Sac şekillendirme kalıbı çekme yüzeylerinin tasarımında sonlu elemanlar yönteminin kullanılması
Design of sheet metal forming draw die surfaces using finite element method
- Tez No: 126892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR LİVATYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
SAC ŞEKİLLENDİRME KALIBI ÇEKME YÜZEYLERİNİN TASARIMINDA SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİNİN KULLANILMASI ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında ilk olarak bu endüstri dalında çok önemli bir yeri olan sac panellerin kalıplarla imalatı araştırılmıştır. Bu imalat tekniğinde karşılaşılan“geri yaylanma”problemi ele alınmış ve bu problemin çözüm yollan değerlendirilmiştir. Birinci bölümdeki kısa girişin ardından, bu konuda yayınlanmış olan makaleler de dahil olmak üzere mevcut literatür taranmış, sonlu elemanlar yönteminin bu alandaki uygulamalarına değinilmiş, bu yöntemi esas alan bazı ticari yazılımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, örnek çalışmalar için seçilmiş olan 3 adet gerçek ve bir adet hayali tasarlanmış sac panel, geometri, malzeme ve işlem parametrelerini içerecek şekilde tanıtılmıştır. Ek olarak, seçilen parçalatın AutoFormT ve OPTRIST yardımıyla simülasyonu için gerekli olan simülasyon adımlarının tanımlanması detaylı olarak verilmiştir. Kalınlık dağılımı, şekillendirme hataları ve genel şekillenme grafikleri sunulmuş ve tartışılmıştır. Dördüncü bölüm, çekme ve geri yaylanma simülasyonları sonuçlarının, gerçek panel geometrisiyle kritik kesitlerde karşılaştırılmasını içermektedir.. Beşinci bölümde, sonlu elemanlar programlarıyla hesaplanmış olan geri yaylanmayı telafi etmek ve orijinal kalıp yüzeylerini değiştirmek için geliştirilmiş olan bir yöntem sunulmuştur. Bu yöntemin matematik ifadesi verildikten sonra, çekmeden çıkmış ve geri yaylanmış panel geometrisini kullanarak yöntemi kolay uygulanabilir hale getirmek üzere geliştirilmiş bilgisayar programı ve ticari bir yüzey geliştirme programı olan ICEM SurfT tarif edilmiştir. Önerilen yöntem örnek vakalardan hafif ticari bir vasıtaya ait arka şasi kolu panelinde uygulanmış, ve tekrar simülasyon yapılmasından sonra panel geometrisindeki gelişmeler ortaya konarak irdelenmiştir. Son bölümde ise çalışmanın genel yorumlanmasına yer verilerek, başlıca önemli sonuçlar özetlenmiştir. Son olarak önerilen kalıp yüzeyi tasarım yöntemi başarılı ve zayıf yönleriyle tartışılarak, gelecekteki çalışmalar için bazı öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
DESIGN OF SHEET METAL FORMING DRAW Dffi SURFACES USING FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY In this thesis, sheet metal forming using hard dies, which has a significant role in the automotive industry, was investigated. More specifically, the springback problem in stamping die design was elaborated and some solution methods in die design were evaluated. After a brief introduction in Chapter- 1, in the second chapter a literature summary, including some recently published papers on application of the finite element method in the simulation of sheet metal stamping and some commercial FEM programs, was provided. In Chapter-3, three industrial and one hypothetical sheet metal part selected for case studies were introduced including geometry, material and process parameters. Additionally, the steps of modeling and simulation of the selected parts using AutoForm and OPTRIST programs were described in detail. Some of the simulation results, including thickness distribution, forming defects and formability charts were provided and discussed. In the fourth chapter, the simulation results including as-drawn and after- springback panel geometry with the measurements performed on actual panels in the press-shop were compared on some selected critical sections. Chapter-5 includes introduction of the method developed to compensate springback calculated by the finite element programs and design the over-crown necessary to modify the original die geometry. After description of the mathematical method of die surface modification, implementation of the method using the developed computer program that uses panel data after drawing and springback and the commercial surfacing program ICEM SurfT was described. This method was applied on one of the simulated cases, member floor side rear of a light commercial vehicle, and the improvement in panel geometry after simulating with the modified die geometry was shown and discussed. In the last chapter, the whole was summarized and the significant conclusions were listed. Finally, the strengths and weaknesses of the proposed die design method were discussed followed by a number of suggestions for future work. XI