Visual 3D cockpit and flight simulation with computer based on S70-28D glass cockpit helicopter
S70-28D modeli glass cockpit helikopterinin bilgisayar destekli görsel 3D kokpit ve uçuş simülasyonu
  1. Tez No: 126877
  2. Yazar: M. TAYFUN ÜLBEGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
S70-28D MODELİ GLASS COCKPIT HELİKOPTERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ GÖRSEL 3D KOKPİT VE UÇUŞ SİMÜLASYONU ÖZET Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde bulunan S70-28D Modeli Glass Cockpit Helikopteri (Ticari adı :Skorsky, Askeri adı:UH-60 Black Hawk)'nin bilgisayar destekli görsel 3D Kokpit ve Uçuş Simülasyonu uygulaması Türk Silahlı Kuvvetleri'nde S70-28D helikopterine intibak edecek pilotların bu simülasyon eğitimine tabi tutularak adaptasyon sürelerini azaltmaktır. Bu simülasyonun amacı tamamen eğitime yönelik ve maliyeti düşürme amaçlıdır Bu prosüdürlerin gerçekleştirilmesinde kullanılacak referans bilgileri S70-28D helikopterinin kendi teknik talimnamesinden alınacaktır. Uçuş karakteristiği gerçeğine benzetilerek yapılacaktır; kalkış,tırmanış,düz uçuş,dönüşler,süzülüş ve iniş. Uçuş karakteristiği test pilotları tarafından doğruluğu ve geçerliliği onaylanacaktır. Şu anda uçuş simülasyonu olarak kullanılmakta olan Microsoft Flight Simulator 2000 uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar gerçeğine yakın uygulamalardır. S70-28D simülasyonu bu uygulamaya yakın kaliteyi hedeflemektedir. V1H
Özet (Çeviri)
VISUAL 3D COCKPIT AND FLIGHT SIMULATION WITH COMPUTER BASE© ON S70-28D GLASS COCKPIT HELICOPTER SUMMARY Visual 3D Cockpit and Flight Simulation with computer based on S70-28D Glass Cockpit Helicopter which is in the inventory of The Turkish Armed Forces. (Commercial name: Skorsky, Military name: UH-60 Black Hawk). The adaptation period of the pilots in the Turkish Armed Forces familiarised with S70-28D and subjected to this simulation training is going to be short. This simulation is wholly aiming at the training and cutting the cost of the maintenance. The reference data in whieh are used for realising will be taken from its own technical manuals. The flight characteristic is going to be close to its real flight characteristics, such as; take-off, climbing, straight forward flight, turning, descending and landing. The flight characteristics will be verified and validated by the test pilots. Now there is well-known Microsoft Flight Simulator applications used. These applications are close to the real flight characteristics. The simulation of S70-28B aims at the quality close to these applications. VII