Kojenerasyon santrallerinde koruma
Protection of the cogenerating plants
  1. Tez No: 126969
  2. Yazar: BENAN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KOJENERASYON SANTRALLERİNDE KORUMA ÖZET Son yıllarda enerji gereksiniminin sürekli olarak artması, ayrıca elektrik enerjisi fiyatlarının da sürekli artışı ve kesintisiz elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç; özellikle de üretim tesislerinin kendi enerji ihtiyaçlarım kendilerinin karalaması yoluna gitmelerine neden olmuştur. Endüstriyel tesis sınırları içerisinde elektrik enerjisi ve buharın eşzamanlı olarak üretilmesi olarak tanımlanabilen kojenerasyon, bu nedenlerden dolayı yakın geçmişimizde ve günümüzde büyük ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, bu önemi nedeni ile kojenerasyon santrallerinin korunması incelenmiştir. Bunun için, ilk önce bir santralde oluşabilecek genel arıza türleri ve bunların koruma tedbirleri incelenmiştir. Daha sonra, ülkemizde faaliyet gösteren bir kojenerasyon santrali ele alınmıştır. Santralde kullanılan koruma cihazları incelenmiştir. Bu cihazların çalışması ve görevleri kısaca açıklanmıştır. Ardından koruma cihazları koordinasyonunda dünyadaki uygulamalara bir göz atılmıştır. Son olarak da, incelenen santralin koruması ile ilgili bir uygulama yapılmıştır.Bu uygulamada, santralin bir öderinde aşın akım koruması yapılmış ve rölelerin koordinasyonu gösterilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
PROTECTION OF THE COGENERATING PLANTS SUMMARY The increase in the demand of energy, especially of the producing plants, and the increase of the cost of the electrical energy over the last years, has resulted in producing their own energy. Because of this, cogeneration, which could be defined as simultaneous production of electric power and steam within confines of the industrial plant, has taken a great interest over the last years and also nowadays. In this study, as a result of importance of the cogenerating plants, their protection has been examined. For this aim, first, general faults which can occur in a plant and their protection requirements has been examined. Then, a cogenerating plant which is serving in our country has been taken up. Protection devices which are working on this plant has been examined. The operations and functions of these devices has been explained shortly. And then, protection device coordination applications for the cogenerating plants over the world has been examined. And at last, an application has been made relevant to the protection of the plant. In this application, an overcurrent protection has been made on one of the feeders of the plant and the coordination of the relays has been shown. IX