Fuel control system of a cogeneration gas turbine
Bir kojenerasyon gaz tirbününün yakıt kontrol sistemi
- Tez No: 65445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİNER UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Günümüzde endüstriyel tesislerde, tesisin enerji kaynaklarını kendi sağlaması yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. Bu tezde bahsedilen bir gaz türbini ve bu türbinin egzostuna bağlanan bir atık ısı kazanından oluşan bir kojenerasyon tesisinde türbine yakıt sağlayan yakıt sisteminin kontrolüdür. Bu tip bir tesis sayesinde hem elektrik ihtiyacı hem de buhar ihtiyacı aynı anda karşılanabildiğinden, özellikle buhar ihtiyacının yoğun olduğu tekstil, kağıt vs. fabrikalarında öncelikli olarak tercih görmektedir. Türbinin yakma sistemi için sistemde dizel ve LPG olmak üzere iki tip yakıt kullanılmaktadır. Yakıt tanklarının bulunduğu saha patlayıcı bir alan olduğundan dolayı kullanılan enstrümanlar ex-proof (patlamaya dayanıklı ) olarak seçilmiştir. Seçim esnasında enstrümanın bulunduğu ex-zone ( patlayıcı saha sınıflandırılması) dikkate alınmıştır. Sistemin ne kadar verimli olduğunun anlaşılabilmesi açısından yakıt sisteminin kontrolü önemlidir. Böyle bir kontrol sisteminin oluşturulmasının asıl sebebi işletmeciye sistemin kumandası açısından düşen işin azaltılarak zaman kaybının engellenmesi ve sistemle ilgili izlemenin efektif olarak yapılabilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today in industrial plants, the number of plants that provide its energy sources itself is increasing rapidly. The subject discussed in this thesis, is the fuel system of a gas turbine in a cogeneration system that consists of a gas turbine and a waste heat recovery boiler. Since such a cogeneration system can meet both the electricity and steam requirement of a plant, especially is preferred in plants which needs steam, like paper or textile industry. In the fuel system of the turbine, two types of fuel are used : diesel and LPG. The instruments used in the field which fuel tanks are placed are ex-proof, because this field is inflammable. Ex-zone property of the field is another selection criteria in instrument selection. The control of the fuel system is important in order to have a conclusion about the efficiency of the system. The main reason of developing such kind of a system is to decrease the mankind effect and prevent the time losses, and the to make monitoring easier and more effective.