Korozyon onarımında kullanılan beton tamir harçlarının fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical characteristics of concrete fixing mixture used in repairing corrosion
- Tez No: 127057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA E. KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
KOROZYON ONARIMINDA KULLANILAN BETON TAMİR HARÇLARININ FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİ ÖZET Günümüzde betonarme yapılar değişik etkiler altında çeşitli hasarlara uğramaktadırlar. Deprem etkisi, donatı korozyonu, yapının yanlış dizaynı, aşırı yükleme, zararlı kimyasal ve fiziksel etkiler sonucu yapıda beton üzerinde kopmalar, çatlamalar veya kırılmalar oluştuğu görülmektedir. îşte bu tür hasarların onarımında yüksek özelliklere sahip yapı kimyasalları kullanılmaktadır. Bu kimyasallardan en önemlileri de yapıştırıcılar ve özellikler epoksi reçineleridir. Bu çalışmada da hasar gören yapı elemanlarının onarımında yaygın olarak kullanılan mevcut sertleşmiş betonun taze tamir harcına epoksi reçinesi ile yapıştırılması incelenmiştir. İnşaat sektöründe beton yapı elemanlarında donatının (demirin) korozyona uğraması (paslanması) sonucu meydana gelen hasarlar tamir harcı ile onarılmaktadır. Ancak mevcut hasarlı beton elemanın yüzeyine sürülen tamir harcının yapışmasının iyi olması için ara yüzeyde yapıştırıcı malzeme epoksi reçinesi kullanılmaktadır. Bu projede de bu olayı temsil eden çeşitli deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu deneysel çalışmalar sonucunda iki farklı malzemenin yapıştırılması ile oluşan yeni elemanın dayanıklılığı irdelenmiştir. Yapıştırılan iki malzemenin yük altında kaldığında kopmanın veya çatlamanın yapışan ara yüzeyden olması istenmez. Onarılan kısmın tek bir parça gibi (hasar göremeden önceki hali gibi) çalışması istenir. Bu amaçla, öncelikle genel olarak yapıştırıcılar ve türleri, yapıştırıcıların farklı malzemelerle ara bağlantıları, epoksi yapıştırıcılar, özellikleri ve epoksi reçinelerinin kullanım alanları ve epoksi reçineleri ile yapılan çeşitli onarım yöntemlerinden bahsedilmiştir. Sonrasında ise onarım yöntemlerinde yer alan, korozyona uğrayarak hasar gören betonların tamir harcı ve epoksi kullanılarak onarılması deneysel olarak incelenmiştir. Kısacası bu deneysel çalışmada denenen, epoksi yapıştırıcıların sertleşmiş betona ve taze tamir harcına yapışma özelliklerinin ve yapışma dayanımlarının yeterli olup olmadığıdır. Bunun için deney numuneleri üretilmiş (beton ve tamir harcı), yapıştırıcı epoksi kullanılarak mevcut sertleşmiş betona yapıştırılan taze tamir harcının yapışma dayanımı ve sertleşmiş betona yapıştırılan sertleşmiş betonun yapışma dayanımları eğilmede çekme deneyleri ile tespit edilmiştir. Bulunan sonuçlar karşılaştırılarak ve literatürdeki çalışmalarla beraber ele alınarak mühendislik açısından uygunluğu tartışılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
PHYSICAL AND MECHANICAL CHARACTERISTICS OF CONCRETE FIXING MIXTURE USED IN REPAYING CORROSION SUMMARY Today, ferroconcrete constructions suffer damages caused by different effects such as breaking-off, cracking and fracturing on concrete are observed as a result of earthquakes, iron (ferro) corroding, incorrect design of the construction, overloading, detrimental chemical and physical effects. High qualified construction chemicals are used in repairing these kind of damages. The most important ones are adhesives, especially epoxy resin. In this study, adhering the existing hardened concrete, generally used in fixing the damaged construction elements, to the fresh fixing mixture with epoxy resin has been examined. In construction sector, the damages, caused by corroding of iron (ferro) on the concrete construction elements, are repaired with fixing mixture. In order to be successful in adhering the fixing mixture on the surface of existing damaged concrete element, epoxy resin is used in between, as adhesive material. In this project, representing this subject, different experimental studies have been considered. As a result of these, the resistance of the new element that derives from adherence of two different materials have been investigated thoroughly. It is not desired that the breaking-off or cracking results from the intersurface when two adhered materials are subject to overload. The fixed part should work as one piece (like before the damage). With this aim, adhesives and their types in general, connecting of the adhesives with different materials, epoxy adhesives, their characteristics, their usage areas and different kinds of fixing methods with this material have been discussed firstly. After that, fixing the concrete, which is damaged because of corroding, using fixing mixture and epoxy has been experimentally examined. Briefly in this study, it has been tested if the adhering characteristics and resistance of the epoxy adhesives to both concrete and fresh fixing mixture are sufficient or not. For this study, experiment samples have been produced (concrete and fixing mixture), adhering resistance of both of the fresh fixing mixture adhered on existing hardened concrete and on the hardened concrete have been determined with pulling experiments in bending using epoxy. Comparing the results and considering the studies in literature, the appropriateness of the study has been discussed according to engineering rules. xv