Yaratıcı metropol: Düzen ve düzensizliğin sınırında
Creative metropolis: In-between order and disorder
  1. Tez No: 127056
  2. Yazar: ASLIHAN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
YARATICI METROPOL: DÜZEN VE DÜZENSİZLİĞİN SINIRINDA ÖZET Metropol olarak adlandırılan günümüz kentinin tüm düzenleme çabalarına rağmen bir kaos ortamı olması; her zaman yenilikler üretebilmesi, insanlarca arzulanması, düşünülmesi, değiştirilmesi, kısacası yaşaması, tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Kent ne yalnızca bir karmaşa ne de yalnızca ideal bir düzendir. O, ikisi birdendir. Salt düzensizlik olarak görülen kent, her şeyin başıboş, belirsiz olduğu, kolayca içinde kaybolunabilen, her istenilenin yapılabildiği bir ortam düşündürürken; tam düzen olarak görülen kent, bizi, yapılabileceklerin önceden belli olduğu karamsar bir ütopyaya sürükleyebilir. Kentin dinamik doğasını anlamak için bu tek yönlü bakış açılarının bir tarafa bırakılması gerekir. Kent düzenleri ve karmaşası ile bir bütündür. Bu ortamdan yenilikler ortaya çıkar ve bu yenilikler kentin dönüşümüne katılır. Bu hiç durmayan bir süreç, bir oluşumdur. Düzen ve düzensizliğin bir arada olduğunun, birbirinden etkilenerek dönüştüğünün bilinmesi yaratıcı ortam hakkında yeni bir anlayış sunabilir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kaos, düzen ve düzensizlikleri barındıran, bunların birbirinden türediği bir oluşum olarak tanımlanmaktadır. Kentin de böyle bir kaos ortamı olarak düzen ve düzensizliğin sınırında varolabildiği ve varlığını sürdürebildiği vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, kentin hep bir kaos ortamı olageldiği, kaostan düzenler ve düzenlerden de düzensizlikler ürettiği, tarihte kent fikrinin dönüşümüyle örneklenmektedir. Kentin bilimsel olarak ele alınabileceği fikriyle üretilen ütopyaların; herkes için eşitlik sunan kent fikrine; bu eşitliğin monotonluğa doğru gitmesiyle bireyci kent ideallerine; tüketim gibi hesapta olmayan bir olgunun kentleri de tüketim nesnesi yapmasına bağlı olarak tek bir gerçek, tarih, ideal kalmayarak, her fikrin, idealin, ütopyanın yer bulabildiği heterojen bir ortam olan kente dönüşmesi anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, günümüzde kentin nasıl bir ortam olduğu araştırmaktadır. Kentteki düzenler ve düzen dışılıklar örneklenmeye çalışılarak bunların birbiriyle etkileşiminden yeniliklerin doğduğu, bunların da mevcut düzen ve düzensizlikleri dönüştürdüğü anlatılmaktadır. Bu çerçevede, kentin yaratıcı bir ortam olduğu, sürekli bir değişim, dönüşüm, yaratma faaliyeti içinde olduğu sonucuna varılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
CREATIVE METROPOLIS: IN-BETWEEN ORDER AND DISORDER SUMMARY The contemporary city called as metropolis, by being a chaotic medium in spite of all the ordering efforts; being desired by people; being thought, changed; in short by living; has been the starting point of the thesis. The city is not only a disorder nor only an ideal order. It is both. The city as absolute disorder would mean a place where everything is uncontrolled, vague and anything could get lost, where 'anything goes'; whereas absolute order could lead to a pessimistic Utopia where everything possible is preset. To understand the dynamic nature of the city, these one-sided views should be left aside. The city is a whole with its order and disorder and from this environment the new may generate which will participate in the evolution of the city. This is a never ending process, a becoming. To know that disorder and order are together, interacting with each other to evolve; could present a new understanding of the creative atmosphere. The thesis consists of three major sections. In the first one, chaos is defined as a medium where order and disorder are enclosed and created from each other. It is emphasized that, the city is a chaotic medium too, which can exist and continue its existence by being in-between order and disorder. In the second section, it is exemplified with the evolution of the 'city' idea through history that it has always been a chaotic environment, has created orders out of chaos and disorders out of orders. It is examined that the Utopias that were generated with the idea that the city could be handled scientifically turned into the city idea that offers equality to all; this equality by becoming monotony turned into the individualistic city ideals; when the consumerism made the city a mass-product; as a result when there is no more a single reality, history, ideal, the city turned into a medium where any idea, ideal or Utopia can take place. In the third section, it is examined what kind of a medium the contemporary city is. 1 1 is told with examples that from the interaction of the orders and disorders, novelties are generated and the novelties transform them. In this context, it is concluded with the idea that the city is a creative environment by being in a flux, transformation and creation. VII