Görsel bir veritabanı uygulaması: Boğaziçi yalıları
A Visual database application: Historical residential Boğaziçi buildings
- Tez No: 127055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GÖRSEL BİR VERTTABANI UYGULAMASI: BOĞAZİÇİ YALILARI Bu çalışmada, mimarlıkta görsel veritabanlarının kullanımı ele alınmış ve görsel mimari bilginin sistematikleştirilmesi ve temsiliyle bağıntılı olarak tasarımcıya, tasarım süreci boyunca veri sağlamak maksadıyla bir görsel veritabanı uygulaması hazırlanmıştır. Fonksiyonel ve fiziksel sınırlarıyla incelenmiş görsel mimari verilerden, tasarımcının, en yüksek faydayı sağlayabilmesi amacıyla, görsel bir veritabanı uygulamasının nasıl oluşturulabileceği ve bu uygulamanın hangi araçları içermesi gerektiği incelenmektedir. Fiziki ilişkiler göz önüne alınarak, farklı yerleşimdeki yapılar ele alınmıştır. Bu yapıların ayrı ayrı incelenmesiyle ve veritabanı uygulamasına aktarılmasıyla yapıların mimari görsel bilgileri elektronik ortamda temsil edilmiştir. Yukarıda belirlenen amaca yönelik olarak çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, çalışmanın amaçlan, içeriği, yöntemi ve kapsamı belirlenmektedir. İkinci bölümde mimarlıkta veri tabanlarının yeri tanıtılmakta ve veri tabanlarının yapısal özellikleri incelenmektedir. Bu bağlamda tasarımcının görsel referanslara duyduğu ihtiyaç ve görsel veritabanlarının bu ihtiyacı gidermek üzere mimarlık alanındaki kullanımları tanıtılmaktadır. Bu bölümde ayrıca görsel mimari bilginin tasarıma girdi oluşturabilmesi maksadıyla nasıl sınıflandırılabileceği tartışılmış ve bu alanda yapılan çalışmalar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde veri tabanı uygulamalarının bilgisayar ortamında nasıl çalıştıkları tanıtıldıktan sonra, mimari görsel bilginin bu uygulamalarda nasıl temsil edilebileceğine değinilmiştir. Mimari bilginin analizi, kurgulanması ve sunumuna yönelik çalışmalar tartışılmıştır. Bunu takiben bilginin tasarımcıya bilgisayar yoluyla sunulabilmesi için oluşturulan grafik bilgi arayüzleri tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, önerilen“Boğaziçi Yaldan”tanıtılmaktadır. Modelin kuramsal çerçevesi belirlenmekte, sistematik kurgunun karşılık geldiği arayüzün girdi, algoritma ve çıktı özelliklerinin yapısal nitelikleri tartışılıp sunulmaktadır. Daha sonra önerilen model değerlendirilmekte ve modele ilişkin geliştirilen“Boğazın İncileri”veritabanı uygulaması tanıtılmaktadır. Beşinci bölümde, sonuçlar tartışılmakta ve geleceğe yönelik öneriler yapılmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A VISUAL DATABASE APPLICATION: HISTORICAL BO?AZİÇİ BUILDINGS In this study, a visual database model has been presented. The model; under the considerations of systematic and representational needs of visual information in design, is proposed to give the designer relevant visual references and visual information during all phases of design. Using the visual architectural images that are analyzed with respect to their functional and physical limits, the questions; how should the database be structured in order to achieve the most efficient and information giving interface, and which tools should this interface involve to assist the designer, is discussed. This database model is prepared for the visual information retrieval from the historical residential buildings in the Istanbul Boğaziçi shores. Considering the adopted physical relations, numerous buildings were analyzed with different landscape relations. Each building is transferred to the database with its special visual information under the predefined systematic order. The buildings were represented in the electronic media with these predefined visual information. When we consider the works in this era, the proposed database gives the designer the relevant architectural visual information about the buildings at Boğaziçi Shores. The thesis is comprises five chapters; In the first chapter, the aim, concept and methods of the work are defined. In the second chapter, the function of databases in architecture is defined and some general information regarding the structure of databases are discussed. In this respect, the designer's need for visual references is discussed and by examining the precedents and the potentials of databases to correspond to this need in architecture is determined. Ways of assisting design with systematically structured visual architectural information has been discussed by comparing present works in this field. The third chapter, is more concerned with the computational use of databases in assisting architectural design problems. After giving general information on the mentioned subject, the solutions proposed to represent the visual architectural information in electronic media, and ways to analyze, structure or represent, this information is widely discussed giving examples from the recent works. Following this introduction, graphical knowledge interfaces that assist the designer with the mentioned tools are explained through examples. The proposed model“Historical Boğaziçi Buildings”is defined in the fourth chapter. The models conceptual limits are discussed with respect to the model's structural input, algorithmic and output properties. Afterwards the model is evaluated and“Historical Boğaziçi Buildings”database program is introduced. The fifth chapter, consists of the results and the probable forthcoming expectations of the model.