Bir taşıt seyir dinamiği modeli
Dynamic model of a vehicle
  1. Tez No: 126893
  2. Yazar: TEOMAN AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVENÇ GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
BER TAŞIT SEYİR DİNAMİĞİ MODELİ ÖZET Bu çalışmada, ADAMS/Car yazılımı kullanılarak BMW marka 750i taşıt modelinin bilgisayar ortamında dinamik taşıt modeli oluşturulmuştur. Bu model, tekerlekler, ön aks asılısı olarak Macpherson süspansiyon sistemi, arka aks için eğik çapraz kollu asılış sistemini, rack ve pinyon direksiyon sistemini ve motor alt sistemlerini içermektedir. Modeli oluşturan parametrelerinin seyir dinamiği üzerine etkileri incelenmiştir. Gerçek taşıt üzerinde yapılan testlerin sonuçları değerlendirilmiş ve bu sonuçlara göre dinamik model ile gerçek taşıt arasında ilişki kurulmuştur. Oluşturulan model üzerinde analizler yapılmış, elde edilen sonuçlar gerçek taşıtın test dataları ile karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlara gore taşıt modelinde kullanılan parametreler modifiye edilerek test değerlerine yaklaşılmaya çalışılmıştır. Bir hata kriteri belirlenmiş ve bu kritere göre elde edilen sonuçlar raporlanmıştır. Bu sonuçlara göre hata modeli oluştururken kullandığımız, ön ve arka ak geometrisine ait boyutsal değerler taşıtın çekilen fotoğraflarından çıkarılmaya çalışılmıştır. Bağlantı elemanı olarak kullanıla burçlar tahmini olarak teorik bilgilere dayanarak seçilmiştir. - vııı -
Özet (Çeviri)
DYNAMIC MODEL OF A VEHICLE SUMMARY On this study BMW 750i model vehicle build by using ADAMS/Car software to analyse the chraracteristics o the vehicle in computer environment. ADAMS/Car software s a specila software that designed and costumised for Automotive Manudacturers to design and analyse the dynamin behaviour ofthe vehicle. Dynamic model contains, wheels, Macpherson suspension system for front, trailing arm suspension system for rear, rack and pinion steering system and powertrain. The parametres that build the vehicle dynamic model were analaysed and correlated with real world model. Rear world model data was driven form test of the wehicle in laboratuary and road conditions. An erros criteria has defined to see and calculated errors in compuert simulation of real world model. It was seen that, the errors mostly come from the suspension geometry and bushings that were used as mount for the system elements.Because the geometry data was deriven from the fotographs of the BMW 75 Oi. We tried the find the three dimensional model dimensions using two dimensional data. Also bushing parameters come from predictions of us using theoretical knowledge. IX-