MAG kaynağında kaynak parametrelerinin içköşe dikiş geometrisine etkisi
The Effect of welding parameters on fillet weld geometry in MAG
  1. Tez No: 126891
  2. Yazar: ELİF ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
MAG KAYNAĞINDA KAYNAK PARAMETRELERİNİN İÇKÖŞE DİKİŞ KAYNAĞINA ETKİSİ ÖZET MAG kaynağı çeşitli avantajları dolayısıyla gelişen endüstride hızla artan oranda kullanım yeri bulmaktadır. Daha kaliteli uygulamaların elde edilmesi, birim dikiş başı maliyetin düşürülmesi ancak prosese tam olarak hakim olunması ile gerçekleşebilmektedir. Bu ise işleme esas teşkil eden parametrelerin tüm özellikleri ile bilinmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, gazaltı kaynak yöntemleri arasında yer alan ve kaynak bölgesinin bir aktif gaz atmosferi altında korunduğu MAG (Metal Active Gas) yönteminde işlem parametrelerinin kaynak bölgesi geometrisine olan etkileri incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmanın amacı ve günümüzde kaynaklı imalatta MAG kaynağının önemi açıklanmıştır. îkinci bölümde MAG kaynak yöntemi, ekipmanı ve teknolojisi tanıtılmış, kaynak parametreleri hakkında bilgi verilmiştir. Kaynak Parametrelerinin Seçimi başlıklı üçüncü bölümde, MAG kaynağında uygun bir dikiş profili oluşturmak amacıyla kaynak parametrelerinin tespiti, makine ayarlan ve parametrelerin dikiş profiline etkisi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde yapılan çalışmalar tanıtılmış ve elde edilen kaynak dikişlerinin makro görünüşleri verilmiştir. Dikiş geometrilerinin irdelenmesi başlıklı beşinci bölümde, elde edilen dikiş geometrileri üzerinde dikiş taşkınlığı, dikiş genişliği, yatay ve dikey parçaya nüfuziyet değerleri ölçülerek kaynak parametreleriyle değişimleri tablolar ve grafikler halinde verilmiştir. Sonuçlar ve Öneriler başlıklı altıncı bölümde, kaynak parametrelerindeki değişimlerin dikiş geometrisindeki değişimlere etkisi ve nedenleri tartışılmış, elde edilen sonuçlar verilmiş ve bu sonuçlara dayanılarak uygulamaya dönük öneriler sunulmuştur. X' tCTteSKÖĞRETtMfOJIIirİ»
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF WELDING PARAMETERS ON FILLET WELD GEOMETRY IN MAG WELDING SUMMARY MAG welding is being applied at increasing proportion in the developing industry because of its various advantages. The acquirance of higher quality applications, the cost reduction per unit weld length may be possible only if the process is exactly dominated. This requires the understanding of the parameters that forms the basis of the related welding process with all properties. At this study, the effect of process parameters on the fillet weld geometry in MAG welding process, in which the weld area is shielded by an active gas surrounding have been examined. In the first section, the purpose of the study and the importance of MAG welding in the world of welding technology have been expressed. In the second section, MAG welding process, welding equipment, and welding parameters have been explained. In the third section, the selection of welding parameters in order to form a suitable fillet weld, the welding machine set-up and the effects of parameters on the profile of the fillet weld have been examined. In the fourth section, the experiments held and the macro-views of the acquired weld areas has been presented. In the fifth section, the excessive reinforcement, the fillet weld width, the penetration through the horizantal and the vertical parts have been measured and their relations with the process parameters have been described as tables and graphical representations. XIIIn the conclusions and recommendations section, the effects of the variations in the process parameters on the fillet weld geometry and their reasons have been discussed; suggestions for practical applications have been giyen based on experimental and theorical results. Xlll