Magnetik malzemelerde kayıpların ölçülmesi ve modellenmesi
Measuring and modeling magnetic care losses
  1. Tez No: 126841
  2. Yazar: FUAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
MAGNETİK MALZEMELERDE KAYIPLARIN ÖLÇÜLMESİ VE MODELLENMESİ ÖZET Teknolojideki minimum boyut - maksimum verim hedefi, hayatımızı her alanda kolaylaştıran güç elektroniği devreleri ve elektrik makinelerine de yansımaktadır.Bu hedef, güç elektroniği ve elektrik makinelerinin bir parçası olan magnetik malzemelerin yüksek frekans ve yüksek akı yoğunluklarında çalıştırılmalarına sebep olur. Frekans ve akı yoğunluğunun artışı, beraberinde magnetik kayıpların artışım getirir. İyi bir tasarım gerçekleştirebilmek için, kullanılan magnetik malzemelerin kayıplarının frekans ve akı yoğunluğuna göre değişimi bilinmelidir. Kaybı belirleyen bu büyüklüklerin tek bir matematiksel model ile ifade edilmesi, bilinmek istenen kayıp değerlerine ulaşılmayı hızlandırır. Az sayıda ölçümle, geniş bir aralıkta doğru sonuç verecek bir matematiksel kayıp modelinin oluşturulması bu açıdan önemlidir. Bu çalışmada, ilk olarak gerilimi ve frekansı ayarlanabilir bir güç kaynağı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Seçilen bazı magnetik malzemeler, güç kaynağından elde edilen değişik frekans ve genlikteki sinüzoidal gerilimlerle beslenmiştir. Her çalışma noktası için magnetik malzemelerin elektriksel büyüklükleri (besleme gerilimi ve akımı) bir analog - dijital dönüştürücü ile örneklenip bilgisayara aktarılmıştır. Sayısal değerleri bilinen elektriksel büyüklüklerden yola çıkılarak, magnetik malzemenin ölçüm yapılan her çalışma noktası için kayıp değerleri bulunmuştur. Kayıp değerlerinin bir kısmı, magnetik malzemelerin kayıp modellerinin oluşturulmasında, geri kalanı ise modellerin testinde kullanılmıştır Modellerin kurulmasında üç boyutlu yüzey uydurma tekniği uygulanmıştır. Bulunan matematiksel modellerden en uygun olanlarının, logaritmik ifade içeren denklemler olduğu görülmüştür. Test için ayrılan kayıp değerleri ile kurulan modellerin verdiği sonuçlar karşılaştınlmıştır. TC YÛKSEKÖÖRFTİM KDKUU) DOKUM4*, ¦¦¦«KWCUl
Özet (Çeviri)
MEASURING AND MODELING MAGNETIC CORE LOSSES SUMMARY The requirements of miaimum-dimension maximum-efficieny devices in industry have led to the new designs in power electronic circuits and electrical machines. This can be achieved by operating the magnetic circuits which are essential - most of the time heaviest and largest section of the device - parts of most electrical machines and power electronic circuits at higher frequencies and at larger flux density values. The increase both in frequency and in flux density value will also result in more losses in these magnetic materials. For a well-designed device, it is necessary to know the variation of magnetic core losses with frequency and flux density values. Obtaining a mathematical model employing these quantities will allow the magnetic losses to be computed at any operating point. Determining an accurate mathematical model using low experimental values valid in wide operating regions is, therefore, important. In this study, a variable-frequency variable-amplitude power supply has first been designed and constucted. Sinusoidal voltages at different frequencies have been applied to different samples of magnetic cores. The voltage and current values are sampled using an A/D converter for different operating points and recorded to a computer. The power losses at each operating point is then determined from these sampled electrical quantities. Some of these loss values are used for mathematical modelling using three-dimensional surface fitting algorithm while other ones are reserved for testing the developed model. It has been observed that the logarithmic functions produced the best surface fitting results. The results of experimental loss values and those of obtained from the developed model are in good agreement. XI