Göllerdeki su düzeyi değişimine bağlı kıyı yapıları tasarımları
Shoreline structure designs due to lake level fluctuations
  1. Tez No: 126917
  2. Yazar: RAŞİT ÇAĞATAY ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GÖLLERDEKİ SU DÜZEYİ DEĞİŞİMİNE BAĞLI KIYI YAPILARI TASARIMI ÖZET Tüm dünya göllerinde doğal klimatolojik sebeplere bağlı olarak değişen göl su seviyelerinin, göl kıyılarında meydana getirdiği değişimler gerek göl üzerindeki insan aktivitelerini gerekse göl kıyılarındaki yapıların işlevlerini etkilemektedir. Yapılan tez çalışmasında su seviyesindeki artış ve düşüşlerin kıyılarda nasıl bir hasara sebep olduğu ve kıyılardaki liman,yanaşma yeri gibi yapılan nasıl etkilediği incelenmiş, bu etkilere karşı koruma sağlayabilecek alternatif tasarımlar sunulmuştur. Ülkemizdeki göllerde de sıkça görülen su seviye değişiminin Van Gölü'ndeki feribot yanaşma yerleri ve Eğirdir Gölü'ndeki balıkçı barınakları üzerindeki etkileri incelenmiş ve bunlara karşı alınan yapısal tedbirler anlatılmıştır. Diğer coğrafyalar üzerinde karşılaşılan göl su seviyesi değişimleri incelenmiş, özellikle ABD - Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesindeki göllerde su seviye değişimi ile ilgili yapılmış çalışmalar incelenmiş ve göl kıyı yönetimlerinin yaptığı afet yönetimi çalışmaları, su seviye kontrolü ve su seviye tahmini çalışmalarından örnekler verilmiştir. Gerek denizlerde gel-git sebebiyle gerekse göllerde çeşitli sebeplerle meydana gelen su seviye değişimlerinin gemi ve teknelerin yanaşmasında ve yüklerinin elleçlenmesinde yarattığı problemlerin çözümü için uygulanan yüzer liman, yüzer marina, marina ve liman baseninde su seviye kontrolü sağlayan sistemlerin yapılan ve teknolojileri incelenmiş, inşa edilen projelerden örnekler verilmiştir. İncelenen bu sistemlere alternatif olarak tasarladığımız 20'ük konteyner ebatlarındaki betonarme prekast keson blokların yükselen su seviyesiyle oluşan ve artan kıyı erezyonu ve taşkınına karşı kıyıyı koruyan, yüksekliği ayarlanabilen su şeddi olarak kullanımı ve yapısal özellikleri incelenmiştir.Bu keson blokların rıhtım yapısı olarak konfigürasyonu ile su seviyesine göre yüksekliği ayarlanabilen kıyı yapısı oluşturulabilmesi de incelenmiştir Tasarladığımız kesonlardan oluşturduğumuz su şeddinin değişik eğimli kıyı profillerinde ve değişen su seviyelerinde firtına dalgalan karşısında nasıl bir performans göstereceklerini incelemek için Cosmos adlı bilgisayar programı yardımıyla deneyler yapılmıştır. Kesonlar kulanılmadan önceki ve sonraki kıyıdaki oyulma ve birikmeler karşılaştırılmıştır. Ayrıca aynı program yardımıyla açık liman yapısı olarak kullanılan kesonların stabilitesini etkileyecek oyulma veya birikmelerin yapı önündeki miktarı incelenmiş, bunlara karşı nasıl tedbirler alınması gerektiği tespit edilmeye çalışılmıştır. ^^SSfKsrtfeStf0^ ıx
Özet (Çeviri)
SHORELINE STRUCTURE DESIGNS DUE TO LAKE LEVEL FLUCTUATIONS SUMMARY Lake water level fluctuations that is caused by natural climatologic reasons on all around the world lakes, have great effects both on the human activities in lakes basin and function of shoreline structures on the coast of the lakes. In this completed work the effects of water level rise and decreases on the shoreline of the lake have been examined and the effects on the structures like port, berthing places and the protective shoreline structural designs are offered as a guard againts these effects. The effects of lake water level fluctuations that is commanly seen on the lakes of Turkey expecially on the ferry berthing structures in Lake Keban and Van and on the fisheries of Lake Eğirdir are examined, and structural protections that is taken towards these effects are mentioned. The studies that is made on the lakes of other countries on the world expecially on Great Lakes in US-Canadian boarder are examined, and the studies of lake management otorities against the disaster, lake level control and lake level forecast are given as case study. For the solution of the problem in berthing facilities and docking facilities at docks, which is most effected from the water level fluctuations in the lakes and the tidal seas, the structures and technologies of floating ports, floating marinas and the water level control systems that is used in marina and port basins are examined and the examples about constructed projects are given. Alternative to the examined systems, new precast reinforced concrete caisson block design is proposed for preventing the shoreline from erosion and floods which is increased by lake level rise. The height of block set can be changed easly according to lake levels and will act like seawall at the shoreline. Other facility of this designed caisson is, it can be formed as a quay structure whose elevation can be adapted to the lake water level. The seawall that is built by our caisson block design is experimentally examined under the changing water levels and shore slopes by the Cosmos computer program. The erosion and accretion at shore is matched before the use of caisson block and after the use of caisson block from the experiment results. In addition to this, the effects of erosion and accretion at the bottom of the caisson block which is used in building a quaywall is examined with the same computer program and the precaution towards these effects are mentioned.