Reaktif DC magnetron sıçratma tekniği ile n-tipi silisyum taban malzeme üzerine bakır oksit ince film biriktirme
Deposition of copper oxide thin films with DC magnetron sputtering on n-type silicon substrate
  1. Tez No: 127050
  2. Yazar: S. ALPER YEŞİLÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KELAMİ ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
REAKTİF DC MAGNETRON SIÇRATMA TEKNİĞİ DLE n-TIPI SİLİSYUM TABAN MALZEME ÜZERİNE BAKIR OKSİT İNCE FİLM BİRİKTİRME ÖZET Bakır oksit (CU2O) 2.2 eV band aralığına sahip p-tipi bir yarıiletkendir ve güneş pili uygulamalarında kullanılmaktadır. CuO ise, yüksek güneş emiciliği ve düşük ısıl yayınım özellikleri nedeniyle, güneş ısıl enerji kollektörlerinde seçici-emici yüzey olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, n-tipi tek kristal silisyum yarı iletken üzerine reaktif DC magnetron sıçratma tekniği ile bakır oksit kaplamalar yapılmıştır. Elde edilen ince film kaplamalar x-ışmları kırınımı ve taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Oksijen akış hızı, altlık bias voltajı ve sıcaklık kaplama parametreleri olarak incelenmiştir. Elde edilen filmlerin XRD analizleri sonucunda, üretim koşullarına bağlı olarak değişen miktarlarda Q12O ve CuO fazlarının oluştuğu gözlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu çalışmaları ise, biriktirme koşullarına göre farklı yoğunluk ve tane boyutlarında ince filmlerin elde edildiği sonucunu ortaya koymuştur. Artan Bias voltajı ile birlikte biriktirme hızı artmaktadır. Artan biriktirme hızı tane boyutunun azalıp yoğunluğun artmasına, aynı zamanda da oksijen-bakır oranının düşük kalıp oksidasyonun azalmasına sebep olmaktadır. Sıcaklık artışı ise oksidasyon hızını arttırmaktadır. Düşük sıcaklık ve oksijen kısmi basıncı koşullarında biriktirilen ince filmlerdeki oksit yapısı Q12O iken, yeterli sıcaklık ve oksijen kısmi basıncı değerlerinde CuO yapısı oluşmaya başlamaktadır. Artan Bias voltajı, CuO oluşumuna olumsuz yönde etkimektedir.Düşük oksijen kısmi basıncı koşullarında sıcaklık oksidasyonda etkin rol oynarken, oksijen kısmi basıncının arttığı koşullarda etkin parametre oksijen olmaktadır. Artan sıcaklıkla birlikte tane ve tanelerin oluşturduğu kümelerin boyutlarında azalma söz konusu olmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
DEPOSITION OF COPPER OXIDE THIN FILMS WITH DC MAGNETRON SPUTTERING ON n-TYPE SDLICON SUBSTRATE ABSTRACT Copper oxide (CU2O) is a semiconductor material with 2,2 eV bandgap and used in solar cell applications. With high solar absorbance and low thermal emission properties, CuO is a well known material for photovoltaic and photothermal solar energy conversion. In this study, copper oxide films are prepared using DC magnetron sputtering technique on n-type silicon wafer and characterized using x ray diffraction and scanning electron microscopy. Effects of oxygen partial pressure, bias voltage and temperature on film deposition are examined. XRD results of deposited films show different amounts of CuO and CU2O phases were obtained depending on deposition conditions. Scanning electron microscpe studies shows, different particle sizes and densities films were obtained. Increasing the Bias voltage increases the deposition rate and decreases the particle size, but also decreases the oxygen-copper ratio. Depending on low oxygen-copper ratio, oxidation rate also decreases. On low oxygen partial pressure and temperature conditions, the obtained phase is CU2O. With sufficient oxygen partial pressure and temperature, CuO phase is also obtained. At low oxygen partial pressures, temperature is the dominant factor for oxidation, but at high oxygen partial pressures the dominant factor is oxygen rate. With increasing the temperature particle size decreases.