Oniki katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sisteminin projelendirilmesi
Design of a reinforced concrete structure having twelve stories
  1. Tez No: 126885
  2. Yazar: MUSTAFA UZYARDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ON IKI KATLI BETONARME BİR YAPININ TAŞIYICI SİSTEMİNİN PROJELENDİRİLMESİ ÖZET Bu tez çalışmasında 12 katlı betonarme bir yapının taşıyıcı sisteminin yatay ve düşey yükler altında statik ve betonarme hesapları ve ilgili çizimleri yapılmıştır. Yapının taşıyıcı sistemi orta kısımda çekirdek perde ve betonarme çerçevelerden meydana gelmektedir. Yapı, iki bodrum kat, zemin kat ve dokuz normal kattan oluşmaktadır. Bodrum katlar 3,2 m, zemin kat 4,50 m, normal katlar ise 3,50 m dir. Yapı, birinci derece deprem bölgesinde ve Z2 sınıfı zemin üzerinde yer almaktadır. Yapıda malzeme olarak C20 kalitesinde beton ve S420 kalitesinde betonarme çeliği kullanılmıştır. Zemin emniyet gerilmesi 250 kN/m2, zemin düşey yatak katsayısı 50000 kN/m3 alınmıştır. Bodrum katlar, çepeçevre betonarme perdelerle teşkil edilmiştir. Yapının döşeme sistemi yüksek ve sık kirişler arasında yer alan tek doğrultuda çalışan döşemeler ve çekirdek perde etrafında değişik geometride çift doğrultuda çalışan döşemelerden oluşmuştur. Yapıda uzunluğu 10 m'yi bulan yüksek kiriş sistemi kullanılmıştır. Yatay yükler ortada yer alan çekirdek perde ve çerçevelerle ortak olarak taşınmaktadır. Yapının taşıyıcı sisteminin çözümü üç boyutlu olarak ETABS v7.18 ile yapılmıştır. Modelde kolon ve kirişler çubuk eleman, döşemeler levha, temel ve perdeler ise kabuk eleman olarak tanımlanmıştır. Temel sistemi kirişsiz radye olarak seçilmiştir. Temel sistemi zemin düşey yatak katsayısından hareketle bulunan çökme yaylan tanımlanarak modellenmiştir. Taşıyıcı sistemin boyutlandırılmasında düşey ve yatay yüklerin uygun kombinasyonları ayrı ayrı düşünülmüştür. Yatay yüklere göre hesap“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”kurallarına göre yapılmıştır. Taşıyıcı elemanların betonarme hesaplarında“Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları”(TS500) ile verilen kurallar uygulanmıştır. Yapı ile ilgili çizimler aşağıdaki sıra ile verilmiştir.. Bodrum kat kalıp planı. Zemin kat kalıp planı. Kesitler. Zemin kat kiriş donatı detayları xiv. Zemin ve birinci kat kolon donatı detayları. Zemin kat perde donatı detayları. Radye temel donatı detayları XV
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE STRUCTURE HAVING TWELVE STORDES SUMMARY In the present thesis, analysis and design of a building having a reinforced concrete structural system having twelve stories have been carried out under lateral and vertical loads. The structural system of the building is composed of reinforced concrete shear core and frame system. The building consists of two basement stories with a height of 3.2m, a ground story with a height of 4.5m and nine normal stories with a height of 3.5m. The structure is assumed to be in the earthquake zone of the first degree and located on a Z2 class soil. In the design of the structural system the concrete grade C20 and the reinforced steel grade S420 are assumed. Furthermore allowable soil stress is assumed to be 250 kN/m2 and vertical spring coefficient of ground is taken as 50000 kN/m3. Reinforced concrete walls surround the basement floors. The floor system of the structure consists of one-way slabs lying in between closely spaced and high beams and two-way slabs having various forms. The beams are about 10m lengths and lm heights. Shear walls and frame system carry lateral loads together. The structural program ETABS v7.18 is used for the analysis of structural system. While modeling the system, columns and beams are defined as frame, slabs are defined as membrane, and foundation and walls are defined as shell elements. The foundation system is chosen as mat foundation and analyzed as a plate subjected to loads from the columns and the walls. It is assumed to be supported by elastic springs. While designing the structural system, appropriate load combinations of vertical and lateral loads are applied separately to the system. Analysis of the system under the lateral loads is carried out by the guide of“Specifications for Structures to be Built in Disaster Areas”(Turkish Earthquake Code). Static analysis of the structural elements is made by using“Requirements for Design and Construction of Reinforced Concrete Structures”(TS500). Drawings are given in the following order:. Basement floor formwork and reinforcement plan XVIGround floor formwork and reinforcement plan Vertical sections Reinforcement details of teams in the ground floor Reinforcement details of columns in the ground and first floor. Reinforcement details of shear walls in the ground floor Reinforcement details of mat foundation xvii