Şirket misyon ve vizyon bilgilerinin veri madenciliği yöntemiyle incelenerek işletme performansı göstergeleri ile ilişkilendirilmesi
The relationship between company mission and vision information with company performance indicators with using data mining
- Tez No: 542902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
20. Yüzyılın sonlarına doğru küreselleşme ve teknolojik gelişmeler hız kazanmaya başlamıştır. Ayrıca müşteri beklentileri değişmiş ve rekabet ortamı daha da zorlaşmıştır. Tüm bu durumlar stratejik yönetimin önemini artmıştır. İşletmeler bu bağlamda kendi gelecekleri için, stratejik yönetim mekanizmaları oluşturmaya başlamış ve bu doğrultuda aksiyonlar almaya başlamışlardır. İşletmeler başarılı bir stratejik yönetim süreci oluşturabilmek için kendilerini ve hedeflediği başarıları tanımlamaya çalışmışlardır. Bu bakımdan misyon ve vizyon ifadelerini kullanarak hem var olma amaçlarını hem de gelecek hedeflerini açıklamışlardır. Misyon ve vizyon ifadeleri işletmelerin bütün faaliyetlerine etki eden önemli bir kavramdır. Bu sebeple konu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu tez içeriğinde misyon ve vizyon ifadelerinin işletmenin performans ölçütleri ile olan ilişkisini gösterebilmek için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda veri madenciliği yöntemleri kullanılmıştır. ISO500 listesinden elde edilen işletme listesi üzerinden çeşitli veri madenciliği yöntemleri kullanılarak misyon ve vizyon analizi yapılması planlanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen anlamlı verinin performans ölçütleriyle olan ilişkisi yorumlanarak, okuyucu kitlesine anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışma içeriği stratejik yönetim kavramıyla başlamaktadır. Stratejik yönetim süreci hakkında verilen bilgilerin ardından stratejik yönetimin temelini oluşturan misyon ve vizyon kavramlarına değinilmiştir. Sonraki kısımda misyon ve vizyon konusuyla ilgili yerli ve yabancı olmak benzer çalışmalar incelenmiştir. Bu kısımdan sonra tez içeriğinde kullanılan çalışma metodolojisi anlatılmıştır. Bu kısımda veri madenciliği ve kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Son kısımda ise önceki kısımlarda elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Tez içeriğinde hem sosyal bilimler hem de fen bilimlerine ait tekniklerden faydalanılmıştır. İçerik analizi aşamasında Türkçe doğal dil işleme yapılmış olması ve veri madenciliği yöntemlerinin kullanılmış olmasından ötürü tez benzerlerinden ayrışmaktadır. Çalışma sonucunda, işletmelerin performans ölçütlerine ve demografik yapılarına etki eden kelimeler tespit edilmiş ve paylaşılmıştır. Bu bağlamda büyük başarılar hedefleyen işletmelerin, misyon ve vizyon oluşturma aşamalarında referans alabilecekleri bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Towards the end of the 20th century, globalization and technological developments began to gain momentum. In addition, customer expectations have changed and competition has become more difficult. All these cases have increased the importance of strategic management. In this context, enterprises have begun to formulate strategic management mechanisms for their own future and have started to take actions accordingly. Businesses have tried to identify themselves and their accomplishments to create a successful strategic management process. In this respect, they explained both the goals of existence and the future objectives of using mission and vision statements. Mission and vision statements are an important concept that affects all activities of businesses. For this reason, many studies have been done on the subject. In this thesis, studies have been carried out in order to show the relationship of mission and vision statements with the performance criteria of the enterprise. Data mining methods were used in these studies. Mission and vision analysis is planned by using various data mining methods on the business list obtained from ISO500 list. The relationship between the meaningful data obtained by the study and the performance criteria was interpreted and the audience was explained. The study begins with the concept of strategic content management. Following the information given about the strategic management process, the concepts of mission and vision that form the basis of strategic management are mentioned. In the next section, similar studies on mission and vision were examined. After this section, the working methodology used in the content of the thesis is explained. In this section, information is given about data mining and the methods used. In the last part, the results obtained in the previous sections are interpreted. The thesis has benefited from the social sciences and technical content related to both science. In the content analysis phase, because of the fact that Turkish language processing has been done and data mining methods have been used, the thesis is different from the similar ones. As a result of the study, the words affecting the performance criteria and demographic structures of the enterprises were identified and shared. In this context, it has been a study that can be taken as a reference in the mission and vision formation stages of the enterprises aiming great achievements.