Çevrimiçi çalışan bir kredi kartı işlem sistemi
Online credit card system
- Tez No: 126939
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÇEVRİMİÇİ ÇALIŞAN BİR KREDİ KARTI İŞLEM SİSTEMİ ÖZET Kredi kartları ile yapılan işlemlerde kartı üreten ve finansal olarak işleten kurumdan onay almak gerekir. Bu çalışmada, çeşitli kaynaklardan gönderilen kredi kartı işlem isteklerini karşılayan ve işlemin türüne göre gerekli finansal kontrolleri yaparak, işlemin onaylanıp onaylanmayacağına karar veren bir sistem tasarlanmıştır. Sistem, simulator programı, işlem sunucusu, kredi kartı veri tabanı, sorgulama ve güncelleme ekranlarından oluşmaktadır. Kredi kartı işlem kaynaklarını fiziksel olarak temin etmek mümkün olmadığından bu kaynaklar simulator programı aracılığıyla tanımlanmakta ve simüle edilmektedir. Simülasyon ekranlarından işlem kaynağı ve işlem tipi seçimi yapılır, işlem için gereken diğer bilgiler girilir ve bu bilgiler kullanılarak IS08583 formatında bir istek mesajı oluşturulur. Simülasyon programı işlem sunucusu ile TCP/IP bağlantısı kurarak oluşturduğu istek mesajını işlem sunucusuna gönderir. İşlem sunucusu kendisine gönderilen her istek mesajı için veri tabanındaki bir programı çalıştırır. Veri tabanındaki program işlem ile ilgili finansal kontrolleri yaparak, işlemin onaylanıp onaylanmayacağına karar verir ve işlem sonucu ile ilgili bilgi döndürür. İşlem sunucusu, veri tabanındaki programın döndürdüğü bilgileri kullanarak IS08583 formatında bir yanıt mesajı oluşturur ve bu yanıt mesajını simulator programına gönderir. Simulator programı aldığı yanıt mesajım değerlendirir ve işlem sonucunu ekranda gösterir. Çeşitli kaynaklardan yapılan bütün finansal işlemlerde olduğu gibi kredi kartlarında da işlem güvenliği oldukça önemlidir. Kredi kartlarında sağlanan güvenlik mekanizmalarının bir kısmı kuruluşa veya uygulamaya özgüdür, bunların yanı sıra güvenlik ve işlem akışı konusunda uluslararası kuruluşlar tarafından geliştirilmiş birtakım standartlar da vardır. Bu çalışmada, simulator ve işlem sunucusu arasındaki mesajların güvenliği, SSL yöntemi ile şifreleme yapılarak sağlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada işlem sunucusu üzerinde performans analizleri yapılmıştır. İşlem sunucusunun veri tabanına bağlantı kurma yöntemleri değiştirilerek farklı yük koşulları altında ölçümler yapılmış ve elde edilen ölçümler kullanılarak çeşitli grafikler oluşturulmuştur. Elde edilen grafiklere dayanarak işlem sunucusunun veri tabanı bağlantı kurma yöntemleri karşılaştınlmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ONLINE CREDIT CARD SYSTEM SUMMARY In order to perform a credit card transaction, it is mandatory to get approval from the issuer institution of the card. In this study, a system is designed in order to meet the credit card transaction requests sent from the various resources and in order to determine whether the transaction will be authorized by making the financial controls according to the transaction type. The components of the system are the simulator program, transaction server, credit card database, inquiry and update screens. Credit card transaction sources are defined and simulated by the simulator program because of the difficulty in providing the actual sources. Transaction type, source and other information are entered from the simulator screen and an IS08583-formatted transaction request is constructed by using these information. Simulator sends the request by setting up a TCP/IP connection with the transaction server. Transaction server executes a database program for every incoming request. The database program determines whether the transaction will be authorized by making the required financial controls and returns the result of the request. The transaction server constructs an IS08583-formatted response message by using the results of the database program and sends the response to the simulator program. The simulator program evaluates the response message and displays it on the screen. Transaction security is very important for the credit card transactions as for the financial transactions originated from other sources. Some of the security mechanisms which are provided for the credit cards are specific to the institution or application. In addition, there are also some international standards for the security and transaction flow. In this study, the security of the messages which are sent between the simulator and transaction server is provided by the SSL cryptography method. In addition, in this study, performance analysis is done on the transaction server. By changing the database connection setup method of the transaction server, various measurements are made under the different load conditions and several graphics are created by using these measurements. Database connection setup methods of the transaction server are compared depending on these graphics.