Kentsel dış mekan yaşantısının desteklenmesi bağlamında kent unsurlarına ilişkin sorunların saptanması ve çözüm önerileri
Within the contex of supporting life in public open spaces, determination of problems and suggestions for solutions
- Tez No: 127063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KENTSEL DIŞ MEKAN YAŞANTISININ DESTEKLENMESİ BAĞLAMINDA KENT UNSURLARINA İLİŞKİN SORUNLARIN SAPTANMASI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÖZET“Kentsel Dış Mekan Yaşantısı”kentlinin kentsel dış mekanlarda sürdürdüğü sosyo kültürel yaşantıların tümüdür ve insan varlığı için“bütünleşme”kavramı ışığında anlam bulmaktadır. İnsanın temel ihtiyacı, bir“açılış”olması nedeniyle sosyo kültürel bağlamda“çevresi ile bütünleşmek”tir ve kentsel fiziksel çevredeki dış mekanlar çok önemli bütünleşme alanlarıdır. İnsan çevresi ile daima bir aktivite içinde karşı karşıyadır. Çevrenin algılanmasında, insan, nesne ile ilişkisinden farklı olarak salt bir gözlemci değil, rol alan, katılan ve kuşatılan bir öğedir. İnsan ve aktiviteleri, başka insanlar için, fiziksel nesnelerden ve fiziksel çevrelerden daha çekicidir. İnsanlar başkalarının yaptıklarıyla ilgilenirler, insan-insan ilişkisi aktivite çekirdek modülüdür. Bu bilgiler ışığında görülmektedir ki, dış mekan yaşantısının en önemli öğesi insan aktiviteleridir ve dış mekan yaşantısı içindeki insanın ideal düzeyde, dış mekandan beklentilerinin; a. Dış mekanın bilme ve ilişki kurma gereksinimi doğrultusunda algıya açık ve harekete elverişli olması, b. Dış mekanın insan ölçeği ve“mekan duygusu”içermesi, c. Dış mekanın aktivite olanağı açısından çeşitlilik, çekicilik, tutarlılık ve süreklilik içermesi, olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada; günümüz kentinde giderek anlamım yitirmekte olan "Kentsel Dış Mekan Yaşantısı'nın desteklenmesine yönelik olarak sorun/çözüm tanımlamaları araştırılmıştır. 1. Bölüm tez çalışmasının giriş bölümüdür. 2. Bölümde; Kentsel dış mekan yaşantısı gereklerine göre oluşan mekansal çevrenin taşıması gereken özelliklere ilişkin düşünsel-kavramsal bir bakış açısı oluşturulmuş, soruna ilişkin teorik yaklaşımlardan bahsedilmiştir. 3. Bölümde; İstanbul kentinde yapılan alan çalışması ve literatür taraması ile sorunlar/çözümler tanımlanıp, adlandırılmışlardır. 4. Bölümde ise; tezin sonuçları yeralmakta, yapılan çalışmanın tasarım çalışmalarında klavuz olarak kullanılabileceği dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
WITHIN THE CONTEXT OF SUPPORTING LIFE IN PUBLIC OPEN SPACES, DETERMINATION OF PROBLEMS AND SUGGESTIONS FOR SOLUTIONS SUMMARY“Life in Public Open Spaces”is the whole of socio-cultural living of urban men in urban environment and it finds meaning in the light of“integration”for the existence of man. Because man is an“opening”, the basic need of man is“to integrate with his environment”in socio-cultural context, and public open spaces are very important areas for integration. Man is always in close encounter with his environment. In perceiving his environment, men not only acts as a viewer but as a role player who participates and gets surrounded by other activities. Men and his activities are more attractive and intriquing to other men than the physical environmet itself. Men is always curious about other men's activities which establishes a core module. Man activities are the most important thing of the life in public open spaces and so it is concluded that man in public open space expects from environment in ideal meaning, as including covering; a. To be open to perception and fit for movement, according to the necessity of knowing and binding a relationship, b. To include scale of man and“sense of place”, c. To include variety, attraction, feasibility and continuity for activity. Within this context, in this project, problems and solutions about supporting the“Life in Public Open Spaces”were researched, which gradually loses its meaning today. 1st Section is the introduction of the thesis. In 2nd Section, an ideal-conceptual point of view about the required characteristics of environment formed in accordance with the requirements of life in public open spaces. In 3rd Seciton, problems/solutions were defined and named through field study and literature survey made in Istanbul. 4th Section consists of the thesis results which establishes a quide that could be used in design studies. XI