Bina cephelerinin ses yalıtım performanslarının değerlendirilmesi: Taksim-Beşiktaş örneği
Evaluation of the sound insulation of building facades: A sample of Taksim-Beşiktaş
- Tez No: 126812
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP YILMAZ DEMİRKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
BİNA CEPHELERİNİN SES YALITIM PERFORMANSLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ: TAKSİM - BEŞİKTAŞ ÖRNEĞİ ÖZET Tezin amacı, bina cephelerinin, gürültüye bağlı olarak ses yalıtımı performanslarının deneysel ve teorik olarak değerlendirilmesidir. Örnek olarak Taksim ve Beşiktaş'taki bina cepheleri değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, genel olarak gürültünün tanımı yapılmış ve geçmişten günümüze gürültü kontrolü incelenmiştir. Teknolojik gelişmeler sonucu yapı elemanlarındaki değişimler ele alınmış ve eski yapı elemanlarıyla yeni yapı elemanları kısaca karşılaştırılmıştır. Ayrıca, gürültü kavramının değerlendirilmesindeki güçlüklerin nedeni açıklanmıştır. İkinci bölümde, genel olarak karayolu gürültüsü incelenmiştir. Öncelikle, nokta kaynak olarak tek bir taşıt ele alınmış ve taşıtlarda gürültü kaynağı olan motor, lastik ve yol yüzeyi gibi faktörler açıklanmıştır. İkinci olarak, çizgi kaynak olarak trafik akışı incelenmiştir. Trafik akışını etkileyen trafik, yol, iklim parametresi ve çevresel parametreler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, gürültünün ve özellikle karayolu gürültüsünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri incelenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA) gibi konusunda güvenilir kuruluşların, gürültünün olumsuz etkileri üzerine yaptığı araştırmalar ve sunduğu raporlar incelenmiştir. Bunların sonucunda, gürültünün sağlık üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde sınıflandırılmıştır. Dördüncü bölümde, karayolu gürültüsünün uluslararası açıdan değerlendirilmesi yapılmış, bina içinde ve bina dışında karayolu gürültüsünü değerlendirme kriterleri açıklanmıştır. Uluslararası değerlendirmede, gürültü kontrolü konusunda gelişmiş Avrupa ülkelerindeki ve Amerika' daki çalışmalar incelenmiş ve Türkiye'deki durum değerlendirilmiştir. Bina içindeki ve bina dışındaki karayolu gürültüsü kriterleri, uluslararası literatürde en çok geçerliliği olanlar seçilerek belirlenmiştir. XVBeşinci bölümde, ses yalıtımı açısından yapı elemanları değerlendirilmiştir. Tek tabakalı, çift tabakalı ve daha fazla tabakalı yapı konstrüksiyonlarında ses yalıtımı esasları ve kullanılan ölçütler açıklanmıştır. Daha sonra, betonarme duvarlar, yığma duvarlar, alçı panel sistemler, pencereler ve kapılar gibi yapı bileşenlerinin ses yalıtımı performansları incelenmiştir. Altıncı bölümde, yapı elemanlarını karayolu trafik gürültüsü açısından değerlendirmek için kullanılan teorik yöntem ve deneysel yöntem açıklanmıştır. Yedinci bölümde, Taksim ve Beşiktaş'ta seçilmiş olan yapıların dış duvarlarının gürültü açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Mahallerin açıklamaları yapılmış ve deneysel ölçüm sonuçları verilmiştir. Daha sonra teorik olarak dış duvarların ses yalıtımı bulunmuş ve karşılaştırma yapılmıştır. Deneysel ölçme sonuçları, uluslararası kriter olan NCB kriteriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde, genel olarak ölçüm ve değerlendirme sonuçları tekrar değerlendirilmiş ve yorum getirilmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE SOUND INSULATION OF BUILDING FACADES: A SAMPLE OF TAKSİM - BEŞİKTAŞ SUMMARY The purpose of this thesis is to evaluate the sound insulation of building facades by experimental and theoretical methods. As samples, the buildings at Beşiktaş and Taksim were chosen. In the first chapter, the general explanation of noise has been described and the history of noise control until today has been examined. The changes in building materials due to technological improvement have been described, and the comparison of old and new building materials has been made in this chapter. The difficulty of determining the noise numerically and the reasons of this problem have been searched. In the second chapter, generally, the road traffic noise has been described. First, one single vehicle's properties have been examined due to the motor, tire and road surface parameters. Second, the traffic line has been explained by traffic, road, climate and environmental parameters. In the third chapter, the effects of noise on health has described. World Health Organization's and Environmental Protection Agency's trustable reports in this topic have been researched and described. In conclusion, the effects of noise have been categorized by the help of these reports. In the fourth chapter, the explanation of road traffic noise according to international criterias have been written and the outdoor - indoor road traffic noise criterias have been explained. When writing the international standarts, the studies at the European countries and the USA have been researhed and the studies at Turkey have been compared. The selected Outdoor - Indoor road traffic nise criterias are the most popular ones at international literature. In the fifth chapter, the evaluation of the sound insulation of building materials have been described. The sound insultion properties of one layered, two layered and more layered building materials have been examined. Later, the concrete walls, masonary structures, gypsum panel systems, windows and doors have been researched according to their sound insulation properties.In the sixth chapter, the experimental and theoretical methods that are used to evaluate the building materials have been described. In the seventh chapter, the sample buildings at Taksim and Beşiktaş were evaluated by experimental and theoretical methods. The sound transmission loss of building facades have been measured by both methods and compared to each other. The experimantal results were compared with NCB criteria results. As conclusion the evaluation results have been generally summarized and future suggestions have been made. xvi