Şirket sosyal performansı, içerik analizi metodolojisi kullanılarak Türk holdinglerinin performans değerlendirmesi
Corporate social performance, a performance study on holding firms in Turkey using content analysis methodology
- Tez No: 126937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Sosyal sorumluluk, iş ahlakı ve yönetim ahlakı kavramları son dönemlerde oldukça popüler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gazeteler, televizyonlar hemen hemen her gün bazı kişilerin sosyal olarak sorumsuz ve ahlaksız olarak tanımladıkları olaylara bulaşan işletmelerden bahsetmektedir. Relatif bir kavram olarak kabul edilen ve ülkemizde henüz yasal yaptırımlarının çerçevesi çizilmemiş olan Şirket Sosyal Sorumluluğu (CSR) nasıl tanımlanabilir. Sosyal Sorumluluğun ölçümü ne şekilde yapılabilir? İkinci bölümde sosyal sorumluluğun farklı tanımlarına yer vererek sosyal sorumluluğun ne şekilde tanımlanabileceğini ve sosyal sorumluluğa olan yaklaşımları göstermektedir. Şirketlerin Sosyal Sorumluluk kavramının ne şekilde ortaya çıktığı ve ortaya çıkan beklentilerin nasıl, ne şekilde karşılanması gerektiği anlatılmıştır. Bir şirkete“Sosyal Olarak Sorumludur”demek için elimizdeki kriterler nelerdir. Sorumluluğun ölçülmesi, sorumluluk kriterlerinden performans ölçümüne geçiş nasıl gerçekleşmiştir. Sosyal Performans nedir ve Sosyal Performans konusuna getirilen yaklaşımlar nelerdir? İş dünyası toplum ilişkileri alanında yapılan CSP modelleri 30 yıldan fazla süredir gelişimini sürdürmektedir. Fakat sosyal performans konusundaki teori gelişimi 1970'lerden sonra hızlanmıştır. Üçüncü bölümde Şirketlerin Sosyal performanslarının ölçümü için ihtiyaç duyulan Sosyal Performans Modelleri gelişim sırası ve tüm yönleri ile anlatılmaya çalışılmıştır. Sosyal Performans Ölçümüne temel teşkil eden en önemli iki model olarak kabul edilen Wood Modeli ve Clarkson Modeli gelişim süreçlerini sonuçlarını içerecek şekilde detaylı olarak konu edilmiştir. Dördüncü bölüm şirket paydaşları üzerinde durmuştur. Clarkson'un (1995) CSP Analizi ve Değerlendirilmesi için bir araştırma programı olarak öne sürülen“Paydaş Çalışması”baz alınarak şirketlerin paydaşları kimlerdir, şirketlerin paydaşları olarak kabul edilen gruplar ne şekilde belirlenmiştir, paydaşların beklentileri nelerdir ve şirketin performansı arasındaki bağlantı nedir sorularına yanıt aranmıştır. Şirket sosyal performansının ölçümü, günümüze kadar ne şekilde ölçülmeye çalışıldığı takip eden bölümlerin konusudur. Kullanılan ölçüm metodları, ölçüm metodlarının gelişimi ve değerlendirilmesi, şirket sosyal performans yapılarına ve değerlendirmeleri üzerine yorumlara yer verilmiştir. İçerik analizi nedir, CSP ölçümünde içerik analizi ne şekilde kullanılabilir. Sosyal sorumluluk ölçümünde şirket yayımlarının kullanım amacı ve içerik analizinin getirdiği avantajlar yedinci bölümde anlatılmıştır. Clarkson'ın (1995)“Paydaş İlgi alanları Yönetim Modeli”nden yola çıkarak içerik analizini bir Şirket Sosyal Sorumluluğu Ölçüm Metodu olarak kullanan Wolfe'un (1991) CSR Ölçümü için belirlediği İçerik Analizi Metodolojisi anlatılmıştır. IXUygulama bölümünde de ülkemizin 10 büyük holding şirketi için İçerik Analizi Metodolojisi ile sosyal sorumluluk ölçümü yapılmış, kolay ulaşılabilen kaynaklar kabul edilen şirket yayımları kullanılarak Türkiyedeki 10 büyük holding için sosyal sorumluluk yaklaşımı ölçüm sonuçlan ile değerlendirilmiştir. ^JJŞaöĞRrrıııııamüu ?Öw«l*in*SVOfi MfltKHf
Özet (Çeviri)
SUMMARY Terms like social responsibility and business ethics became very popular in recent years. Companies are showcased on the media for being sued by people, on the grounds for lack of social responsibility and non-ethical acts. How can we define the Corporate Social Responsibility without designing the framework and structure the legal sanctions? How can we measure the Corporate Social Responsibility? The second part discusses the various approaches to defining the Social Responsibility. The expectations and how to treat such expectations are studied considering the facts that have realized the social responsibility factors of a firm. What do we need to refer to a firm as“Socially Responsive”? How did the need to measure the Social Responsibility ended up with Evaluation of Responsibility Criteria? What is social performance and what are the approaches to definitions? The Corporate Social Responsibility models that have been created between the business world and the society have been evolving over 30 years. However, the evaluation of the theories considering the social responsibility has experienced a rapid growth since the late 70 's. The Social Performance Models needed for Social Performance evaluation were examined in detail. The evaluation of two basic social performance evaluation model principles by Wood and Clarkson were discussed in this section. In order to answer such questions like who are the stakeholders of the firm and, how are the stakeholders defined were answered by the Stakeholder analysis that was subject to Clarkson's Corporate Social Responsibility analysis. The evaluation of the social performance and the evolution of the evaluation is discussed in the next sections. The evaluation methods, the evolution of the methods and comments on social performance structures were also presented. What is content analysis? How can we use the content analysis to measure Corporate Social Responsibility? Wolfe's Content Analysis Method that is designed for measuring the Corporate Social Responsibility, derived from Clarkson's Stakeholder Interest Management Model together with the analysis of self reported disclosures using content analysis were discussed in the 7th section. The last section includes an example of the application using content analysis methodology for self disclosures of 10 biggest holding firms in Turkey. The outputs has been evaluated onwards. XI