İnşaat sektöründe insan kaynakları planlaması modeli
Human resource planning model in construction sector
- Tez No: 127064
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Yapım ve Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
inşaat sektöründe İnsan kaynaklar ı planlaması modeli ÖZET Son yıllarda inşaat sektörü hızla gelişmiş, yararlanılan ekipman ve tekniklerde, kullanılan malzemelerde artış olmuştur. Dolayısıyla bu teknolojiyi kullanabilecek insan ihtiyacı doğmuştur. İnşaat sektöründe ki bu gelişmelerle beraber yapı üretim sürecinde insana duyulan ihtiyaç artmıştır. Uzmanlaşmanın ve kullanılan teknolojinin artması sonucu, personelin ve yürütülen işlevlerin belli bir plana oturtulma gerekliliği ortaya çıkmıştır. İnsan kaynakları planlaması, işletmeler açısından verimliliği, dolayısıyla kârlılığı etkileyen ve belirleyen temel faktörlerden sayılmaktadır. Çünkü planlama, buradaki anlamıyla, yalnız personel sayısından tasarrufu gerçekleştirecek bir gider düşürücü rol oynamamakta, aynı zamanda işin niteliğine göre uygun işgören seçiminin ve istihdamının da gerçekleştirilmesiyle etkin üretimin oluşturulmasında temel rol oynamaktadır. Bu olgu ise, uygulamada işletme açısından verim artışı, dolayısıyla kâr artışı demektir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, inşaat firmaları maliyet ve kaynak planlamalarını tam olarak yapamamaktadır. Bu durum, inşaat sektöründe büyük bir eksiklik olarak gözükmektedir. Bu nedenle insan kaynakları planlaması tez konusu olarak seçilmiştir. Tez kapsamında, insan kaynakları yönetimi ve insan kaynakları planlaması kavramları açıklanmıştır. Bu kapsamda insan kaynakları planlamasında kullanılan modeller anlatılmış ve planlamaya ilişkin alt sistemler irdelenmiştir. Dördüncü bölümde inşaat sektörünün özelliklerinden bahsedilmiş ve bu özelliklerin inşaat firmalarında ki insan kaynakları yönetimi ve planlaması üzerine etkileri açıklanmıştır. Son bölümde ise, bu noktadan hareketle inşaat sektörünün karakteristiğine uygun bir insan kaynakları planlaması modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak, inşaat firmalarında insan kaynaklan planlaması sürecinde sektörün üretim özelliklerinin etkili ve yönlendirici olduğu görülmüştür. Planlama sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve nedenleri araştırılmıştır. Bu sorunların çözümüne ilişkin öneriler getirilmiştir. Tezin yazılmasında ki temel amaç ise, Türkiye inşaat firmalarının günümüz koşulları gereği olan insan kaynaklan planlama sistemini kurmalarına yardımcı olmak ve konu ile ilgilenen kişilere bilgi sunmaktır. IX
Özet (Çeviri)
HUMAN RESOURCE PLANNING MODEL IN CONSTRUCTION SECTOR SUMMARY Recently the construction sector has been developed quickly, the variety of the equipment and the techniques benefited from and also the materials used have been increased. Therefore the need to have the human power to be able to use this technology has been raised. Beside this developments in the construction sector the need to human has been increased during the construction building process. As a result of becoming specialised and using the high level of technology, there has raised the need to set the personnel and all the functions that carried out in a certain plan. Planning the human resources is one of the main factors that affecting and determining the efficiency of the enterprise, so the profitability. Because the planning, with the meaning mentioned here, play a very important role that provides not only reducing the cost because of saving on the number of the personnel; meanwhile it has another role helping to form effective production by means of allowing the right choice of the proper worker and employment exactly for the qualities of the work. In application this fact is the increase in efficiency and consequently the increase in profit for the enterprise. According to the researches done, the construction companies cannot plan their cost and resources properly. This seems a very big gap for the construction sector. Therefore the planning the human resources has been chosen as the subject of the thesis. Within this thesis, the concepts of management and the planning of human resources are explained. In this scope, the models used for planning human resources are described and the subsystems related to planning are examined. Under the fourth section the main features of the construction sector are dealed and the effects of these features to the human resource management and planning in the construction companies are exposed. In the last section a model of human resource planning suitable to the characteristics of the construction sector is formed. As a result, the construction features of the sector are examined as being effective and leading while the process of the human resource planning. The problems that can occur during the planning and their reasons are studied. Some suggestions to overcome these problems are put forward. The main reason to prepare this thesis is helping the construction companies to set the proper system of human resources planning compatible with the today's technology and provide the required information the people in this related field.