Harmonik zorlama etkisindeki dairesel boşluklu yarım düzlem problemi
Half plane with a circular cavity under the effect of harmonic force
  1. Tez No: 126886
  2. Yazar: ARZU ARPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
HARMONİK ZORLAMA ETKİSİNDEKİ DAİRESEL BOŞLUKLU YARIM DÜZLEM PROBLEMİ ÖZET Elastik ortam içindeki yapıların dinamik etkiler altındaki davranışı geçmişte pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Bu yapılar arasında tüneller, yeraltı boru hatları, yeraltı santralları ve su altı boru hatları temel problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Elastik ortam araştırmaları ile ilgili literatür incelendiğinde, matematik modellemenin daha kolay olduğu sonsuz ortam ile ilgili çalışmaların oldukça eskiye dayandığı görülmektedir. Yan sonsuz ortam modeli yeraltı yapılan için daha uygundur. Fakat sınır şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan güçlükler yüzünden bu model geçmişte az kullanılmıştır. Bu çalışmada elastik yarım uzay içinde bulunan silindirik boşluğun yüzeyinde harmonik zorlama etkisi göz önüne alınmıştır. Bu harmonik zorlama uniform yayılı kayma gerilmesi şeklindedir. Birinci bölümde, konu ile ilgili çalışmalardan ve bu çalışmalarda kullanılan çözüm yöntemlerinden kısaca bahsedilmiştir. Ele alman problem geniş olarak tanıtılmıştır. Çözüm yöntemi açıklanmış ve bulunan sonuçlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çözüm için kullanılan temel denklemlerin elde edilişi açıklanmıştır. Gerilme-şekil değiştirme bağıntılarını, hareket denklemlerinde kullanılarak Navier denklemleri yerdeğiştirme bileşenleri cinsinden yazılmıştır. Üçüncü bölümde, çözüm yapılmıştır. Navier denklemlerinin çözümü için gerekli formülasyonlar verilmiştir. q> ve y yer değiştirme potansiyel fonksiyonlarının bilinen tanımlan kullanılarak kutupsal koordinatlarda iki adet dalga denklemi elde edilmiştir. q ve w yer değiştirme potansiyelleri Bessel ve trigonometrik fonksiyonlar olarak elde edilmiştir. Sonsuz yan düzlemin yüzeyinde ve silindirik dairesel boşluk içindeki sınır koşullan yazılmıştır. Integrasyon sabitleri silindirik boşluğun iç yüzeyi ve serbest yüzeydeki sınır şartlarından hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, m zorlama frekansı ve silindirik boşluğun merkezinin serbest yüzeyden olan derinliğine göre, silindirik boşluk ve serbest yüzey üzerindeki yer değiştirmeler ve gerilmelere ait analitik çözüm sonuçlan gösterilmiştir. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. vii
Özet (Çeviri)
HALF PLANE WITH A CIRCULAR CAVITY UNDER THE EFFECT OF HARMONIC FORCE SUMMARY The behaviour of the structures in an elastic medium under the dynamic effects has been the subject of a lot of research in the past. Among those structures, underground tunnels, underground pipelines, underground reactors and underground pipelines are appeared to be main problems of this field. When the literature related to the research about elastic medium has been examined, the research about the infinite medium whose mathematical modelling is easier, are seen to have dated back to very earlier era. The model of semi infinite medium is more suitable for underground structures. But in the past this model is less used because of the arising diffuculties related to baundary conditions. In this study, the behaviour of the half space with cylindrical cavity under the harmonic forcing has been examined. The harmonic forcing is an uniformly distributed shearing stress. In the first chapter, the research related to the subject and the methods for solutions have been noted shortly. Then the problem has been introduced. The solution method and some results have been shortly explained. In the second chapter, it was mentioned about how to find basic equation, which were used for solution. Substituting stress-strain relations in equations of motion. Navier equations have been written in terms of the components of the displacement vector. In the third chapter, solution has been performed. Necessary formulations have been given for the solution of Navier equations. By using the definitions of displacement potential functions of