Sıvılaşma potansiyeli değerlendirmeleri ve sıvılaşma analizi kriterlerinin karşılaştırılması
Evaluation of liquefaction potential and comparison of liquefaction criteria
  1. Tez No: 126887
  2. Yazar: EMRAH KÖLEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
SIVILAŞMA POTANSİYELİ DEĞERLENDİRMELERİ VE SIVELAŞMA ANALİZİ KRİTERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET 17 Ağustos 1999 Depremi'nde de görüldüğü gibi zemin mukavemetindeki azalma veya mukavemetin tamamen ortadan kalkması, toprak kayması, yapıların oturması, yan yatması, devrilmesi gibi değişik hasarlar meydana getirmektedir. Suya doygun, kumlu ve siltli zemin tabakalarında depremler sırasında meydana gelen sıvılaşma olayının bu hasarların sebebi olabileceği düşünülmüş, böylece sıvılaşmanın mekanizması ve etkileri incelenmeye başlanmıştır. Sıvılaşma potansiyeli değerlendirmeleri ve sıvılaşma analizi kriterlerinin karşılaştırılmasını konu alan bu tez çalışmasında, birçok araştırmacının çalışmaları incelenmiş ve derlenen bilgiler yardımıyla sıvılaşma potansiyelini etkileyen faktörler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Sıvılaşma potansiyelinin belirlenmesi için çeşitli araştırmacılar tarafından önerilen sıvılaşma analizi kriterleri, 17 Ağustos 1999 Depremi şurasında yer yer sıvılaşma vakalarının görüldüğü Adapazarı 'nın değişik semtlerinde yapılmış olan sondajlara uygulanmıştır. Kent merkezinde sıvılaşma sonucu hasar gören yapılar yerinde tespit edilmeye çalışılmış, bu tespitler ve mevcut sondajlar bir krokiye işlenerek karşılaştırma yapılmıştır. Böylece sıvılaşma analizi kriterlerinin arazideki gözlemlere uygunluğu ve bu kriterlerin kendi aralarındaki uyumu incelenmiştir. Yapıların inşasından önce yapılması öngörülen zemin elütlerinin önemi, üst yapısı zarar görmeyen binalardaki hasar sebepleri incelenerek bir kez daha ortaya konmuştur. Ayrıca bu etütlerin kapsamının, yerel zemin koşullan dikkate alınarak belirlenmesi gerektiği görülmektedir. Büyük bölümü deprem riski taşıyan ülkemizde, dinamik etkiler karşısında zemin davranışlarının önceden bilinmesi büyük önem taşımaktadır. EiSSKE^
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF LIQUEFACTION POTENTIAL AND COMPARISON OF LIQUEFACTION CRITERIA SUMMARY Decrease in the soil strength or completely loss of soil strength, bring into existence of some damages like landslides, structures to sink in soil, lie down or fall over as observed during the earthquake in August 17, 1999. liquefaction that can occur in saturated sand and silty soil layers during earthquakes is considered as the reason of these damages. Therefore the mechanism and affects of liquefaction phenomena were started to examine. In the scope of this study, which is mainly targeting the subject of liquefaction potential evaluations and the comparisons in the liquefaction criteria, studies of various scientists are reviewed in order to illuminate the event of liquefaction due to the acquired information from these past studies. The facts that mainly affecting the liquefaction potential are summarized in detail, particularly, it is focused on the subject of liquefaction potential due to the type of the soil under various conditions. The criteria, which are proposed to determine the liquefaction potential by various scientists, are applied to the boreholes in various districts of Adapazarı where partially liquefaction incidents were occurred during the earthquake in August 17*, 1999. It is proposed to determine the damaged buildings in the city center, these determinations and the present boreholes are marked on a certain plan in order to make a comparison. As a result, the compliance and the internal harmony of the liquefaction analysis criteria with the observations on site are reviewed. Investigations on the structurally undamaged buildings put forward the importance of soil researches. Also it is clear to determine the range of these soil researches through the local soil conditions. It is important to recognize the soil behaviour in our country where is mostly under risk of earthquakes. XI