Ticari taşıt geliştirme sürecinde güç paketi aktarma organları ve taşıt konsept konfigürasyonu
Conceptual configuration of the vehicle and powertrain in commercial vehicle development projects
- Tez No: 126894
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EREKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
TİCARİ TAŞIT GELİŞTİRME SURECİNDE GUÇ PAKETİ, AKTARMA ORGANLARI VE TAŞIT KONSEPT KONFİGÜRASYONU ÖZET Ticari taşıt geliştirme sürecinin ilk safhalarında konsept belirleme sürecinde en önemli çalışmalardan birisi güç paketi ve aktarma organları konfigürasyonudur. Alternatif eşlemeler içerisinden en uygun olanını projenin ilk safhalarında belirleyebilmek, yüklü miktarda geliştirme masrafı yaptıktan sonra geriye dönüp konfigürasyon değiştirme olasılığını azaltarak taşıt geliştirme sürecindeki maliyet ve zaman risklerini minimize eder. Bu çalışmada ikinci bölümde taşıt, güç ve aktarma organları sistemleri ve birbirleriyle etkileşimleri incelenmiş, üçüncü bolümde güç ve aktarma organları adaptasyonunda kullanılan kriterler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde güç ve aktarma organları ön konfigürasyonu için hazırlanan özgün bir program TASAP açıklanmış ve beşinci bölümde mevcut örnek taşıtlarda program çalıştırılıp sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sunulan TASAP tam bir simülasyon programı olmayıp sadece ön konfigürasyon sırasında alternatifleri karşılaştıran iki aşamada değerlendirme yapan bir programdır. vıı
Özet (Çeviri)
CONCEPTUAL CONFIGURATION OF THE VEHICLE AND POWERTRAIN IN COMMERCIAL VEHICLE DEVELOPMENT PROCESS SUMMARY Powertraio configuration is one of the most important tasks to be carried out during the concept development phase in commercial vehicle development projects. Determination of the best match-up between the alternative powertrains at the initial phases of the project minimizes the time and cost risks by reducing the probability of the need for reconfiguration after considerable time and money has been spent on the project. Chapter 2 explains the interactions between the powertrain components,while Chapter 3 summarizes the techniques used in powertrain configurations. Chapter 4 introduces the program TASAP,developed within this study, which is designed as a tool for initial powertrain configuration, and some implementations on current production vehicles. The TASAP presented in this study is not an exact powetrain simulation program but an initial configuration program comparing alternative mach-ups. VUl