Geometry of almost complex substructures
- Tez No: 1270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YAKLAŞIK KOMPLEKS ALTYAPILARIN GEOMETRİSİ DO?ANAKSOY, Ali Doktora Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Turgut önder Eylül 1987, 56 sahi f e Bu çalışmada yaklaşık kompleks altyapıların geometrisi, yani teğetler demetinin yaklaşık kompleks yapı taşıyan alt demetlerinin geometrisi ele alınmıştır. Bir manifoldun teğetler demetinin tümü üzerinde yaklaşık kompleks yapı olduğu zaman ortaya çıkan geometrik sonuçların analogları yaklaşık kompleks altyapılar için elde edilmiş tir. Bu alt demetler, sadece yaklaşık kompleks yapı taşımaları halinde; bu yapı ile birlikte uygun bir metrik (kısmi Hermit metriği) taşımaları halinde; bu yapı ile birlikte uygun bir bağlantı (kısmi üniter bağlantı) taşımaları halinde gözönüne alınarak incelenmiştir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOMETRY OF ALMOST COMPLEX SUBSTRUCTURES DO?ANAKSOY, Ali Ph.D. in Mathematics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Turgut önder September 1987, 56 pages In this work, the geometry of the almost complex substructures, that is the geometry of the subbundles of the tangent bundle of the manifolds carrying almost complex structures is studied. The analogues of the geometric results about the almost complex structures which exists on the whole tangent bundle of a manifold is obtained in the case of almost complex substructures. These substructures are studied when they are without any other structure, when they carry a suitable metric (partially Hermitian metric), and when they carry a suitable connection (partially unitary connection). -Ill'