Deprem sonrası jeodezik altyapı hasarlarının incelenmesi
Analysis of the post-earthquake damages of geodetic infrastructure
- Tez No: 126932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
DEPREM SONRASI JEODEZİK ALTYAPI HASARLARININ İNCELENMESİ ÖZET Uydu sistemlerinin geliştirilmesi sonucunda prezisyonlu koordinat sistemleri ve referans ağlarının oluşturulması ve geliştirilmesi kolaylaşmıştır. Global, üç boyutlu yüksek doğruluklu uniform bir referans ağı jeodezik ve jeodinamik araştırmalardan bilgi sistemlerine kadar bir çok konuda jeodezik altyapı teşkil edip prezisyonlu sonuçlar elde edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu açıdan başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülke ulusal jeodezik altyapı çalışmalarına başlamıştır. Ülkemizde mevcut nirengi ağının ilk çalışmaları 1942 yılında başlamış, 1954 yılında dengelenmiştir. Böylece oluşan Türkiye Ulusal Datumu-1954 daha sonra Türkiye'nin batısında yer alan 8 ortak noktadan yararlanılarak Avrupa Datumu (ED-50)'ye dönüştürülmüştür. Ülke nirengi ağı güncel gereksinimi karşılayamamaktadır. Bunun nedeni ağın distorsiyonlu olması(ölçek ve yöneltme sorunları), ülkenin jeodinamik yapısı nedeniyle ağın kabuk hareketlerinin etkisi altında kalması, ve ağın noktalarının %50' sinden fazlasının tahrip edilmiş olmasıdır. 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen depremler ülke nirengi ağının güncellenmesinin yeterli olmayacağım bunun yerine dinamik bir ağ modeline ihtiyaç olduğu gerçeğini su yüzüne çıkarmıştır. Bu çalışmada Adapazarı bölgesinde GPS tekniğiyle deprem sonrası nokta hareketleri WGS-84 datumunda karşılaştırılmış ve böylece bölgedeki kayıklıklar hakkında bir yaklaşımda bulunulmuştur. Bu yaklaşımda karşılaşılan belirsizlikler ve sorunlar yorumlanıp dinamik ağ modelinin ne kadar gerekli olduğu örneklerle açıklanmıştır. Bunun yanısıra, bölgenin jeodezik altyapısına bağlı olan mülkiyet konusu ele alınmış ve belirsizlikler sonucu ortaya çıkabilecek sorunlara dikkat çekilmiştir. Ayrıca uygulamanın ve koşulların daha iyi anlaşılabilmesi için GPS tekniği ve Datum kavramı açıklanmış,ülke GPS ağı TUTGA hakkında bilgiler verilmiş, Türkiye'yi etkileyen yerkabuğu hareketleri ve jeodinamik çalışmalar hakkında ön nitelik taşıyan bilgilere yer verilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE POST-EARTHQUAKE DAMAGES OF GEODETIC INFRASTRUCTURE SUMMARY As a result of the developments in satellite systems, the constitution and the development of precise coordinate systems and reference frames have been simplified. A global, high accurate three dimensional uniform reference network forms a geodetic infrastructure that has a great role in obtaining precise results in a big variety of topics starting from geodetic and geodynamic researchs to geographic information systems. For this reason, many countries, particularly European countries, has started their national geodetic infrastructure works. In our country, the first works for the present triangulation network had been started in 1942 and theis network had been adjusted in 1954. Turkish National Datum-1954 that is established in this way, has then been transformed to the Europen Datum (ED- 50) by using 8 common points that are located in Western Turkey. National triangulation network does not answer to the current requirements. The reasons are the fact that the so-called network has been distorted (scale and orientation problems), and is under the effects of crustal motions due the geodynamic structure of the country, and the destruction of the network points over 50% of the entire network.. The earthquakes took place in 17 August 1999 and 12 November 1999 had shown the reality that the update of national triangulation network would not be insufficient and a geodynamic network model is required instead. In this essay, the post-earthquake point motions obtained by GPS technique in Adapazarı region have been compared in WGS-84 datum, thus some approximations about the sniffings in the so-called region have been done. The uncertainties and the problems that have been faced in these approachs have been interpreted and the importance of the requirements of a dynamic network model has been explained within examples. Besides, the topic ownership that is relevant to the geodetic infrastructure of the so- called region has been handled and the problems that could exist as a result of the uncertainties have been emphasized. In addition, GPS technique and the datum concept has been described, some information about national GPS network TUTGA has been given, and some prior information about crustal motions that affect Turkey and about geodynamic works has been placed in order to make the application more comprehensible.. IX