir araştırma
A Research about reflections of technology on architectural product
- Tez No: 126811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MERT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Dönem olarak iki farklı yüzyıl içinde mimari tasarım ortamı teknoloji ile bağlantılı olarak incelenmiştir. Birincisi 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında göz önünde olan 1. Makine Çağı, ikincisi ise 20.yüzyıl ikinci yansı ve 21. yüzyıl girişi ile daha da anlam kazanan 2. Makine Çağı'dır. Teknoloji çerçevesi içinde makinenin ortak bir dil olarak seçilmesiyle birlikte teknolojik gelişmeler iki döneme ayrılmış ve bu doğrultuda Birinci ve İkinci Makine Çağı tanımları kullanılmıştır. Bu iki çağın farklılıkları üzerinde durmak ve süreçlerini tartışmak önem kazanmış, aynı zamanda da aynı kriterler üzerinden kapsam alanları oluşturularak analiz edilmişlerdir. Makinenin ortak dil olarak iki dönemde de etkin olarak kullanılması seçim için belirleyici dili meydana getirmiştir. Tezin kapsamında teknoloji tanımlarına, bu tanımların getirdiği kavram ve ortamlara yönelik yorumlar ve açıklamalara değinilmiştir. Teknoloji ve mimari tasarımın 19. yüzyıl sonu, 20.yüzyıl ve 21. yüzyıl başındaki gelişimi incelenmiş ve dönemlerin analizleri yapılmıştır. Teknoloji ile mimarinin kurduğu ilişki anlatılırken, teknolojinin mimariye getirdiği yeni kavramlar ve yönlenmeler de irdelenmiştir. Teknoloji gelişimi ve bilimsel yönü çerçevesinde mühendisliğin gelişimi, mimari tasarım ve mühendisliğin iç içe alınışını sağlamıştır. Dönemlere ait teknolojik gelişmeler, mimari tasarım ortamında yeni kavramların oluşmasını sağlamıştır. Makine çağı kavramı bunlardan biridir. Makine çağının dikkat çekiciliği teknoloji gelişimine paralel olarak oldukça ön plana çıkmıştır. Bu da farklı yeni tasarım kriterlerinin, yeni akımların, stillerin oluşmasında etkili olmuştur. Teknolojinin iki farklı dönemi olarak birinci ve ikinci makine çağı tanımlamaları yapılarak analizleri ortaya konmuştur. Örneklemelerle kıyaslanıp desteklendirilmişlerdir. Erken modernizm için makine bir metafordu. Mekanik düzen, makine verimliliği, kusursuzluğu, yetkinliği ile doğanın yerini alacak yeni bir başvuru kaynağı olması düşüncesiydi. Modern hayatın işlev karmaşası ancak mekanik bir düzenin kusursuzluğu ile kontrol edilebilirdi. Bunun yanı sıra ikinci makine çağının ilham kaynağı ise bilgisayardı. Mimarlık, farklı ve çok boyutlu girdileri barındıracak bir karmaşıklık olarak ele almıyordu ve buna altyapı sağlayacak alternatif bir esneklik tanımı kaçınılmaz hale gelmişti. Bu tanım içinde yapı, barındırdığı işlevle sınırlı olmayan bir tasarım alanı tanımlıyor ve başta çevre olmak üzere birçok girdi, tasarım üzerinde belirleyici olabiliyordu. Bilişim ağı ile bilgisayarın mimariye girişi bu şekilde mimarlık için önemli bir adımdır. Yirminci yüzyıl sonunda somut biçimsel makine imajı yerini bilgisayar teknolojisinin getirdiği karmaşık enformasyon ağlarının soyut imajına bırakmaktadır. Bilgi işleme teknolojileri genelde çok gelişmiş durumda olmalarına rağmen, bu gelişme her alanda eşit yürümemektedir. Mimarlık ortamında bilim ve teknoloji gelişimi ile ortaya çıkan makine kavramının zamana bağlı farklı değişimleri oldukça açıktır. Fakat bu sürecin teknoloji ve mimarlık ortamına getirişi kendi dönemleri içinde araştırılmalıdır. vıGenel anlamda teknoloji ve mimari tasarım üzerinden genellemelere gidilerek dönemsel bir ayrım yapılmış ve örneklerle teknolojik gelişmeler birbiriyle kıyaslanmıştır. Sürece bağlı olarak teknolojik gelişmelerin mimari tasarımdaki kullanım verimliliği örnekler üzerinden belirli sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçlar bilişim ağları ile desteklenen teknolojik gelişmelere dek uzanmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ABOUT REFLECTIONS OF TECHNOLOGY ON ARCHITECTURAL PRODUCT SUMMARY The architectural design atmosphere was studied carefully with technology in two different centuries. The first one which appeared in the end of the nineteenth century and in the beginning of twentieth century is the First Machine Age, the second one which was clearly seen in the second half of twentieth century and also in the entrance of twenty first century is the Second Machine Age. According to the limits of technology, technologic developments were split into two different periods with the selection of machine as a common language. Due to this separation the First and the Second Machine Age definitions are used. Discussing the differences between these two ages and determining the process became important as taking the same criterions for analyzing the scope of these ages. The effective usage of machine as a common language in both these two periods, constituted a clear language for the election. The scope of this thesis includes definitions of technology, comments and explanations about the concept and environment, which these definitions clarified. Development of the technology and architectural concept in the ends of the nineteenth century, in the twentieth century and in the beginnings of twentyfirst century was examined and the analyzes of these periods are made. As explaining the relationships between technology and architecture, the new concepts and directions were also researched. Development of the technology and improvement of engineering in the meaning of science provided considering architectural concept and engineering together. Technologic developments at these periods caused composing new concepts in architectural design environment. The concept Machine Age is one of the definitions. Concentration of machine age came to the fore quite due to development of technology. This effected formation of new different design criterions, new movements and styles. As being two different periods of technology, First and Second Machine Age definition are introduced analyzes in structures. They also compared and discussed within examples. In the earlier modernism machine was a metaphor. Mechanic order was a new thought with being a source by its productivity and perfection of the machine. The confusion of functions in modern life was thought to be controlled by perfection of mechanic order at all. Also, computers were the source of inspiration in the second machine age. Architecture was taken as a confusion, which has different and multi- dimensioned inputs. It should have an alternative definition of flexibility that provides substructure for all. According to this definition, structure defines a design space without being limited by its functions. Environment and lots of other inputs were being determined on design. Informatics network and computer started to be vinseen in architecture as a giant step. At the ends of twentieth century, concrete formal machine image was changed into abstract image of complex information network by computer technology. Although knowledge-processing technologies are usually developed well, this improvement does not work equal. It is clear that; The Machine concept, which appears with the development of science and technology in the architectural environment have variations according to time. Also the benefits for architectural environment and technology should have been studied carefully in each period. Usually by making generalizations on technology and architectural design a periodic differentiation was made and with examples technologic developments were compared with each other. According to the process, productivity of usage of technologic developments in architectural design raised specific results. These results have reached to technologic developments, which supported with informatics network. IX